Wyświetlacz w smartfonie – na co zwracać uwagę?

Każdego dnia korzystamy z urządzeń mobilnych jak smartfony czy tablety. Są one wręcz niezastąpione, służące nie tylko do rozrywki, ale również w sprawach zawodowych. Jak jednak wybrać odpowiedni model, kiedy na rynku tak wielki wybór? Trzeba ocenić najważniejsze parametry, wśród których jednym z istotniejszych jest wyświetlacz.

Oceniając poszczególne modele smartfonów czy tabletów, nierzadko można odnieść wrażenie, że bogata oferta bardziej przeszkadza, niż pomaga. Każdy model bowiem cechuje się licznymi mocnymi i słabymi stronami, które należy poznać przed zakupem. A tych parametrów jest sporo, lecz jedne są ważniejsze, inne mniej. Do tej pierwszej grupy należy zaliczyć jakość wyświetlacza. Na co więc zwracać uwagę, aby wybrać dobrze?

Po pierwsze typ ekranu

W większości smartfonów królują ekrany pojemnościowe, co oznacza, że reagują na zmiany pola elektrostatycznego pod wpływem dotyku. Są zdecydowanym przeciwieństwem starszych modeli – tzw. ekranów oporowych, rejestrujących zmiany oporu elektrycznego pod wpływem nacisku. Nowsze modele, czyli pojemnościowe są oczywiście lepsze, bo działają bardziej precyzyjnie i są wygodne w użyciu.

Wśród oferty smartfonów możemy wybierać z szeregu wyświetlaczy pojemnościowych o różnej konstrukcji. W niektórych znajdziemy więc Super LCD, jaki cechuje się brakiem przestrzeni pomiędzy szkłem zewnętrznym a samym wyświetlaczem. Innym rodzajem jest AMOLED, który zachwyca świetnym kontrastem. W telefonach marki Apple montuje się zaś zupełnie inne – bardzo wydajny ekran Retina, który jednocześnie cechuje się wysoką gęstością pikseli na cal, wynoszącą co najmniej 300 ppi.

Po drugie rozmiar ekranu

Niby nic skomplikowanego, bo widać, jak duży jest dany ekran – może wynosić 5,2, 5,3 czy 5,7 cala. Tak naprawdę jednak warto zwracać tu uwagę na współczynnik screen-to-body. Na czym to polega? To po prostu stosunek wielkości ekranu do całego frontu urządzenia, a im większy, tym mniejsze będą przyciski w dolnej części urządzenia czy obramowania. Wyższe screen-to-body zapewnia lepszy, bardziej estetyczny i mniejszy, wygląd telefonu, bo jego rozmiary są podobnego do samego wyświetlacza.

Po trzecie rozdzielczość

Oczywiście, nie można zapominać o rozdzielczości, występujących (zarówno w pionie, jak i poziomie) liczby pikseli. Większa ich liczba to pewność, że obraz będzie wyraźniejszy. Niezwykle istotne jest również zagęszczenie pikseli, co oznacza liczbę pikseli na jednym calu lub centymetrze ekranu. Jeśli chcemy, aby obraz widziany z bliska był bardziej wyraźny, wybierajmy telefon z większym zagęszczeniem pikseli.

Po czwarte liczba kolorów

I tu również – im większa liczba obsługiwanych kolorów, tym lepszy prognostyk, bo ich odwzorowanie na ekranie będzie bardziej naturalne. Trzeba pamiętać, że większość smartfonów, i to różnych tańszych i droższych – przeważnie obsługuje 16 milionów kolorów. Jednak na to, jak będą się one prezentować, wpływa też technologia, jaka została wykorzystana w produkcji ekranu. Wpływa ona również na to, jak duże są kontrasty, jasność, głębokość czerni czy nasycenie barw.

Warto przed kupnem zwracać uwagę na te parametry, dzięki czemu wybierzemy wyjątkowy smartfon, którego jedną z silniejszych stron jest wyświetlacz.

Aktualności Smartfony