Wyjeżdżasz za granicę? Załóż konto walutowe

Przygotowujesz się do wyjazdu za granicę? Będziesz potrzebował waluty obcej. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą kartę płatniczą, to koniecznie powinieneś założyć konto walutowe. Sprawdź, gdzie zrobić to korzystnie.

Na co dzień z pewnością korzystasz z rachunku bankowego. Prawdopodobnie masz też kartę płatniczą, za pomocą której wykonujesz płatności bezgotówkowe. Takie rozwiązanie sprawdza się – pieniądze są bezpieczne, zaś ty masz do nich szybki dostęp.

Konto prowadzone w złotówkach nie sprawdza się jednak wówczas, gdy myślisz o wyjeździe za granicę. Dlaczego? W takiej sytuacji potrzebujesz dostępu do waluty obcej, np. euro, dolarów amerykańskich lub funtów brytyjskich. Co więcej, płacąc kartą debetową dołączoną do rachunku prowadzonego w złotówkach, musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Bank nie tylko naliczy prowizję, lecz także dokona przewalutowania środków po niekorzystnym dla ciebie kursie. Właśnie dlatego musisz założyć konto walutowe.

W którym banku założyć konto walutowe?

W ofercie każdego banku znajdziesz co najmniej jeden rachunek walutowy. Przykładem jest Lion’s Bank (https://www.lionsbank.pl/), w ofercie którego znajduje się rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy walutowy Konto Lion’s World Currency.

Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem rachunku walutowego, to musisz pamiętać o porównaniu ofert. Nie masz czasu, aby dokładnie zapoznać się z poszczególnymi produktami? Rozwiązaniem może być zajrzenie do aktualnego rankingu takich produktów.

Czym się kierować, wybierając rachunek walutowy?

Wybierając konto walutowe, powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Wysokość opłat. Banki najczęściej nie pobierają opłat za założenie rachunku bankowego, ale za prowadzenie takiego już tak. Jeżeli chcesz, aby do rachunku była podpięta karta płatnicza, to również powinieneś zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej opłaty, którą bank będzie pobierał tytułem jej obsługi.

Jeżeli wiesz, że za granicą będziesz wypłacał z konta gotówkę, to musisz sprawdzić, ile będzie cię kosztować taką transakcja. Poza bankomatami, gotówkę możesz wypłacać też w oddziałach banku, ale to rozwiązanie jest droższe.

  • Walutę. W ofertach wszystkich banków działających na terenie polski znajdziesz rachunki walutowe prowadzone w najpopularniejszych walutach, czyli np. euro czy dolarach amerykańskich. Kłopot może pojawić się wówczas, gdy planujesz egzotyczny wyjazd i potrzebujesz dostępu do mniej popularnej waluty.
  • Dodatkowe ułatwienia oferowane przez bank. Zdarza się, że bank proponuje klientom zakładającym rachunek walutowy np. dodatkową pomoc w załatwieniu formalności za granicą.
  • Oprocentowanie. Zdarza się, że rachunek walutowy jest oprocentowany. Jeżeli zakładasz właśnie taki, sprawdź, jakie oprocentowanie oferuje ci bank.

Jeżeli zorientujesz się w powyższych kwestiach, to wybierzesz rachunek walutowy, który będziesz odpowiadał twoim potrzebom.

Nie tylko w oddziale banku

Rachunek walutowy możesz założyć nie tylko w oddziale banku – możesz to zrobić również przez internet. Niektóre banki gwarantują klientom zakładającym konto w ten sposób dodatkowe korzyści. Przykładowo klienci, którzy założą rachunek, korzystając z aplikacji mobilnej, mogą liczyć na wyższe oprocentowanie.

Aktualności Poradniki