Uwaga na trojana Stels

Stels to wielozadaniowy koń trojański, który atakuje mobilny system operacyjny Android. Wirus ten gromadzi informację związane z listą kontaktów ofiary, oraz może też wysyłać wiadomości SMS oraz przekierowywać rozmowy telefoniczne na tzw. numery premium. Jest on także zdolny do instalacji dodatkowych pakietów szkodliwego oprogramowania malware.

 

Stels jest rozpowszechniany za pośrednictwem najpopularniejszego od lat w sieci botnetu Cutwail. Szacuję się, że odpowiada on za ponad 50 proc. globalnego ruchu w Internecie, a podłączone do niego komputery-zombie uczestniczyły w atakach typu DoS (odmowa usługi) na tysiące stron internetowych w USA i Europie.

 Specjaliści z laboratorium F-Secure wykryli, że drugim kanałem wykorzystywanym przez Stels w celu rozpowszechniania się jest portal spaces.ru. Występuję on tam pod postacią gier oraz innych aplikacji typu “freeware” skierowanych do rosyjskich użytkowników smartfonów.

Ataki hakerów wymierzone w Rosjan to aktualnie bardzo nietypowe działanie w światku złośliwego oprogramowania. Dowodzi to, iż malware dla  Androida umacnia swoja pozycję na arenie  zagrożeń mobilnych. Co chwilę autorzy złośliwego oprogramowania wprowadzają jego nowe rodziny i warianty, aby zwabić więcej ofiar ? mówi Sean Sullivan, Doradca ds. Bezpieczeństwa w F-Secure.

Więcej informacji o na temat trojana Stels, można znaleźć w najnowszym wpisie na blogu F-Secure pod adresem http://www.f-secure.com/weblog/archives/00002539.html

Aktualności Bezpieczeństwo Internet