Tworzenie aplikacji dla Windows Phone

Chciałbym opisać proces tworzenia aplikacji na Windows Phone na przykładzie firmy Clever Software. Jest to 3-osobowa polska firma zajmująca się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne. Specjalizuje się głównie w aplikacjach webowych oraz działających pod Windows Phone.

Clever Software stworzyła wiele aplikacji, które możemy znaleźć w Marketplace, m.in.  CleverToDo, CleverPhoto oraz Informacje. CleverToDo służy do zarządzania zadaniami przy użyciu metody ?Getting Things Done? firmowanej przez Dawida Allena. CleverPhoto umożliwia obrabianie zdjęć pod różnymi aspektami, zaraz po ich zrobieniu. Z kolei Informacje to agregator informacji z najważniejszych portali informacyjnych, dzięki któremu użytkownik ma dostęp do wszystkich informacji w jednym miejscu.

Jak (długo) powstaje aplikacja?

tworzenie aplikacji dla urządzeń mobilnych

Potrzebna jest wspólne zaangażowanie programisty i grafika. Taki duet umożliwia efekt synergii i pozwala efektywnie zarządzać zasobami w firmie. Proces tworzenia aplikacji w Clever Software trwa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy. Najbardziej ekscytujący moment tworzenia? Dla zespołu jest to publikacja aplikacji w Marketplace i oczekiwanie na pierwsze komentarze. Piotr Bialic, prezes Clever Software wyjaśnia: ?Tworzenie aplikacji to długotrwały proces, a najdłuższy etap zaczyna się po publikacji aplikacji ? wówczas potrzebne są takie działania, jak poprawianie kodu, rozszerzanie funkcjonalności?. A najtrudniejszy etap? Zespół zgodnie potwierdza, że najtrudniej jest kończyć aplikację, nanosić ostatnie poprawki i zmiany ? twórcom trudno jest się skupić na już prawie zrobionej aplikacji, kiedy chcą tworzyć już całkowicie nowe rzeczy.

Algorytm na sukces?

algorytm tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne

Według Clever Software aplikacja po pierwsze musi być dopracowana, nie może zawierać błędów ? użytkownicy nie wybaczają błędów! Po drugie przyjazna grafika ? powinna być dobrze zaprojektowana, tak by  wyglądała estetycznie i była jednocześnie funkcjonalna. Po trzecie, o aplikację trzeba dbać! Każda aplikacja wymaga poprawek, ulepszeń i aktualizacji i trzeba o tym pamiętać, jeśli chce się być wśród najpopularniejszych aplikacji.

Jaka jest przyszłość ??

Clever Software widzi przyszłość w chmurze. Obecnie zespół pracuje nad rozszerzeniem funkcjonalności aplikacji ?CleverToDo? o możliwość synchronizacji danych z chmurą oraz możliwość przeglądania zadań z aplikacji web. Obecnie w opracowaniu jest także pięć nowych aplikacji, które już niedługo trafią do Marketplace.

Aktualności Aplikacje Poradniki Programowanie Windows