Nokia N9 – test smartfonu z systemem MeeGo

Zapraszam do zapoznania się z testem nowego smartfonu Nokia N9. Model ten wyposażony jest w wyświetlacz AMOLED ClearBlack 3,9″ oraz system operacyjny MeeGo OS 1.2 Harmattan.


Wygląd Nokia N9

Smartfon oferowany jest w trzech kolorach: czarnym, niebieskim lub różowym. Do swojej dyspozycji miałem telefony w dwóch pierwszych kolorach. Można je obejrzeć na filmie zamieszczonym powyżej.

Telefon prezentuje się bardzo dobrze. Wyświetlacz jest jasny i wyrazisty. Uwagę telefonu zwraca także jego waga, 135 gram . Jest naprawdę lekki. Menu, oferowane przez system MeeGo, jest proste i przejrzyste. Trzeba się jedynie przyzwyczaić do sposobu przewijania poszczególnych ekranów – palec należy wyraźnie przeciągnąć od krawędzi do krawędzi.

Na krawędzi telefonu, standardowo, znajdują się dwa przyciski – głośność i wyłącznik oraz slot na kartę SIM. Ich funkcjonalność poruszę w następnym punkcie.

Ocena: 4,75/5

Funkcjonalność smartfonu Nokia N9

Jeżeli chodzi o wydajność telefonu to jest ona wysoka. Procesor 1GHz ARM Cortex A8 radzi sobie bardzo dobrze. Menu przewija się sprawnie, a telefon szybko reaguje na wydawane polecenia.

Na plus systemu MeeGo zasługuje wykrywanie niewidocznych sieci WiFi. O ile pamiętam to Android czy Windows Phone nie radzi sobie tak dobrze w tej kwestii. Z kolei dużym minusem będzie dużo słabszy dostęp do różnego rodzaju aplikacji. System MeeGo nie jest na tyle popularnym systemem by programiści skupili się na pisaniu aplikacji dla właśnie tej platformy. Nie wiadomo także jaka jest przyszłość tego systemu, zwłaszcza że firma Nokia będzie teraz produkować telefony z systemem Windows Phone.

Poza tym telefon oferuje możliwość robienia dobrej jakości zdjęć oraz kręcenia dobrej jakości filmów. Brakuje jedynie przycisku na obudowie do wygodniejszego wykorzystania tych funkcjonalności.

Wracając do tematu przycisków i innych interfejsów prezentowanego telefonu to inaczej niż w innych modelach rozwiązano problem wkładania karty SIM. Nie trzeba zdejmować obudowy, a jedynie wysunąć małą szufladkę. I tu jest niespodzianka – telefon umożliwia jedynie włożenie karty microSIM. Jeżeli chcemy skorzystać z tego telefonu musimy najpierw wymienić swoją starą kartę u operatora sieci. Dzięki temu rozwiązaniu, producent pozbawił nas łatwego dostępu do baterii. W przypadku jej wymiany najpewniej trzeba się będzie udać do serwisu.

Szkoda, przez powyższe utrudnienia ocena nie będzie maksymalna.

Ocena: 3,5/5

Bateria smartfonu Nokia N9

Bateria wytrzymała ok. 3 dni. Jest to całkiem normalne dla tej klasy telefonów.

Ocena: 4/5 .

Cena smartfonu Nokia N9

Cena prezentowanego smartfonu jest dosyć wysoka. Wg. skapiec.pl za model z pamięcią 16GB zapłacimy ok. 1700 zł, a wg. moj-prezent.pl ok. 2000 zł . Taka cena na pewno nie przyczyni się do popularyzacji tego modelu Nokii, a tym samym systemu MeeGo.

Ocena: 3/5

Razem: 3,8/5


Testy smartfonów