Test Internetu LTE Cyfrowego Polsatu

Miesiąc temu dostałem możliwość przetestowania usługi LTE Cyfrowego Polsatu. Czy rzeczywiście jest on tak wspaniały jak w reklamie ? To się okaże.

Zacznę od prezentacji poszczególnych urządzeń wchodzących w skład pakietu.

Poniżej na zdjęciu modem LTE – Speed 1000 – montowany w gnieździe USB komputera.

Modem LTE Speed 1000 Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat ma także  w swojej ofercie antenę pokojową. Jak się okaże potrafi ona znacznie poprawić parametry odbioru. Podłączana jest ona do modemu.

Antena pokojowa LTE Cyfrowego Polsatu

I antena zewnętrzna – kominowa . Dla tych, którzy mieszkają na granicy zasięgu.

Antena zewnętrzna LTE Cyfrowego Polsatu

Wszystkie pudełka z urządzeniami – w całej okazałości.

Zestaw do Internetu LTE Cyfrowego Polsatu

I jeszcze film prezentujący wszystkie elementy dostarczane do usługi LTE Cyfrowego Polsatu.

Czas na opis usługi LTE Cyfrowego Polsatu.

Miałem okazję przetestować modem na dwóch systemach operacyjnych Windows: Xp oraz Vista. Chciałem również zobaczyć jak będzie działał pod Linux-em ale niestety nie było to możliwe ze względu na brak sterowników dla tego systemu. Może sytuacja się zmieni, gdy do usługi dołączany będzie innym model modemu- tym razem firmy Huawei .

Po włożeniu modemu Speed 1000 do gniazda USB, następuje instalacja sterowników. Z instalacją dla systemu Windows XP nie było problemu – wszystko poszło gładko. Gorzej z Vistą. Przy pierwszej próbie instalacji, system “myślał” kilka dobrych minut by następnie zakończyć instalację restartem.

Oprócz sterowników instalowana jest również Ipla (platforma do oglądania przez Internet różnych materiałów, tj. programów lub filmów) oraz aplikacja  dzięki której możemy sprawdzić stan swojego konta.

Po instalacji następuje proces wyszukiwania sieci. W mojej lokalizacji, aplikacja zanotowała natężenie mocy na poziomie 2 jednostek w 5-stopniowej skali (ikonka aplikacji Cyfrowego Polsatu). Dodam, że mieszkam w odległości ok. 1,5 km od nadajnika, a nadajnik obejmuje obszar o promieniu ok. 2 km .

Jakość połączenia testowałem poprzez stronę speedtest.pl . Bez anteny – prędkość pobierania wyniosła ok. 20 Mb/s , a prędkość wysyłania ok. 4 Mb/s . Po podłączeniu anteny, ilość kresek na ikonce informującej o sile sygnału nie wzrosła. Ale za to, wzrosła prędkość pobierania – 40 Mb/s oraz wysyłania – 8 Mb/s . Ping na poziomie 40 ms .

Miałem również okazję przetestować skuteczność usługi LTE na samej granicy zasięgu. W tym przypadku – nie polecam. Oczywiście może pomóc instalacja anteny zewnętrznej – ale wtedy jesteśmy ograniczeni zasięgiem kabla od anteny. Czyli tracimy tak reklamowaną mobilność usługi. W tym przypadku ratować nas może kupno specjalnego rutera z wejściem na USB, dzięki któremu możemy rozprowadzać sygnał w domu poprzez WiFi – ale to tylko dodatkowy wydatek. Może kiedyś Cyfrowy Polsat wprowadzi do swojej oferty również takie routery.

Czy obejmuje nas zasięg usługi LTE ? Możemy sprawdzić na stronie Cyfrowego Polsatu .

Czy warto ?

Osiągana prędkość Internetu jest naprawdę duża. Dlatego też wszyscy którzy ściągają z Internetu ogromne ilości danych powinni być bardzo zadowoleni z usługi. Są jednak dwa warunki, które muszą spełnić – być w zasięgu nadajnika (jak najbliżej) oraz posiadać duże fundusze potrzebne na abonament. Ustalone limity na ściąganie danych są po prostu bardzo małe.

Aktualności Internet telekomunikacja