Test adaptera WiFi – TL-WA890EA

Ostatnio nasza redakcja miała możliwość przetestowania nowego adaptera WiFi firmy TP-LINKTL-WA890EA. Jest to dosyć ciekawe rozwiązanie, które pozwala na podłączenie do sieci LAN urządzeń (za pośrednictwem bezprzewodowej sieci WiFi), które nie mają dostępu do gniazdka ethernet-owego. Adapter TL-WA890EA udostępnia, aż 4 gniazdka LAN, więc bez problemu zda on egzamin jeżeli w tym samym miejscu mamy kilka urządzeń, które wymagają podłączenia do np. Internetu.Urządzenie jest dosyć małe (114.1 × 102.69 × 7.69mm) więc nie zajmie ono zbyt wiele miejsca obok innych urządzeń. Obudowa jest w kolorze czarnym.

DSC07342

W pudełku oprócz samego adaptera znajdziemy również: zasilacz 5V, kabel micro USB, kabel Ethernet-owy, instrukcję oraz płytę CD.

DSC07343

Oprócz wyżej wspomnianych 4 wejść LAN (10/100Mb/s), na obudowie znajduje się również przycisk WPS (umożliwiający szybkie podłączenie do sieci bezprzewodowej) oraz Reset.  Antena jest wbudowana w urządzenie.

DSC07345

Urządzenie można skonfigurować do pracy z naszym routerem na 2 sposoby: poprzez WPS (jeżeli nasz router obsługuje ten standard) lub poprzez podłączenie do komputera. Ja skorzystałem z drugiego sposobu.

Po podłączeniu adapatera do komputera za pomocą kabelka LAN, uruchamiamy przeglądarkę i wpisujemy adres: http://tplinkadapter.net . Pojawi się okienko logowania, gdzie jako login i hasło wpisujemy odpowiednio admin oraz admin.

Skorzystałem z opcji szybkiej konfiguracji: Quick Setup. Przechodzimy kolejne ekrany naciskając przycisk Next. Na początku wybieramy region, w naszym wypadku : Europe.

setup1
Następnie adapter zaczyna wykrywać dostępne sieci WiFi, z pośród których wybierzemy tą do której się podłączymy. Będziemy musieli podać odpowiednie hasło, jeżeli nasza sieć jest nim zabezpieczona.
setup2

 

setup3

Na koniec procesu zobaczymy podsumowanie oraz informację o statusie podłączenia do sieci WiFi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że adapter daje nam możliwość podłączenia  do sieci w każdym standardzie a/b/g/n oraz częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5GHz.

Warto również zmienić hasło logowania do adaptera – w ustawieniach zaawansowanych.

Zasięg adaptera pozostawia jednak wiele do życzenia. W odległości ok. 3 m od routera siła sygnału była ok. 40% . Urządzenie jednak spełnia swoje zadanie i urządzenia, które nie miały dostępu do gniazdka LAN – uzyskały go.

Urządzenie na pewno warte jest polecenia w konfiguracji, gdy np. w jednym miejscu mamy telewizor, dekoder oraz np. konsolę do gry. Wszystkie te urządzenia możemy podłączyć do Internetu za pomocą jednego adaptera  TL-WA890EA.

Adapter możemy nabyć np. tutaj za ok. 107 zł.

 

 

Aktualności Testy