Telewizja mobilna w Cyfrowym Polsacie

Największa platforma satelitarna w Polsce w drugim kwartale br. wprowadzi nową usługę ? ?TV MOBILNA? ? działającą w oparciu o technologię naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu będzie dostępna na najbardziej popularnych urządzeniach przenośnych, a także z poprzez najnowszy dekoder DVB-T wyprodukowanego przez Cyfrowy Polsat Technology.

?TV MOBILNA? zapewni dostęp do 8 telewizyjnych i 12 radiowych kanałów płatnych w modelu abonamentowym, uwzględniającym subsydiowanie urządzeń. Odbiór kanałów na urządzeniach przenośnych będzie możliwy za pośrednictwem nowego odbiornika w ofercie Cyfrowego Polsatu ? mobilnego dekodera M-T 5000 – podłączonego siecią Wi-Fi do urządzenia końcowego, np. smartfonu lub tabletu. Dodatkowo mobilny dekoder M-T 5000 pozwoli na odbiór wszystkich ogólnodostępnych stacji (FTA) nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, w tym m.in. Polsatu, TVN-u, Polsat Sport News, TV4, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVN 7 w standardowej rozdzielczości.

?TV MOBILNA? będzie dostępna na najpopularniejszych urządzeniach przenośnych: smartfonach, tabletach, laptopach oraz dekoderach. Na smartfony i tablety, a w kolejnym kroku także laptopy, dotrze ona dzięki ?kieszonkowemu? odbiornikowi M-T 5000, który będzie współpracował m.in. z systemami operacyjnymi iOS i Android. Aby mieć możliwość odbierania kontentu telewizyjnego z wykorzystaniem mobilnego dekodera, użytkownik będzie musiał w pierwszym kroku zainstalować na swoim telefonie lub tablecie aplikację ?TV MOBILNA?, którą będzie można bezpłatnie pobrać z Apple App Store albo Android Market. Warunkiem koniecznym do odbioru telewizji będzie także znalezienie się w zasięgu usługi,  połączenie z odbiornikiem M-T 5000 za pośrednictwem Wi-Fi oraz opłacenie abonamentu. Producentem M-T 5000 oraz autorem dedykowanych do niego aplikacji ?TV MOBILNA? jest firma Valups Corporations.

– Usługi mobilne mają w Polsce duży potencjał wzrostu. Wystarczy spojrzeć na współczesną młodzież, jak chętnie korzysta z multimediów za pośrednictwem swoich urządzeń przenośnych. Rosnąca dostępność smartfonów i tabletów oraz coraz szybsze i bardziej niezawodne technologie bezprzewodowego dostępu do Internetu, jak na przykład LTE, będą miały istotny wpływ na rozwój tego segmentu rynku, a my chcemy brać w tym procesie aktywny udział ? mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

– Rosnący poziom konsumpcji video w sieciach internetowych będzie dużym wyzwaniem dla operatorów telefonii komórkowej i bezprzewodowych sieci dostępowych. Połączenie usług telewizji mobilnej nadawanych w systemie rozsiewczym DVB-T z bezprzewodowym dostępem do Internetu LTE pozwoli zoptymalizować transmisję w sieciach i oferować usługi video na żywo oraz “na żądanie? ? dodaje Dominik Libicki.

Usługi ?TV MOBILNA? będą świadczone w technologii DVB-T w ramach multipleksu dedykowanego mobilnej naziemnej telewizji cyfrowej, na częstotliwościach posiadanych przez Info TV FM ? spółkę zakupioną przez Cyfrowy Polsat w styczniu 2012 r. Do emisji programów wykorzystywana będzie infrastruktura spółki Info TV Operator, składająca się z sieci nadajników radiowych w 31 największych miastach w Polsce. Grupę docelową usługi stanowić będą klienci znajdujący się w zasięgu technicznym i jednocześnie posiadający urządzenie mobilne. Planowany zasięg multipleksu to blisko 5 mln gospodarstw domowych i około 15 mln osób. Płatne pakiety kanałów będą dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i hurtowych. Usługi hurtowe będą świadczone przez spółkę Info TV FM.

Kolejnym urządzeniem dającym dostęp do usługi ?TV MOBILNA? Cyfrowego Polsatu jest najnowszy model dekodera DVB-T wyprodukowanego w fabryce Cyfrowy Polsat Technology ? T-HD 1000. Pozwala on na odbiór zarówno bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, jak i płatnych kanałów nadawanych w ramach usługi ?TV MOBILNA? ? w standardowej i wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo został on wyposażony w aplikację ipla. Użytkownik po podłączeniu dekodera do Internetu będzie mógł korzystać z bezpłatnych zasobów największego w Polsce serwisu online video.

Ipla zapewnia dostęp do kanałów linearnych, transmisje na żywo z najpopularniejszych wydarzeń – także w jakości HD – oraz ogromną ilość treści telewizyjnych na życzenie, takich jak seriale, programy telewizyjne i relacje sportowe. W ofercie ipla znajdują się programy znane z ponad dwudziestu stacji TV w tym: Polsat, TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsat News, TV Biznes, Superstacja, Polsat Cafe, WeddingTV, Cartoon Network, MTV, Polsat Play, 4FunTV, Comedy Central, Nickelodeon, Rebel:TV, Polsat Sport, Polsat Sport Extra.

T-HD 1000 to model dekodera opracowany także z myślą o podróżowaniu, turystach i osobach spędzających wolny czas poza domem. Dzięki możliwości podłączenia go do typowego gniazdka samochodowego 12 V (czyli z akumulatora), które jest powszechne również w przyczepach kempingowych, najnowszy odbiornik wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology umożliwi odbiór telewizji w trakcie jazdy (po podłączeniu do przenośnych odbiorników TV) i dodatkowo może być interesującym rozwiązaniem dla osób, które nawet podczas wypoczynku nie będą chciały rozstać się z ulubionymi programami telewizyjnymi.

Specyfikacja techniczna M-T 5000:

Standard transmisji

DVB-T

Pasma

VHF (175?230 MHz)

UHF (470?790 MHz)

Antena

Antena prętowa, dł. całkowita 15 cm

Moduł Wi-Fi

Standardy IEEE 802.11b/g

Antena wewnętrzna

Port

Port USB typu mini B (do ładowania urządzenia)

Bateria

Wymienna bateria litowo-jonowa

1050 mAh 3,7 V

Napięcie wejściowe

5 V, prąd stały (doprowadzany za pomocą kabla do ładowania)

Zużycie mocy

Praca mniej niż 1,2 W

Wyłączone mniej niż 10 mW

Prąd ładowania/Czas ładowania

5 V / 500 mA prąd stały; ok. 180 min

Temperatura pracy urządzenia

0?35°C

Wymiary

52 x 92 x 12 mm (szer./wys./gł.) (bez wystających części, gdy antena nie jest wysunięta)

Masa

Ok. 70 g (bez elementów dodatkowych)

Wymagania systemowe

Apple (iOS 4.3 lub nowszy)

 • iPhone 4S, iPhone 4

 • iPad 2, iPad

Telefony z systemem Android (Android OS 2.3 lub nowszy)

 • Samsung Galaxy

 • Samsung Galaxy S2

 • Samsung Galaxy Nexus

 • Samsung Galaxy Note

 • Sony Xperia HD

 • Sony Xperia Arc

 • HTC Sensation

 • HTC Sensation XL

 • HTC EVO 4G+

 • LG Swift 3D

Tablety z systemem Android (Android OS 3.1 lub nowszy)

 • Samsung Galaxy Tab 7

 • Samsung Galaxy Tab 8.9

 • Samsung Galaxy Tab 10.1

 • Motorola Xoom MZ601

 • Toshiba Thrive

 • LG V900 Swift Tab

 • Acer iConia A500

 • Sony Tablet S

Specyfikacja techniczna dekodera T-HD 1000:

 

Standard transmisji

DVB-T

Anteny

Dwa wejścia antenowe ANT1, ANT2 do podłączenia anteny pokojowej lub zewnętrznej:

 • Pasma: VHF (174?230 MHz), UHF (470?870 MHz)

 • Poziom sygnału: -83dBm ? -10dBm dla sygnału 64QAM, 3/4CR, 1/8GI

 • Złącza IEC 60169-2

Antena zintegrowana:

 • Pasmo: UHF 470?870 MHz

 • Minimalny poziom natężenia pola: 75 dB?V/m

Video

H.264/MPEG-4 AVC (Part 10 High Profile L4.0), MPEG-2 (ISO/IEC 13818-2 MP@HL)

Rozdzielczość 1080i, 720p, 576p

Konwersja SD do HD

Audio

Kodowanie: ISO/IEC 1172-3 MPEG-1 warstwa I & II

Dolby Digital Plus, Dolby Digital

Tryb audio: stereo, mono

Interfejsy zewnętrzne

Wyjście HDMI z HDCP, 1080i/720p/576p

Wyjście SCART: rozdzielczość SD (720×576), PAL

LAN (Ethernet): 10/100 Base-T/TX, Auto-MDIX, złącze RJ-45

Dwa porty USB 2.0 typu host, 480 Mbit/s, złącza typu USB-A, prąd wyjściowy 500+900 mA

Zasilanie

Z napięcia stałego +12 V/2 A lub z napięcia przemiennego 230 V~ poprzez adapter sieciowy

Pobór mocy dekodera w trybie czuwania: maks. 0,3 W

Gabaryty

Wymiary obudowy (szerokość x głębokość x wysokość): 195 mm x 135 mm x 30 mm

Możliwość użytkowania w pozycji poziomej lub pionowej po ustawieniu w podstawce

Masa dekodera: 0,4 kg

Warunki eksploatacji

Warunki pracy: +10 do +35°C, wewnątrz pomieszczeń

Warunki przechowywania: -20 do +50°C

Aktualności Internet telekomunikacja