Symulator lotu – czym jest i do czego służy?

Symulatory lotu są urządzeniami lub programami komputerowymi, których zadaniem jest jak sama nazwa wskazuje symulowanie zachowania statku powietrznego. Mają one postać albo gier komputerowych albo też urządzeń treningowych o zaawansowanych parametrach. Wykorzystywane są przede wszystkim w celach szkoleniowych stąd też znajdziemy je m.in. w akademiach, szkołach lotniczych i na uniwersytetach. Korzystają z nich także linie lotnicze.

Krótka historia

Symulatory lotów towarzyszą nam już od I wojny światowej. W powszechnym użyciu znalazły się jednak dopiero w 1934 roku. Wszystko za sprawą tragicznych wydarzeń (seria wypadków lotniczych), jakie miały miejsce w USA. W trakcie II wojny światowej symulatory lotów były z kolei wykorzystywane do szkolenia aliantów.

Pierwszym symulatorem lotu, który został wykorzystany komercyjnie przez linię lotniczą Pan Am w 1948 roku było urządzenie treningowe Boeinga 377 wyprodukowane przez firmę Curtiss-Wright.

Warto wiedzieć, że ówczesne urządzenia tego tupu posiadały systemy zobrazowania oparte na ruchomej kamerze, która poruszała się nad makietą terenu. Transmisja obrazu odbywała się z kolei do monitora, który znajdował się tuż przed szkolonym pilotem. Technologia ta choć bardzo odległa od współczesnej dała początek nowej erze szkolenia lotników.

Jakie symulatory lotów spotykamy?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów symulatorów lotów. Najbardziej zaawansowane z nich to Full Flight Simulator (FFS). Symulator ten stanowi kompletną replikę kokpitu danego urządzenia lotniczego połączonego z niezbędnym oprogramowaniem komputerowym. Zastosowane systemy umożliwiają doskonały widok poza kokpitem oraz odwzorowanie wrażenia ruchowego. Tego typu symulatory lotów znajdują zastosowanie przede wszystkim przy treningu osób latających w niebezpiecznych stanach lotów.

Jeśli nie potrzeba nam dokładnego systemu wizualizacji i odwzorowania wrażeń ruchowych, ale jednocześnie zależy nam na kompletnym, pełnowymiarowym i funkcjonalnym odwzorowaniu instrumentów i wyposażenia oraz paneli kontrolnych danego statku powietrznego, to wówczas najlepiej sprawdzi się symulator typu Flight Training Device (FTD). Do treningu lotu proceduralnego oraz nawigacji wykorzystywany jest z kolei symulator Flight and Navigation Procedures Trainer (FNPT). Jest to model kokpitu połączony z odpowiednim systemem komputerowym. Natomiast w przypadku treningu proceduralnych aspektów lotu przyrządowego zastosowanie znajdują zwykle najprostsze symulatory lotów zwane Basic Instrument Training Device (BITD).

Aktualności Hardware