Smartfon dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Chcesz kupić smartfon swojemu dziadkowi lub babci, ale nie wiesz jaki model wybrać? Urządzenie dla osoby starszej powinno cechować się szeregiem funkcjonalności, dzięki którym jego użytkowanie będzie łatwe i wygodne. Oto kilka wskazówek, które umożliwią ci wybranie odpowiedniego modelu dla starszej osoby.

Nowe technologie towarzyszą nam na każdym kroku. Nasze dzieci wychowują się w otoczeniu gadżetów elektronicznych i w efekcie obsługa tabletu czy telefonu nie jest żadnym wyzwaniem nawet dla kilkuletniego malucha. Do nowoczesnych technologii przekonują się również osoby starsze i coraz więcej seniorów korzysta z komputerów, Internetu oraz smartfonów. Jeśli zastanawiasz się jaki smartfon dla seniora wybrać, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Wyświetlacz

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wielkość wyświetlacza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli smartfonów o różnych przekątnych ekranu – od 4 do nawet 6 cali. Optymalnym rozwiązaniem dla osoby starszej jest urządzenie liczące 5 cali – na takim wyświetlaczu wszystkie obrazy będą dobrze widoczne. Większy smartfon mógłby być już zbyt trudny w obsłudze oraz nieporęczny.

Warto także pamiętać, że nawet jeśli wybierzesz mniejszy model, możesz sprawić, że będzie on przyjaźniejszy dla seniora. W takim przypadku warto włączyć funkcje pisania jedną ręką – dzięki temu klawisze klawiatury będą większe, przez co osoba starsza będzie mogła łatwiej korzystać z urządzenia. Innym tego typu sposobem na ułatwienie użytkowania smartfona jest zwiększenie rozmiaru czcionki.

Rodzaj ekranu

Na jakość obrazu wyświetlanego na ekranie smartfona ma także wpływ to, w jakiej technologii został on wykonany. Na rynku znajdziesz produkty z ekranami typu IPS, Amoled, LCD oraz Retina. Te pierwsze cechują się doskonałym odwzorowaniem kolorów, jednak przez wzgląd na sposób podświetlania, pobierają bardzo dużo energii. Z kolei ekrany Amoled oferują doskonały kontrast, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które mają problemy ze wzrokiem. Dodatkowo są przy tym energooszczędne. Ekran Retina znajduje się na wyposażeniu produktów maki Apple – gwarantuje on znakomite odwzorowanie kolorów i mocne kontrasty, jednak bywa zawodny w pełnym słońcu. Najniższą jakość oferują ekrany LCD, które są montowane w najtańszych modelach smartfonów.

System operacyjny i interfejs

Nie sposób wskazać najlepszego systemu operacyjnego dla smartfonów. Zarówno Windows Phone, jak i Android czy iOS mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Poszukując optymalnego rozwiązania dla osoby starszej warto postawić na system, z którego korzysta bliska osoba – dzięki temu w razie potrzeby zawsze może ona udzielić potrzebnych wskazówek oraz pomóc nowemu użytkownikowi.

Niezależnie od tego, na jaki system operacyjny się zdecydujesz, warto maksymalnie uprościć urządzenie oraz ograniczyć ilość aplikacji. Istnieją nawet specjalne nakładki na system operacyjny smartfonów. Dzięki nim można znacznie uprościć nawigację rządzenia oraz powiększyć menu. W rezultacie niezależnie od tego jaki system operacyjny będzie zainstalowany na urządzeniu, jego obsługa będzie bardzo prosta. Przykładem programu tego typu jest Wiser dedykowany dla urządzeń z Androidem.

Czym jeszcze kierować się podczas poszukiwań telefonu dla seniora? Istnieją urządzenia, które w obudowie mają duży przycisk alarmowy, który pozwala na łatwe wezwanie pomocy np. w sytuacji zagrożenia życia. Zamiast niego jednak można ściągnąć specjalną aplikację, której przycisk będzie znajdował się na ekranie startowym urządzenia. Dodatkowo smartfon dla osoby starszej powinien cechować się długim czasem pracy baterii oraz mocna obudową.

Aktualności Smartfony