Projektowanie stron internetowych dla instytucji państwowych

Projekt strony internetowej dla instytucji państwowej powinien być przemyślany w szczególny sposób, ponieważ dla wielu osób, taka strona www jest ważnym źródłem informacji.

Strona dla instytucji państwowej

Jaka powinna być strona internetowa instytucji państwowej
W przypadku instytucji państwowych, koniecznie należy pamiętać o tym, że z ich stron www korzystają obywatele, szukający konkretnych informacji. Dlatego też witryna internetowa musi być przejrzysta oraz intuicyjna w obsłudze. Takie strony nie mają często określonego targetu, dlatego muszą być dopasowane do potrzeb różnych grup. Niezwykle ważna jest responsywność strony internetowej, w dzisiejszych czasach użytkownicy płynnie przechodzą z witryny na laptopie do strony na smartfonie. Witryny, które nie są dopasowane do urządzeń mobilnych powodują tylko irytację internautów. Istotną cechą jest także bezpieczeństwo strony. Jeśli zdarzy się, że użytkownik z powodu strony złapie wirusa, może to skutkować utratą zaufania do instytucji. Tym bardziej, że instytucje państwowe są dość często atakowane przez hakerów, dlatego kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenia kodu źródłowego strony, bazy danych oraz hostingu, na którym witryna www będzie umieszczona. Podmioty państwowe są też zobowiązane do stosowania standardu WCAG 2.0. Definiuje on kryteria dostępności  witryny i ułatwień dla osób niedowidzących. Projektując stronę internetową, nie można też zapomnieć o UX czyli user experience, na który składa się całość odczuć użytkownika związanych z nawigacją na stronie www. Znaczenie ma tu zarówno intuicyjność, łatwość znajdowanych informacji, sposób przechodzenia do kolejnych zakładek i powrót do strony głównej, ale też layout graficzny czyli frontend. Negatywnie na UX wpływają reklamy, szczególnie te, które mają charakter dźwiękowy i nie są łatwe do zlokalizowania natychmiast.

 

Firma projektowa
Jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych, szczególnie tych, które będą bazą danych o instytucjach państwowych, dobrze jest powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, czyli agencji interaktywnej zajmującej się tworzeniem stron www. Specjaliści zadbają o to, aby strona spełniała wszystkie konieczne wymogi, była atrakcyjna wizualnie, a także zoptymalizowana pod kątem SEO. Agencja interaktywna tworzy różne rodzaje witryn – najprostszą, czyli wizytówkę firmową w HTML5 i CSS3 z kilkoma zakładkami, zawierającymi najważniejsze informacje o instytucji, formularz kontaktowy. Możliwe jest też stworzenie opcji bardzo rozbudowanej z CMS (np. WordPress, Joomla, ModX, Yii) – może się na niej znaleźć między innymi slider, wielopozycyjne menu, dział aktualności oraz szereg innych, indywidualnych funkcjonalności. Pracownicy agencji interaktywnych dobiorą najlepsze rozwiązania, które będą spełniały założenia naszej strony internetowej i pasowały do specyfiki instytucji.

Aktualności Internet Poradniki