Program Eagle – co warto o nim wiedzieć?

Eagle standard to oprogramowanie do projektowania obwodów drukowanych. O skuteczności oraz popularności tego programu świadczy rosnąca liczba jego użytkowników w internecie. W ostatnich latach twórcy zdecydowali się na udostępnienie programu w ramach kilku licencji. Z czego to wynika? Czym się cechują? Czy istnieje wersja bezpłatna? Co warto wiedzieć o tym oprogramowaniu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdują się w poniższym poradniku!

1. Edytor schematów Eagle – co warto o nim wiedzieć?

2. Z czego składa się program Eagle?

3. Co wyróżnia program Eagle?

4. Skorzystaj z darmowej wersji do zastosowań niekomercyjnych

eagle

Edytor schematów Eagle – co warto o nim wiedzieć?

Eagle standard to przykład programu, który jest wykorzystywany podczas wspomagania procesu projektowania obwodów elektronicznych. Jest nieustannie rozwijany od około dekady i zyskał niemałą popularność w internecie. Z uwagi na ten dynamiczny rozwój – od kilku lat Eagle występuje w ramach programu w modelu subskrypcyjnym. Jego cena różni się w zależności od wersji – standard lub premium. 

Oprogramowanie Eagle jest rozwijane przez tę samą grupę deweloperów, co pozwala utrzymać funkcjonalności oraz modyfikacje na wysokim poziomie. program Eagle stanowi przykład praktycznego narzędzia, które możesz wykorzystać w niejednej firmie. 

Z czego składa się program Eagle?

Ujmując to najbardziej obrazowo – Eagle dzieli się niejako na trzy funkcjonalne bloki. 

Pierwszy stanowi stanowi edytor schematów. Drugi z nich jest to program do PCB. Trzeci moduł to autorouter.

Wszystkie te moduły są udostępniane użytkownikom w ramach różnych licencji. W efekcie umożliwia to pełną customizację do posiadanego na ten cel budżetu. To jednak nie koniec zalet takiego podejścia. Dlaczego? Otóż dostępne w ten sposób licencje stwarzają szansę na ustalenie parametrów dla wcześniej wspomnianych modułów.

Dla przykładu – profesjonalna propozycja oferuje 999 arkuszy schematów. Program autorouter poza zupełnie zautomatyzowaną pracą oferuje także szansę do działania półautomatycznego, który wspomaga użytkowników w ramach prowadzenia ścieżek. To jednak nie koniec funkcjonalności programu Eagle. Pozwala on bowiem na dwa tryby pracy. W ramach pierwszego z nich – na ekranie można zobaczyć połączenie przebiegające od kursora myszki do kolejnego najbliższego połączenia. Z kolei drugi tryb pracy umożliwia określenie i wyznaczenie połączenia, które będzie zatwierdzone po kliknięciu myszą. Zaletą tej opcji jest fakt, że osoba korzystająca z programu ma poczucie większej kontroli podczas pracy.

Co wyróżnia program Eagle?

Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim ogromna wygoda oraz komfort pracy. Co warto wskazać jako praktyczny przykład odzwierciedlający ten wniosek? Otóż funkcja “follow me router” zdecydowanie pomoże zaoszczędzić czas podczas etapu projektowania ręcznego. Podobną funkcję spełniają także komendy przypominające te, które występują w przypadku języka C. To wszystko stanowi przykłady możliwości, które znacznie usprawnią codzienną pracę. 

Co również istotne – prace nad optymalizacją programu Eagle wciąż trwają. Wynika to z faktu, że twórcy nieustannie weryfikują opinie użytkowników programu. Wiele z nich znajduje później odzwierciedlenie podczas kolejnych, udoskonalonych wersji. Nad tymi modyfikacjami pracuje nieustannie zespół ekspertów, którzy na co dzień zajmują się także merytorycznym wsparciem technicznym. To wszystko powinno w pełni wyjaśniać, dlaczego Eagle stanowi świetny wybór.

Skorzystaj z darmowej wersji do zastosowań niekomercyjnych

Licencja występuje w dwóch wariantach: standard oraz premium. Bezpłatna wersja oprogramowania może być wykorzystywana w przypadku niekomercyjnych projektów. Warto przy tym wspomnieć, że ma ona jedynie 2 warstwy sygnałowe. Według statystyk chętnie korzystają z tego programu hobbyści oraz wszelcy entuzjaści intuicyjnych rozwiązań. Zastosowanie tego programu może być także wykorzystywane w celach nauczania i kształcenia oraz badań produkcji. W efekcie możesz wykorzystać Eagle jeżeli działasz np. jako dydaktyk i chcesz sprostać potrzebom osób, które chcesz przeszkolić prezentując im praktyczne narzędzia. Wówczas program Eagle w wersji darmowej będzie dobrym rozwiązaniem – z pewnością będziesz mieć wówczas okazję do mierzenia zadowolenia z przeprowadzonego szkolenia. 

Należy przy tym pamiętać, że bezpłatna wersja Eagle ma jedynie 2 warstwy sygnałowe oraz 2 schematy w edytorze schematów. Z kolei maksymalna powierzchnia płytki drukowanej wynosi 80 cm2.

Powyższy artykuł powinien w pełni wyczerpać zagadnienie dotyczące programu Eagle. Na bazie powyższych informacji powinieneś mieć wystarczającą wiedzę pozwalają na ocenę, czy jest to opcja dla Ciebie. Możesz także najpierw skorzystać z darmowego wariantu, aby na bazie uzyskanych w ten sposób doświadczeń podjąć świadomą decyzję dotyczą tego, czy faktycznie chcesz korzystać z płatnej licencji. Weź także pod uwagę, że w ramach obsługi tego programu możesz także liczyć na fachowe i pomocne wsparcie techniczne. To może być przydatne szczególnie na początku Twojej pracy z tym oprogramowaniem. 

Aktualności Aplikacje