Problemy z bezpieczeństwem aplikacji i urządzeń mobilnych

Coraz bardziej powszechne użycie aplikacji i urządzeń mobilnych sprawia, że nie możemy pominąć kwestii bezpieczeństwa, a pytanie “Czy Twój inteligentny telefon jest odpowiednio chroniony?”, zyskuje na znaczeniu. Eksperci podczas konferencji otwartej Mobilesec wezmą pod lupę kwestię bezpieczeństwa.

?Rosnące znaczenie aplikacji i urządzeń mobilnych to prawdziwe wyzwanie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa informacjom gromadzonym przy ich pomocy. Podczas konferencji Mobilesec spróbujemy odpowiedzieć przynajmniej na część z wielu wątpliwości, które dotyczą tego zagadnienia.? ? mówi Michał Sztąberek z firmy doradczej iSecure.

Zdaniem ekspertów przyszłość technologii informatycznych należy do aplikacji i urządzeń mobilnych. Potwierdzają ten trend rosnące statystyki sprzedaży smartfonów. W samym roku 2011 r. 33% sprzedanych telefonów to właśnie smartfony, a do końca 2014 r. ma to być nawet aż 55%.

Zwraca uwagę fakt, że w dzisiejszych czasach telefon z Androidem, iOS czy Windows Mobile coraz częściej wykorzystywany jest do celów zawodowych. Możemy odbierać maile, czytać firmowe dokumenty, korzystać z bankowości elektronicznej czy nawet łączyć się zdalnie z zasobami znajdującymi się na firmowych serwerach. Eksperci i specjaliści prognozują, m.in. pracownicy laboratorium ESET, że w najbliższym czasie coraz więcej zagrożeń dotyczyć będzie użytkowników smartfonów, z uwagi na wykorzystywanie tych urządzeń zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.

Kwestie prawno-biznesowe związane z bezpieczeństwem smartfonów firmowych

Na to wszystko nakłada się od strony prawno ? biznesowej jeszcze jeden ciekawy problem, a mianowicie jak traktować smartfony firmowe, gdy wykorzystuje się je do przetwarzania danych osobowych. Próżno szukać wskazówek w tym zakresie w aktualnie obowiązujących przepisach, w tym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie te trendy, przyglądając się różnym zagrożeniom i próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, jak smartfony mają się do przepisów prawa, firmy iSecure Sp. z o.o. i Resilia Sp. z o.o. postanowiły zmierzyć się z tematem bezpieczeństwa urządzeń i aplikacji mobilnych organizując w dniu 28 lutego 2012 r. w Warszawie bezpłatną konferencję MOBILESEC.

Prelegenci z takich firm jak PCDOC, BCM Logic, SARE, iSecure czy Resilia spróbują odpowiedzieć na pytania dotyczące zagrożeń czyhających na użytkowników smartfonów, sposobów zarządzania ryzykiem związanym z urządzeniami mobilnymi, robienia bezpiecznych i legalnych kampanii przy wykorzystaniu wiadomości SMS oraz traktowania tych urządzeń przez przepisy o ochronie danych osobowych. Partnerem technologicznym konferencji Mobilesec została firma hostingowi IQ PL, od której spodziewać się będzie można ciekawych niespodzianek przygotowanych dla uczestników.

Więcej szczegółów na temat konferencji na stronie: www.mobilesec.pl oraz fanpage?u na Facebook?u: www.facebook.com/Mobilesec

Aktualności Aplikacje Bezpieczeństwo