Polska firma zaoferuje ultraszybkie testy na koronawirusa

PCR|ONE to uniwersalny system, stworzony przez Scope Fluidics, którego zadaniem jest wykrywanie bakterii i wirusów. Próbka poddawana jest w pełni automatycznej analizie, której wynik dostępny jest w ciągu 15 minut. Prace nad jego powstaniem dobiegają właśnie końca, dlatego opracowanie nowych testów, w tym testów wykrywających wirusy, możliwe jest w krótkim czasie.

ultraszybki test do wykrywania koronawirusa - pcr one

– System PCR|ONE jest wręcz stworzony do takich zastosowań jak masowe badania na lotniskach, dworcach czy w innych miejscach, gdzie pojawiają się duże skupiska ludzi. W tych zastosowaniach kluczowe jest wykonanie testu w miejscu pobrania próbki, aby uniknąć logistyki przesyłania próbki do laboratorium. Ogromną wartością jest szybkość PCR|ONE, który oferuje wynik już w kilkanaście minut, oraz multipleksowość, pozwalająca wprowadzić do panelu wykrycie innych zakażeń o podobnych objawach klinicznych. Pandemia Covid-19 to ogromne wyzwanie i jednoznaczny sygnał, że szybka diagnostyka jest krytycznie potrzebna. – mówi prof. Piotr Garstecki.

Działania nad powstaniem panelu do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę Covid-19, zostaną podjęte w ramach prac nad rozszerzeniem portfolio testów diagnostycznych PCR|ONE i będą obejmować prace nad optymalizacją procedury oczyszczania próbki pod kątem ekstrakcji materiału genetycznego z wymazów gardłowych oraz transkrypcji tego materiału i wykrycia markerów zakażenia. Docelowo, system ma zostać przygotowany do jednoczesnej diagnostyki kilku patogenów, jak m.in. SARS-CoV-2, grypa A i B oraz RSV, a docelowo panel będzie można rozbudować o inne wskazane przez WHO zagrożenia, takie jak MERS-CoVSARS-CoVświńska grypaodra czy różyczka.  

Zgodnie z założeniami, test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 ma być przygotowany do walidacji już w sezonie jesienno – zimowym tego roku.

Aktualności