Polska drugim krajem pod kątem Gier Online. W co grają Polacy?

Polska to drugi na świecie kraj pod względem liczby fanów gier komputerowych. Z danych Newzoo, międzynarodowej firmy specjalizującej się w badaniu rynku gier, wynika, że w 2013 roku było ich 13,4 miliona. Większość z nich, bo aż 9,6 miliona, rozrywkę znajduje zasiadając przez monitorem swojego peceta. Mało kto ogranicza się jednak do jednej platformy.

Gry MMO, czyli takie, w które jednocześnie mogą grać steki osób (jak popularne strategie, gry typu RPG czy FPS) pochłonęły już sześć milionów Polaków. Dwa razy więcej miłośników mają gry casualowe oraz społecznościowe. Te pierwsze charakteryzują się prostymi zasadami i nie wymagają poświęcania zbyt dużej ilości czasu czy zaangażowania. Drugie wykorzystują sieć znajomości użytkownika i najczęściej wymagają od niego dodatkowego zaangażowania w społeczne aktywności.

Konsole stacjonarne są atrybutem 6,2 milionów polskich graczy. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się natomiast konsole przenośne, które posiada jedynie 1,1 miliona naszych rodaków. Sporo z nas relaksuje się również grając na urządzeniach mobilnych, głównie na smartfonach (5,6 miliona) i tabletach (1,9 miliona). Wielu graczy korzysta z co najmniej dwóch platform, choć zdarzają się i tacy (1,4 miliona graczy w Polsce), którzy korzystają z możliwości jakie daje każde z wymienionych wyżej urządzeń.

Badania Newzoo pokazują również, że tylko co drugi fan gier w Polsce wydaje na nie pieniądze lub płaci za możliwość rozrywki przy pomocy mikrotransakcji. To zaskakująco mało, jednak biorąc pod uwagę fakt, że większość gier przeglądarkowych i społecznościowych dostępna jest za darmo, sytuacja wydaje się być zrozumiała. Co ciekawe, wbrew stereotypowi, kobiety sięgają po gry równie często co mężczyźni.

W co najchętniej gramy?

Popularność gier typu pękające bąbelki może być zaskakująca, jednak potwierdzają ją statystyki. Połowa graczy online deklaruje, że sięga po gry logiczne. Gry zręcznościowe i akcji wybiera ponad 40 proc. z nich. Blisko co trzeci gracz stawia na strategie i gry karciane.

Co ciekawe wśród najczęściej wymienianych tytułów pojawiał się właśnie Pasjans. Większość osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez gry-online.pl deklarowała bowiem, że kiedykolwiek spróbowało swoich sił w tej jednoosobowej grze karcianej. Sporą popularnością wśród respondentów cieszy się również produkcja Agry Birds. I nie ma w tym nic dziwnego, ta bestsellerowa gra casualowa wciągnęła wszystkich, nie tylko fanów logiczno-zręcznościowych serii. Niezwykle wysoko plasują się tzw. “Pękające bańki” (link do pobrania gry), w których rozgrywka polega na zestrzeleniu wszystkich bąbelków znajdujących się na planszy.

Wśród topowych tytułów nie mogła zabraknąć również kultowej gry FIFA. Z poszczególnymi jej wydaniami zetknął się co piąty gracz. Serca polskich graczy skradły również dwie strzelanki. Blisko 40 proc. graczy doskonale zna produkcję Call of Duty. Co trzeci z przyjemnością przenosi się w wirtualny świat Battlefielda.

Co ciekawe, zdecydowana większość graczy nie ogranicza się jednie do jednego tytułu. Jeśli więc już sięgamy po gry, to najczęściej by przetestować kilka z nich w tym samym czasie. Bardziej przywiązani do ulubionych serii są jedynie gracze konsolowi. Jednak zdaniem specjalistów wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższych cen gier.

 

Aktualności Gry Internet