Pilnuj diety z Fitbit – test urządzenia

Ostatnio miałem okazję przetestować nowe urządzenie o nazwie Fitbit. Fitbit to kompleksowe narzędzie współpracujące z systemem iOS oraz platformami Mac i PC, monitorujące aktywność fizyczną, w tym między innymi liczbę wykonanych kroków, przebyty dystans i spalone kalorie. Co więcej, taki spersonalizowany trener mieści się w torebce lub w kieszeni.

Dostępne są trzy wersje urządzenia: Fitbit One, Fitbit Zip i Fitbit Flex . Nam akurat przypadła rola przetestowania najprostszej wersji – Fitbit Zip. Urządzenie kontroluje aktywność fizyczną w ciągu całego dnia zliczając liczbę wykonanych kroków ? w rezultacie użytkownik otrzymuje dane w postaci pokonanego dystansu i spalonych kalorii. Fitbit One mierzy także liczbę pokonanych stopni schodów.

Ponadto Fitbit One i Fitbit Flex umożliwiają monitorowanie faz snu. Dodatkowo wbudowany cichy alarm wibracyjny obudzi o wskazanej godzinie tylko użytkownika Fitbit.

Fitbit Zip składa się urządzenia Fitbit, modułu USB dołączanego do komputera oraz okrągłego kluczyka ułatwiającego włożenie baterii do urządzenia. Poprzez moduł USB przeprowadzana jest synchronizacja danych pomiędzy komputerem, a urządzeniem Fitbit.

DSC05984

Wszystkie urządzenia współpracują z darmową aplikacją Fitbit Connect dostępną w App Store oraz na stronie Fitbit. Od jej zainstalowania zacząłem więc testy.

fitbit_connect_1

Za jej pomocą utworzymy nowe konto lub jeżeli już takie posiadamy możemy zsynchronizować dane z urządzenia fitbit z komputerem PC . W momencie rejestracji należy uważać na format wprowadzanej daty urodzenia. Jest on troszkę inny niż powszechnie używany. Następnym utrudnieniem jest to, że aplikacja niestety nie podpowiada nam jaki błąd zrobiliśmy w momencie rejestracji.

Po przeprowadzonej rejestracji, możemy zalogować się na stronie fitbit.com. Naszym oczom ukaże się panel, na którym możemy obserwować np. ilość spalonych kalorii czy też sprawdzić ile w danym dniu przeszliśmy kroków. Niestety, w chwili obecnej nie ma wersji polskiej.

fitbit_dashboard

Każdy z użytkowników może w nim na bieżąco monitorować swoją aktywność fizyczną, ale również tworzyć plany żywieniowe. Funkcja wprowadzania danych o spożytych posiłkach oraz informacje zwrotne o kaloriach spalonych podczas codziennych zajęć pozwalają na łatwe śledzenie postępów w drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki. W aplikacji można również uzupełniać informacje dotyczące tętna, ciśnienia i poziomu cukru. Dane prezentowane są w postaci czytelnych wykresów.

Fitbit motywuje także do większej aktywności fizycznej dzięki funkcjom wyznaczania celów, śledzenia postępów i zdobywania odznak. Osoby lubiące wyzwania mogą dzielić się wynikami ze swoimi znajomymi.

Samo urządzenie Fitbit Zip poprawnie zlicza ilość wykonanych kroków, a tym samym poprawnie wylicza ilość spalonych kalorii. Dane prezentowane są na ekranie dotykowym – każde dotknięcie wywołuje inny ekran z danymi. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym poprawnym wprowadzeniu danych na temat swojej osoby. Urządzenie Fitbit można bardzo łatwo przymocować do kieszeni lub paska spodni. Mocowanie jest pewne. Raz tylko, Fitbit odpadł mi od kieszeni w momencie gdy wyciągałem portfel. Należy więc mimo wszystko uważać aby nie zgubić urządzenia.

Urządzenia są odporne na wilgoć i pot, dodatkowo Fitbit Flex można zabrać ze sobą nawet pod prysznic lub na basen. Urządzenie jest wodoszczelne do głębokości 10 metrów.

Zaletą wszystkich rozwiązań jest bezprzewodowa komunikacja zarówno z komputerem, jak i z urządzeniami mobilnymi. Monitory Fitbit przeznaczone są do urządzeń korzystających z technologii Bluetooth? 4.0 lub Bluetooth Smart Ready?. Obecnie są kompatybilne z PC (Windows? XP, Vista, 7 +), Mac? OS 10.5 +, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3, iPad Retina, iPad mini, iPod Touch 5 generacji.

Monitory Fitbit One oraz Zip są już w sprzedaży w sklepach  na terenie całej Polski w cenach odpowiednio 419 i 269 PLN. Natomiast wersja Flex pojawi się w ofercie na początku sierpnia.

Aktualności Aplikacje