Pierwsze telefony Nokii z Windows Phone – seria Lumia

Na dorocznej konferencji dla klientów, partnerów i twórców aplikacji Nokia World firma Nokia zaprezentowała pierwsze wyniki w realizacji swojej nowej strategii. Przedstawiona została imponująca oferta innowacyjnych telefonów, usług i akcesoriów, w tym pierwsze smartfony z systemem Windows Phone z serii Nokia Lumia. Nokia Lumia 800, zwraca uwagę swoim wzornictwem, ale udostępnia także najlepsze funkcje społecznościowe i internetowe Nokia oraz najwyższej klasy możliwości fotograficzne, z których słynie marka. Z kolei kolorowa i przystępna cenowo Nokia Lumia 710 to smarfton o najbardziej przydatnych funkcjach, który przybliża możliwości serii Lumia większemu gronu użytkowników na całym świecie. Oba smartfony oferują również nowe sygnowane marką Nokia funkcje ? Nokia Nawigacja i Nokia Muzyka z usługą MixRadio.

Firma Nokia zapowiedziała także cztery nowe telefony komórkowe o eleganckim wyglądzie, z rozbudowanymi funkcjami społecznościowymi i technologiami bazującymi na lokalizacji. Nokia Asha 300, Nokia Asha 303, Nokia Asha 200 i Nokia Asha 201 zacierają granicę pomiędzy smartfonami i zwykłymi telefonami. Seria oferuje zarówno możliwość doświadczenia zalet z korzystania z klawiatury QWERTY jak i dotykowego ekranu, szybki i łatwy dostęp do Internetu, zintegrowane funkcje społecznościowe, czat i bogaty zestaw światowej klasy aplikacji z Nokia Sklepu.

?Osiem miesięcy temu przedstawiliśmy naszą nową strategię, a dzisiaj przedstawiamy postępy w jej realizacji. Nasze nowe portfolio wyróżnia innowacyjność ? od nowych funkcji smartfonów po jeszcze bardziej inteligentne telefony komórkowe? ? powiedział Stephen Elop, President i CEO, Nokia. ?Od Nokia Lumia 800 po Nokia Asha 201 szybciej niż kiedykolwiek przedtem wprowadzamy na rynek nowe, świetne produkty. Jestem wyjątkowo dumny z tych nowych urządzeń ? i z pracowników firmy Nokia, dzięki którym one powstały?.

?Od czasu znaczących zmian w strategii, zapowiedzianych zaledwie osiem miesięcy temu, Nokia znalazła w sobie nową energię. Firma wprowadziła duże udoskonalenia w systemie Symbian, zdołała wyróżnić się w obrębie platformy Windows Phone i nadal rozwija szerokie portfolio telefonów komórkowych? ? powiedział Pete Cunningham, główny analityk firmy Canalys. ?Nokia dotrzymuje swoich obietnic co wskazuje wyraźną drogę do przyszłych sukcesów?.

Pierwsze smartfony Nokia Lumia

Pierwsze dwa smartfony z systemem Windows Phone wprowadzają nowe funkcje, dzięki którym każdy moment stanie się wyjątkowy.

Nokia Lumia 800

Smartfon Nokia Lumia 800 wyróżnia się przyciągającym uwagę wyglądem, żywymi kolorami (niebieski, różowy i czarny) oraz najwyższej klasy funkcjami społecznościowymi i internetowymi, takimi jak błyskawiczny dostęp do sieci społecznościowych, łatwe grupowanie kontaktów, zintegrowane wątki komunikacji i przeglądarka Internet Explorer 9. Model ten wyposażony jest w zaokrąglony ekran AMOLED 3,7″ ClearBlack, który płynnie łączy się z obudową o niepowtarzalnym charakterze, procesor 1,4 GHz z akceleracją sprzętową oraz procesorem graficznym. Nokia Lumia 800 oferuje aparat z funkcją natychmiastowego udostępniania i obiektywem wiodącej marki Carl Zeiss, możliwość odtwarzania wideo w jakości HD, 16 GB wbudowanej pamięci oraz 25 GB bezpłatnej pamięci w usłudze SkyDrive na zdjęcia i muzykę. Szacowana cena detaliczna smartfonu Nokia Lumia 8000 wyniesie około 420 euro bez podatków i dopłat.

Nokia Lumia 710

Lumia 710Smartforn Nokia Lumia 710 przybliża możliwości serii Lumia większemu gronu użytkowników na całym świecie, oferując dodatkowo możliwości dowolnej personalizacji dzięki wymiennym obudowom i licznym aplikacjom. Nokia Lumia 710 umożliwia natychmiastową komunikację za pośrednictwem portali społecznościowych i udostępnianie zdjęć, oferując przy tym najlepsze funkcje internetowe dzięki przeglądarce IE9. Smartfon ten jest dostępny w wersji białej i czarnej z tylnymi obudowami w kolorze czarnym, białym, niebieskim, różowym i żółtym. Model Nokia Lumia 710, wyposażony w ten sam procesor 1,4 GHz z akceleracją sprzętową i procesor graficzny, co Nokia Lumia 800, zapewnia wysoką wydajność w przystępnej cenie. Szacowana cena detaliczna smartfonu Nokia Lumia 710 wyniesie około 270 euro bez podatków i dopłat.

Oba smartfony zawierają także sygnowane marką Nokia funkcje opracowane z myślą o systemie Windows Phone. Wśród nich są Nokia Nawigacja ? wszechstronna, bezpłatna nawigacja (PND) ze wskazówkami głosowymi i specjalnym menu samochodowym, a także Nokia Muzyka z MixRadio ? bezpłatna, globalna aplikacja mobilna do strumieniowej transmisji muzyki za pośrednictwem kilkuset kanałów, włączając w to lokalny katalog i możliwość personalizacji kanałów. W ramach aktualizacji udostępnionej jeszcze w tym roku użytkownicy smartfonów Nokia Lumia zyskają także możliwość tworzenia spersonalizowanych kanałów z globalnego katalogu obejmującego miliony utworów. Nokia Music ma także wbudowaną aplikację Gigfinder, za pomocą której można wyszukiwać koncerty i wydarzenia muzyczne. Aktualizacja oprogramowania Nokia Muzyka dostępna jeszcze w tym roku umożliwi też dzielenie się odkryciami muzycznymi w sieciach społecznościowych oraz kupowanie biletów.

Ofertę dla fanów mobilnych dźwięków dopełnia nauszny Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia Purity HD marki Monster i douszny Stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia Purity marki Monster opracowany wspólnie z firmą Monster, uznanym liderem w dziedzinie dźwięku wysokiej jakości. Oba produkty – stanowiące pierwsze owoce długofalowego partnerstwa firm Nokia i Monster – dostarczą miłośnikom muzyki nowych wrażeń. Współpraca ma na celu opracowanie najwyższej klasy akcesoriów dźwiękowych, które będą odzwierciedlać wyjątkową jakość i odważny styl serii Lumia.

Nowy smartfon Nokia Lumia 800 można już zamawiać w wybranych krajach na stronie www.nokia.com. Model zostanie wprowadzony do sprzedaży we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii w listopadzie ? w krajach tych będzie mu towarzyszyć bezprecedensowe wsparcie marketingowe ze strony operatorów i sprzedawców detalicznych. W Polsce, Nokia Lumia 800 i Nokia Lumia 710 będą dostępne na początku roku 2012.

Firma Nokia przedstawiła także plany wprowadzenia portfolio produktów na rynek USA na początku 2012 roku oraz do Chin w pierwszej połowie roku. Prócz dotychczasowych produktów, które obsługują łączność WCDMA HSPA, Nokia planuje także dostosowanie do lokalnych wymagań rynkowych poprzez wprowadzenie produktów obsługujących LTE i CDMA.

Asha: nowa rodzina bardziej inteligentnych telefonów komórkowych

Nokia kontynuuje swoją misję, której celem jest udostępnienie wysokiej jakości stylowych urządzeń, zapewniających najlepszy dostęp do sieci społecznościowych, Internetu i informacji, a także najwyższy komfort korzystania i wartość dla kolejnego miliarda użytkowników telefonów komórkowych. Ci konsumenci oczekują dostępu do innowacji, takich jak łatwa w użyciu obsługa dwóch kart SIM, lokalne treści i usługi oraz aplikacje producentów zewnętrznych, a wszystko to w połączeniu z komfortem obsługi, z którego słyną telefony Nokia.

Takimi urządzeniami są telefony komórkowe Nokia z nowej rodziny Asha. Asha (co w języku hindi oznacza ?nadzieja?) to przykład dbałości firmy Nokia o przyjazny komfort obsługi oraz łączenie milionów ludzi z nowymi możliwościami, które pomogą im w realizacji celów.

Rodzina telefonów komórkowych Nokia Asha składa się z następujących modeli:

Nokia Asha 303

asha 303Nokia Asha 303 to niezwykły telefon zaprojektowany z wykorzystaniem zaawansowanych materiałów i metalicznych wykończeń. Urządzenie jest połączeniem dużego pojemnościowego ekranu dotykowego o przekątnej 2,6 cala z wysokiej jakości klawiaturą QWERTY. Projektanci Nokia Asha 303 skupili się ułatwieniu użytkownikom telefonu dostępu do Internetu i serwisów społecznościowych.

Mocny procesor 1 GHz zastosowany w urządzeniu pozwala na pełne wykorzystanie technologii 3G i szybkie surfowanie po Internecie dzięki wydajnemu modułowi WLAN. W Nokia Asha 303 postawiono na łatwy dostęp do sieci społecznościowych, konta e-mail i komunikatorów, do których posiadacz tego modelu dostaje się poprzez wygodne skróty umieszczone na ekranie głównym. Model wyposażony jest w Przeglądarkę Nokia, która wykorzystując technologię chmury, kompresuje przeglądane strony nawet o 90 %, dzięki czemu korzystanie z mobilnego Internetu jest szybsze i tańsze.

Rozrywka i aplikacje stanowią jedną z najważniejszych części Nokia Asha 303. W telefonie, oprócz fabrycznie zainstalowanej, popularnej gry Angry Birds Lite znajdziemy również takie aplikacje, jak mający miliony użytkowników na całym świecie Facebook Chat, komunikator Whatsapp czy też najnowszą edycję Nokia Map dla telefonów z systemem Series 40 (dostępne na wybranych rynkach). Szacowana cena detaliczna modelu Nokia Asha 303 to 115 euro bez podatków i dopłat. Telefon ma trafić do sklepów na początku 2012 roku.

Nokia Asha 300

Stylowo zaprojektowana Nokia Asha 300 to połączenie ekranu dotykowego z wygodną klawiaturą numeryczną. Serce modelu stanowi wydajny procesor 1 GHz umożliwiający pełne wykorzystanie technologii 3G i szybkiego Internetu z dostępem do sieci społecznościowych. Przeglądarka Nokia, kompresuje strony nawet o 90 %, zapewniając szybsze i tańsze korzystanie z Internetu w komórce.

Skróty na ekranie głównym pozwalają użytkownikom telefonu na szybkie przejście do wiadomości tekstowych, komunikatora, konta e-mail oraz pobieranie aplikacji, plików muzycznych i gier z Nokia Sklepu. W telefonie znajdziemy również popularną grę Angry Birds.

Nokia Asha 300 oferuje aparat o rozdzielczości 5 megapikseli, odtwarzacz plików muzycznych, radio i moduł Bluetooth. Telefon obsługuje karty pamięci o pojemności do 32 GB. Szacowana cena detaliczna Nokia Asha 300 to 85 euro bez podatków i dopłat. Telefon trafi do sprzedaży w czwartym kwartale bieżącego roku.

Nokia Asha 200


Model Asha 200 jest najnowszym telefonem Nokia obsługującym dwie karty SIM. Aparat wyposażono w funkcję Easy Swap pozwalającą na szybką wymianę kart bez konieczności wyłączania telefonu.

Ten młodzieżowy, dostępny w żywych kolorach telefon z klawiaturą QWERTY zaprojektowano głównie z myślą o użytkownikach mieszkających w aglomeracjach, którzy chcą pozostawać w nieprzerwanym kontakcie z przyjaciółmi. Asha 200 posiada zintegrowane usługi dostępu do sieci społecznościowych, konta e-mail i komunikatora oraz dostęp do serwisów RenRen, Orkut i Flickr. Model obsługuje karty pamięci o pojemności do 32 GB, a bateria wystarcza na 52 godziny nieprzerwanego odtwarzania tysięcy plików muzycznych, które można zapisać na kartach o tak dużej pojemności. Szacowana cena detaliczna modelu to 60 euro bez podatków i dopłat. Telefon trafi do sklepów w czwartym kwartale bieżącego roku.

Nokia Asha 201

Model Nokia Asha 201 to wersja Asha 200 na jedną kartę SIM. Telefon jest idealnym rozwiązaniem dla młodych ludzi, którzy pragną słuchać muzyki i być w kontakcie z przyjaciółmi, a do tego dbają o własną kieszeń. Z pewnością docenią oni zewnętrzny głośnik zapewniający wysoką jakość dźwięku, radio stereo z wieloma opcjami i kompozytor dzwonków, w które wyposażona jest Nokia Asha 201. Przeglądarka Nokia gwarantuje szybsze, wydajniejsze i tańsze korzystanie z Internetu. Model obsługuje karty pamięci o pojemności do 32 GB, a bateria wystarcza na 52 godziny słuchania muzyki. Asha 201 obsługuje pocztę e-mail w trybie push oraz posiada preinstalowany komunikator Whatsapp. Szacowana cena detaliczna Nokia Asha 201 to 60 euro bez podatków i dopłat. Telefon ma trafić do sklepów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nokia Maps: nawigacja, która uczyni każdy dzień lepszym

Stawiając sobie za cel ciągłe usprawnianie usług nawigacyjnych, Nokia zaprezentowała najnowsze wersje swoich aplikacji Nokia Mapy i Nokia Nawigacja opracowanych na system operacyjny Windows Phone. Te i inne zaprezentowane w czasie Nokia World aplikacje nawigacyjne mają na celu ułatwienia zarówno dla podróżujących, jak i poszukujących ciekawych miejsc na mapach miast poprzez Mapy Nokia. Jednym z ważnych dodatków do darmowej nawigacji i map dla ponad 100 krajów na całym świecie jest wysoko ceniona przez użytkowników aplikacja Nokia Public Transport, z wyszukiwarką połączeń komunikacji miejskiej w ponad 430 miastach oraz aktualizacją w czasie rzeczywistym połączeń autobusowych i kolejowych w 45 miastach. Kolejnym produktem fińskiego koncernu jest Nokia Pulse, aplikacja nawigacyjna pozwalająca na przesyłanie innym użytkownikom oznaczonych aktualizacji miejsca pobytu wraz ze zdjęciami. Nokia zaprezentowała również Nokia Live View ? aplikację, która zmienia obiektyw aparatu telefonu w narzędzie rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki nawigacji satelitarnej, Nokia Live View pozwala posiadaczowi smartfona na identyfikację obiektu widzianego okiem kamery za pomocą wyświetlanych na ekranie telefonu informacji o danej firmie, restauracji czy atrakcji turystycznej. Wszystkie aplikacje zaprezentowane dziś na Nokia World 2011 są dostępne na stronie Nokia Beta Labs (betalabs.nokia.com).

Przedstawiciele firmy Nokia ogłosili ponadto, że:
? Nokia będzie wyłącznym dostawcą map i usług nawigacyjnych dla Yahoo! Maps. Współpraca ma rozpocząć się od map Stanów Zjednoczonych i Kanady.
? Nokia podpisała z New York Metropolitan Transit Authority umowę na opracowanie systemu zakupu biletów dla smartfonów opartego na technologii NFC. Pilotażowy system ma się pojawić w podmiejskich kolejach nowojorskich jeszcze przed końcem 2011 roku.

Więcej informacji o Nokia World 2011 wraz z pełnym programem konferencji znajduje się na stronie http://events.nokia.com/nokiaworld. Aby wziąć udział w debacie o imprezie, wejdź na blog Nokia Conversations, a dalej @nokia i #NokiaWorld.

Wypowiedzi

?Jesteśmy dziś świadkami wyjątkowego momentu dla dwóch wiodących na rynku firm. Dzięki połączeniu wzornictwa najwyższej jakości oraz znakomitej globalnej sieci dystrybucji firmy Nokia z systemem Windows Phone oferujemy możliwość korzystania z urządzeń, które koncentrują się przede wszystkim na potrzebach użytkowników. Trzeci ekosystem żyje i ma się świetnie, po części dzięki partnerstwu i zaangażowaniu firmy Nokia w dostarczenie wyjątkowego, nowego systemu Windows Phone konsumentom na całym świecie.?

– Andy Lees, president of the Windows Phone Division at Microsoft.

?Jesteśmy zadowoleni widząc efekty współpracy dwóch zespołów, które w ciągu tylko sześciu miesięcy wprowadziły na rynek smartfony oparte o procesory Snapdragon. Kompleksowość procesorów Snapdragon oraz pełna integracja z Windows Phone 7 umożliwia unikalne wrażenia z korzystania ze smartfonów w momencie rekordowego rozwoju firmy Nokia.?

– Enrico Salvatori, senior vice president and president of Qualcomm CDMA Technologies Europe

 

Aktualności Smartfony Windows