Odpowiednie chłodzenie szaf IT – co jest ważne?

Dużą część kosztów utrzymania infrastruktury IT pochłaniają wydatki na utrzymanie systemów chłodzenia. Według dostępnych danych nakłady te mogą sięgać od 30% do nawet 50% sumy przeznaczanej przez daną firmę na funkcjonowanie infrastruktury informatycznej. Z uwagi na ten fakt wdrożenie właściwie dobranego systemu chłodzenia przekłada się na wymierne oszczędności dla firmy. Jakimi kryteriami warto kierować się wybierając chłodzenie szaf IT?

chlodzenie szaf it

Szafy Rack IT – rodzaje chłodzenia

Komponenty umieszczone w szafach Rack muszą być skutecznie chronione przed negatywnym wpływem ciepła generowanego podczas normalnej pracy wysokowydajnego sprzętu zainstalowanego w szafie bądź obudowie IT. Najczęściej wykorzystywane w branży IT rozwiązania obejmują następujące typy systemów chłodzenia:

  • chłodzenie powietrzem – zazwyczaj używane w infrastrukturach, w których temperatura na zewnątrz szafy Rack jest niższa niż wewnątrz. Do prawidłowego działania wymaga także powietrza wysokiej czystości;
  • klimatyzatory – wykorzystywane tam, gdzie niezbędne jest utrzymanie niskiej temperatury niezależnie od tego, jakie warunki temperaturowe panują na zewnątrz szafy Rack. Efektywnie zabezpieczają sprzętwewnątrz szaf IT przed pyłem i kurzem występującym w otoczeniu
  • chłodzenie cieczą – oparte na wymiennikach ciepła rozwiązania, zwykle używane w infrastrukturach IT funkcjonujących w małych przestrzeniach, w których niezbędne jest dostarczanie dużej mocy chłodzącej.

Poza wymienionymi rozwiązaniami dostępne są również inne rodzaje systemów chłodzenia, jak np. opracowane przez firmę Rittal chłodzenie oparte na geotermii, gdzie czynnik chłodzący trafia do gruntu. Tam jest schładzany do pożądanej temperatury, po czym kieruje się go z powrotem do chłodzenia komponentów IT.

Jak projektować chłodzenie szaf IT?

Zgodne z założeniami działanie systemu chłodzenia zależy nie tylko od właściwego doboru rodzaju chłodzenia szaf IT w obrębie danej infrastruktury informatycznej, ale również od optymalnego rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu chłodzącego. W projekcie chłodzenia szaf IT należy zawsze uwzględnić kierunek przepływu powietrza w każdej szafie Rack, a także zapewnić wystarczającą ilość miejsca w poszczególnych szafach, dzięki czemu powietrze będzie mogło przepływać w niezakłócony sposób i w pożądanym kierunku. Niezbędne jest również dopilnowanie, aby podczas prac wdrożeniowych żadne otwory nawiewne nie uległy przypadkowemu zasłonięciu lub zabudowaniu.

chłodzenie szaf it

Rittal – wydajne i energooszczędne chłodzenie szaf IT

Jako producent i dostawca najwyższej klasy systemów chłodzących dla branży IT firma Rittal projektuje wszystkie oferowane rozwiązania w taki sposób, aby zapewniały maksymalne bezpieczeństwo podczas działania oraz niskie koszty eksploatacji. Chłodzenie szaf IT dostępne w Rittal obejmuje szeroką gamę innowacyjnych, energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań możliwych do wykorzystania przez firmy i organizacje dowolnej wielkości. W razie potrzeby systemy chłodzenia szaf IT Rittal mogą być rozbudowywane i skalowane wraz z całą infrastrukturą informatyczną, pozwalając skutecznie chłodzić każde centrum danych – od pojedynczej szafy Rack aż po największe obiekty typu Data Center.

Więcej informacji na temat wydajnych systemów chłodzenia szaf IT można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy Rittal pod adresem: https://datacenter.rittal.com.pl/. Zachęcamy do jej odwiedzenia, a także do zapoznania się z pełną ofertą Rittal. 

Aktualności Hardware