Niska cena vs. wysoka jakość, czyli kupujemy nowy sprzęt

Zakup nowego sprzętu elektronicznego to poważny wydatek, który wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw.
Ponieważ z założenia wybrany model ma służyć nam jak najdłużej, chcemy skupić się na czynnikach warunkujących jego niezawodność. Z drugiej jednak strony, dysponując często mocno ograniczonym budżetem, rzadko jest nas stać na jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Dlatego, dla zdecydowanej większości z nas wybór zakupowy oscyluje wokół stosunku jakości do ceny urządzenia. Czy zawsze droższe oznacza lepsze? I czy jest jakiś sposób, aby droższe stało się tańsze?

Droższy zakup ma swoje uzasadnienie, pod warunkiem, że dany sprzęt będzie nam służyć lata. Sprzęty takie jak telewizor, drukarka, czy laptop zasługują na dodatkową inwestycję, pod warunkiem, że będzie ona tożsama z ich trwałością. Rynek urządzeń mobilnych jest jednym z najbardziej dynamicznych, jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny. Twój najnowszy smartfon w ciągu zaledwie kilku miesięcy zostanie zastąpiony kilkoma, jeszcze bardziej zaawansowanymi technologicznie modelami. Brzmi to, co prawda demotywująco, jednak możesz to w łatwy sposób przekuć na swoją korzyść. Przykład? iPhone 5s kosztuje obecnie średnio 30-40% mniej niż przed rokiem. 5s nie odstaje znacząco od swojego następcy (zmiana dotyczyła głównie wyglądu urządzenia ? nowy iPhone jest znacznie większy i cieńszy, inne parametry nie różnią się wiele), wciąż jest jednym z najnowocześniejszych telefonów na rynku. Podobnie jak Apple, większość producentów jest zmuszona obniżyć ceny swoich produktów w momencie wprowadzenia na rynek nowego modelu.

Planując zakup skup się wyłącznie na dodatkach, które mają największe znaczenie dla Ciebie (twojej pracy, twojego hobby). Zastanów się, do czego ma służyć twój tablet. Jeśli przeanalizujemy większość dostępnych obecnie na rynku tabletów, zauważymy, że dodanie jednej funkcjonalności może podwyższyć cenę sprzętu nawet o 50%. Mówimy tu często o funkcjach, które mogą nie mieć żadnego znaczenia w sprawnym użytkowaniu sprzętu. Dla osób, które szukają przyzwoitego sprzętu w rozsądnej cenie polecamy najnowszy tablet od Amazona ? Amazon Kindle Fire HDX. Posiadający czterordzeniowy procesor i 16 GB pamięci model jest jednym z najlepszych w swojej półce cenowej. Korzystając z kodów rabatowych Amazon (znajdziesz je na stronach www.kupon.pl oraz www.newsweek.pl/kupony rabatowe), możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście procent wartości.

Jak kupować taniej ? kilka przydatnych wskazówek

? Zakupy w internecie ? Ceny w sklepach stacjonarnych mogą znacząco odbiegać od tych, które znajdziemy w ich internetowych odpowiednikach. Dodatkowo, mamy dużo większe możliwości wyboru i porównywania poszczególnych modeli, a także dostęp do wielu ofert promocyjnych. (sprawdź ? http://kupon.pl/podkategorie/elektronika)

? Zakupy za granicą ? jeszcze kilka lat temu były jedną z najpopularniejszych form zakupu elektroniki. Obecnie ceny w wielu sieciach handlowych nie różnią się w poszczególnych krajach, choć istnieją od tego wyjątki. Na szczęście w dobie internetu możemy kupować na całym świecie nie wychodząc z domu. Coraz więcej sklepów, takich jak eBay czy Amazon organizuje darmową dostawę także do Polski.

? Zakupy z drugiej ręki ? najbardziej ryzykowna forma zakupów, lecz równocześnie często najtańsza. Łowcy okazji na portalach aukcyjnych są w stanie upolować prawdziwe perełki ? jak niemal nieużywalny sprzęt komputerowy za połowę ceny. Wymaga to jednak dużo cierpliwości i ostrożności.

? Abonament ? w przypadku zakupu telefonu lub tabletu jest to często najrozsądniejsze rozwiązanie kosztowe. Wiele operatorów oferuje obecnie promocyjne ceny najnowszych modeli w zamian za kilkunastomiesięczną umowę. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest rozłożenie kosztów zakupu.

Aktualności Poradniki