Miernik elektryczny – multimetry w służbie

Miernik elektryczny, a pisząc bardziej fachowo multimetr, to urządzenie wielofunkcyjne. Jego przeznaczenie jest na pozór proste, mianowicie mowa o pomiarze prądu, ale także pola elektrycznego, pola magnetycznego, temperatury i kilku innych ale podobnych wartości. Są niezbędne w pracy elektryka. To właśnie dzięki miernikom elektrycznym zyskuje się możliwość diagnozowania uszkodzeń w instalacji.

Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta przyrządów do pomiaru. Obejmuje ona mierniki do pomiaru pojedynczych wartości elektrycznych, ale także inne wielofunkcyjne przyrządy. Najbardziej rozbudowane modele, umożliwiają kontrolę jakości zasilania. Wśród mierników elektrycznych rozróżniamy wiele typów, w poniższym artykule przedstawimy poszczególne modele.

Mierniki rezystancji

Możemy podzielić je na dwie grupy, jedną z nich reprezentują mierniki induktorowe, drugą zaś przyrządy elektroniczne. Mierniki induktorowe opierają się na zasadzie działania omomierza szeregowego z magnetycznym ustrojem pomiarowym. Zasilanie prądem stałym układu pomiarowego odbywa się dzięki prądnicy wbudowanej w obudowę, która napędzana jest ręcznie. Dzięki temu rozwiązaniu nie potrzebne jest zasilanie zewnętrzne. Zaletą tego rozwiązania jest duża moc, dzięki czemu możliwe jest wykonanie pomiaru rezystancji izolacji bardzo długich linii kablowych. Dodatkowo ich niewielki rozmiar, umożliwia wykorzystanie ich w dowolnym miejscu.

Tester wyłączników

Na rynku istnieją także mierniki elektryczne – np. https://sklep.gkpge.pl/mierniki-elektryczne, które służą badaniu wyłączników różnicowo-prądowych. Warto pamiętać, że podlegają one okresowym ocenom pod kątem spełnienia określonych parametrów. Mierzy się w takim przypadku przede wszystkim prąd oraz czas działania wyłącznika. Najprostsze urządzenia nazywane są testerami, oceniają czy dany wyłącznik działa prawidłowo. Pomiary prowadzone są prądem o wartości pomiędzy 5 a 1585 mA. Uniwersalność danego miernika określana na podstawie tego ile typów wyłączników można za pomocą danego miernika zbadać. Na pewno przydatnym dodatkiem będzie możliwość zbadania wtykowych gniazd w celu szybkiej identyfikacji nieprawidłowych połączeń czy też uszkodzeń przewodów.

Jak to działa?

Jak przebiega proces pomiaru w miernikiem elektrycznym parametrów wyłączników? Po prawidłowej konfiguracji urządzenia wtyk przyrządu należy włożyć do gniazdka.  Urządzenie powinno automatycznie włączyć się, lokalizacja przewodów doprowadzonych do gniazda wtykowego jest realizowana samoczynnie. Oczywiście odpowiednie informacje pokazują się na ekranie. Istnieją modele, w których ukazana jest informacja o dołączonym uziemieniu ochronnym i obecności napięcia.

Multimetry

Bardzo dużą popularnością cieszą się multimetry, są często nazywane urządzeniami uniwersalnymi. Istnieje wiele wersji multimetrów np. takie wyposażone w funkcje zapamiętania oraz odczytu wartości maksymalnej, średniej oraz minimalnej. Przydatne są także modele, które potrafią wykonać pomiar różnicowy względny i procentowy. Śmiało można przyjąć, że obecnie wszystkie multimetry posiadają funkcję Data Hold, odpowiedzialną za wyświetlanie wyniku pomiaru bez przerwy. Funkcja Peak Hold pozwala na pomiar wartości szczytowych impulsów.

Należy bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu przepisów w trakcie użytkowania miernika elektrycznego. W przypadku pomiarów związanych z ochroną przeciwporażeniową, osoba wykonująca pomiar, może zostać poproszona przez inspektora nadzoru budowlanego o świadectwo sprawdzenia przyrządu pomiarowego.

Aktualności Elektronika Poradniki