Magazyn programistów “Programista” 2/2012 – recenzja

Dostałem do ręki nowy numer magazynu “Programista” . Jest to 80-stronicowa gazeta kierowana do zawodowych programistów i członków zespołów IT. Magazyn jest wydawany w wersji drukowanej (za 19,90 zł), jak i również w wersji elektronicznej (za 9,90 zł). Tematem przewodnim numeru 2/2012 jest “Dobre praktyki programowania na platformie iOS” . Jako, że jestem programistą z zawodu, z chęcią przystąpiłem do recenzji magazynu.

Najbardziej przypadł mi do gustu temat poświęcony Arduino zatytułowany “Arduino dla C, C++, Javy, i Pythona też. Jednym słowem Arduino dla każdego” . Nie będę ukrywał, że tematyka jest zgodna z moimi zainteresowaniami zawodowymi.

magazyn Programista - 2/12

Artykuł nie jest może przeznaczony dla początkujących fanów robotyki, ale może zachęcić do pogłębienia informacji na temat tego czym jest Arduino. Autor w artykule próbuje połączyć płytkę Arduino z komputerem, aby z poziomu komputera odczytywać i przesyłać dane z oraz do Arduino, np. pobierać temperaturę otoczenia. Moim zdaniem magazyn Programista powinien wystartować z cyklem robotyki dla początkujących, gdzie wykorzystuje się projekt Arduino.

Co dla początkujących programistów ? Na pewno zainteresuje ich wprowadzenie do platformy .NET . Jest to platforma ułatwiająca programowanie pod systemem Windows. Autor, Przymysław Krygier, metodycznie objaśnia kluczowe składniki języka. Jak zwykle w takich opisach – zaczął od historii języka oraz omówienia nazewnictwa i typów zmiennych. Czekam z niecierpliwością na kolejną część – bo zapowiada się ciekawie.

W aktualnym numerze “Programista”, także i programiści mobilni znajdą coś dla siebie. Poświęcono im aż 16 stron. Z mojego punktu widzenia nie są to za ciekawe tematy – brakuje mi czegoś o obecnie najbardziej popularnym systemie na smartfony czyli Androidzie. Wybrano konkurencyjne platformy iOS oraz Blackberry. Temat iOS nie dotyczy samego programowania, a tego jak tworzyć kod w sposób zrozumiały dla innych programistów – czyli jak w przejrzysty i usystematyzowany sposób pisać aplikacje. Jest to temat ważny na pewno dla początkujących programistów, którzy często za szybko chcą osiągnąć spodziewany efekt i nie przykładają wagi do struktury aplikacji. Jak bardzo ważny jest ten element, uświadamiają sobie dopiero po dłuższym czasie – w momencie gdy np. chcą zwiększyć jej funkcjonalność.

Blackberry może nie jest tak bardzo popularny, ale warto przeczytać artykuł mu poświęcony. Chociażby z uwagi na to aby dowiedzieć się, jakie narzędzia oferuje swoim developerom .

Moją uwagę przykuła także druga część poświęcona nowemu językowi jakim jest C++11 . W drugim odcinku cyklu o C++11, publikowanym na łamach ?Programisty?, autorzy pragną przedstawić kolejne, nowe elementy języka. Jedną z najistotniejszych zmian, opisywanych w tym numerze, jest wprowadzenie ujednoliconych narzędzi do operowania czasem. Dzięki nim można łatwo mierzyć czas, liczyć różnice, konwertować miedzy zapisami, a wszystko to z wybraną dokładnością.

Ponadto w numerze omówiono tworzenie grafiki 3D. Jest to już druga część cyklu. Tym razem autor przechodzi do praktyki i tworzy pierwszy kod w Visual Studio.

W numerze zabrakło mi tematyki poświęconej programowaniu pod Linux, np. programowania sterowników w jądrze. Mam jednak nadzieję, że i taka tematyka powstanie bo magazyn “Programista” jest bardzo młody i dopiero się rozwija. Na pewno warto go czytać żeby nie wypaść ze świata programistycznego.

Programowanie