Laptopy do zadań specjalnych: laptop dla managera

Od chwili swojego powstania notebooki ?zaprzyjaźniły się? z biznesem. Nie było to zaskakujące. Możliwość pracy w różnych miejscach, także w podróży, była czymś, co ludzie biznesu cenili, cenią i cenić będą. Podróż pociągiem spędzona na pisaniu maili lub tworzeniu prezentacji jest oszczędnością czasu. A jak wiadomo, czas to pieniądz.

Dziś, kiedy laptopy wypierają maszyny stacjonarne, a komputer przenośny ma właściwie każdy, trudno nie zadać sobie pytania o to, czym powinien charakteryzować się notebook dla managera? Jaka jest różnica między laptopem dla odbiorcy domowego, a kogoś używającego komputera przenośnego do poważnych zadań?

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Często dane zgromadzone na dysku notebooka są cenniejsze niż sam sprzęt. I to znacznie cenniejsze. Wyobraźmy sobie sytuację gdy notebook, zawierający kluczowe dla korporacji dane, trafia w ręce konkurencji. Niemoralne, nieuczciwe? Owszem. Ale skuteczne. By uniknąć podobnych wpadek, istnieje możliwość zaszyfrowania całej partycji. Taką możliwość dają moduły TPM, instalowane w laptopach biznesowych.

Laptop dla managera powinien też cechować się wysoką odpornością na różne losowe sytuacje, które mogą przytrafić się zarówno w biurze jak i w podróży. Wszyscy chyba słyszeliśmy o licznych sytuacjach, w których laptop kończył swój żywot w wyniku zalania. Niektórym notebookom podobny los niestraszny. Przykładem może być wyśmienity Lenovo ThinkPad T530, którego klawiatura jest nie tylko bardzo wygodna, ale też odporna na zalanie. Specjalnie zaprojektowane kanaliki odprowadzają ciecz omijając elementy elektroniczne.

Inną cechą podnoszącą bezpieczeństwo notebooka jest jego wzmacniana konstrukcja. Zwykłe laptopy domowe zazwyczaj zbudowane są z plastików. By móc w relatywnie niskiej cenie zaoferować wydajne podzespoły, producenci idą na pewne ustępstwa w solidności konstrukcji. Stąd pękające zawiasy czy uginająca się klawiatura. W notebooku dla managera podobne problemy są nie do zaakceptowania. Taki laptop nie potrzebuje superwydajnej karty graficznej czy rewelacyjnych głośników. Ma być solidny, trwały i wygodny w użyciu. W końcu będzie narzędziem pracy, a nie zabawką.

Kolejną cechą wyróżniającą laptopy skierowane do pracy w biznesie są matowe matryce. Błyszczące szkła, tak popularne w notebookach konsumenckich, utrudniałyby tylko pracę, na przykład we wspomnianym wcześniej pociągu. Poza tym, odblaski męczą wzrok, więc praca na błyszczącej matrycy przez wiele godzin dziennie zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem.

Inną ważną cechą notebooka dla managera jest wygodna klawiatura. Należy jednak przyznać, że nie wszystkie notebooki charakteryzowane jako biznesowe posiadają przyjemne w użyciu klawisze. Dobra klawiatura powinna mieć przyciski pracujące lekko, miękko ale z wyraźnym skokiem. Nie mogą być zbyt ?twarde?, a skok nie może być zbyt krótki. W przeciwnym razie będziemy mieli wrażenie, że pisząc pukamy palcami w drewnianą deskę. Niezbyt przyjemna perspektywa przy wielu godzinach pracy, prawda? Na szczęście niektóre serie notebooków biznesowych posiadają rewelacyjne klawiatury. Za przykład mogą posłużyć choćby notebooki Lenovo ThinkPad E431 czy Dell Latitude E5430. Są to komputery z różnych ?półek? i w bardzo zróżnicowanych cenach, a mimo to obydwa posiadają świetne klawiatury.

W laptopie dla managera, chociaż nie zawsze, liczy się też jego odpowiednia prezencja. Odpadają więc łatwo ulegające zadrapaniu błyszczące plastiki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest szczotkowane aluminium, jak w serii HP ProBook, lub wzmacniane magnezem tworzywo jak w serii ThinkPad T.

W maszynach stricte biznesowych istotną kwestią jest wygoda pracy. I chociaż notebooki oferują wiele pod tym względem, to jednak nic nie zastąpi dużego, czytelnego ekranu, myszy i solidnej, dużej klawiatury. Oczywiście, wszystko to można podłączyć do niemal każdego laptopa. Jednak konieczność podłączania i odłączania urządzeń zewnętrznych za każdym razem, gdy chcemy komputer przenieść, jest co najmniej uciążliwe. Po to właśnie stworzono stacje dokujące. Całość zewnętrznych akcesoriów podłączmy do stacji, i pracujemy na naszym notebooku niczym na komputerze stacjonarnym. A kiedy potrzeba odpinamy laptopa od stacji dokującej i zabieramy go w podróż. Prawda, że proste?

Podsumujmy; laptop do pracy powinien być solidnie wykonany, zapewniać bezpieczeństwo danych, mieć matową matrycę i wygodną klawiaturę. Dobrze, jeśli posiada też złącze stacji dokującej. Laptop dla managera jest z definicji tworzony dla wymagającego odbiorcy. Musi więc oferować więcej niż sprzęt ?dla Kowalskiego?. I chociaż po specyfikacji technicznej laptopy biznesowe mogą wydawać się mniej atrakcyjne niż rozwiązania konsumenckie, ich trwałość, solidność i opcje bezpieczeństwa wpływają na to, że są maszynami niezastąpionymi w codziennej pracy.

 

Autorem tego wpisu gościnnego jest Krzysztof Bogacki, redaktor serwisu lab.kuzniewski.pl

 

Aktualności Laptopy