Laptop z podświetlaną klawiaturą – bajer, czy użyteczny gadżet?

Różne laptopy, różne klawiatury
Gdy kupujemy laptopa, ważny jest nie tylko jego wygląd i wydajność, ale także to, jak komfortowo się na nim pracuje. Wygodna praca z przenośnym komputerem zależy np. od rozmiaru i typu matrycy, odpowiednio kompaktowej i lekkiej konstrukcji, dokładnie śledzącego ruch touchpada, czy ergonomicznej klawiatury. Często możemy spotkać także laptopy z podświetlaną klawiaturą. Czy to tylko nic nieznaczący bajer, czy użyteczny gadżet? Znajdziemy go zarówno w modelach biznesowych i multimedialnych, jak w i modelach przeznaczonych dla graczy oraz ultrabookach.

klawiatura podświetlana

Jak podświetla się klawisze?

Podświetlaną klawiaturę możemy nazywać „bajerem”, gdy za pomocą dodatkowego oprogramowania zainstalowanego na dysku laptopa możemy dowolnie zmieniać kolor podświetlenia całej klawiatury lub ustawiać odmienne kolory podświetlenia dla wybranych sekcji klawiszy. Podświetlana klawiatura będzie użytecznym gadżetem dla tych, którzy lubią lub muszą siedzieć przy laptopie do późna. Należą do nich zarówno osoby produkujące bardzo duże ilości tekstu na ekranie swojego przenośnego komputera, jak i gracze, którzy nierzadko zapadają na tak zwany syndrom jeszcze jednego poziomu, przez który zdarza im się zarwać nockę, nie mogąc oderwać się od wyjątkowo wciągającej gry. Klawisze są podświetlane  przez diody LED znajdujące się tuż pod klawiaturą. Podświetlenie jest dyskretne, a dodatkowo możemy je zazwyczaj dowolnie zwiększać lub zmniejszać, a nawet całkowicie wyłączyć. Stopień podświetlenia klawiatury może być też automatycznie dopasowywany do natężenia światła w pomieszczeniu za pomocą specjalnego wbudowanego czujnika. W obu przypadkach podświetlenie prześwituje przez litery i oświetla krawędzie klawiszy, sprawiając że wszystkie przyciski są doskonale widoczne w ciemności. Brak podświetlanej klawiatury może w pewien sposób zrekompensować zewnętrzna lampka LED podpinana przez port USB. Jej elastyczna obudowa pozwoli dowolnie ustawić kąt nachylenia oświetlenia, a energooszczędne diody LED nie będą w żaden sposób negatywnie wpływać na poziom naładowania akumulatora.

laptop z podświetlaną klawiaturą

Podświetlana klawiatura jako dodatkowe wsparcie

Asus ROG G751JY-T7370H to gamingowy laptop z podświetlaną klawiaturą. Dla jak największego komfortu graczy klawisze zapewniają natychmiastową reakcję, a estetyczne czerwone podświetlenie znajdujących się na nich znaków można dowolnie zmieniać w zależności od naszych bieżących potrzeb. Nie trzeba być maniakiem elektronicznej rozrywki, aby wiedzieć, że dla każdego gracza najważniejsze są klawisze W, S, A, D i dlatego zostały one specjalnie wyróżnione przez tajwańskiego producenta. Po czym jeszcze rozpoznać, że Asus ROG G751JY-T7370H to laptop gamingowy? Wszelkie wątpliwości rozwiewa czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4750HQ 2 GHz (3.2 GHz Turbo), 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 i dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce GTX980M z 4 GB pamięci GDDR5. Oprócz dającej przewagę na polu walki wydajności otrzymujemy też 17,3-calowy matowy ekran Full HD 1080p z technologią IPS oraz głęboki bas i maksymalną moc dźwięku płynącą z głośników z wewnętrznym subwooferem Bass Eye i technologią Sonic Master.

(Nie) tylko podświetlana klawiatura

Wiemy już, że laptop z podświetlaną klawiaturą to dobry wybór dla graczy. Dla tych, którzy nie potrzebują do pracy aż tak drogich i wydajnych podzespołów optymalnym wyborem będą takie laptopy z podświetlaną klawiaturą jak np. Asus A501LX-DM099H, czy ultrabook Lenovo Yoga 3-14. Asus A501LX umożliwia szybkie i wygodne pisanie przy pomocy pełnowymiarowej klawiatury typu chicklet z długim skokiem podświetlanych, czule reagujących klawiszy wynoszącym 1,6 milimetra. Równie dokładny i intuicyjny jest także wysokiej jakości touchpad o wiele mówiącej nazwie Smart Gesture. Komfort pracy jest jeszcze wyższy dzięki technologii IceCool utrzymującej temperaturę oparcia na nadgarstki na poziomie około 28-35 stopni. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran laptopa Asus A501LX nie męczy aż tak bardzo oczu dzięki skutecznemu redukowaniu poziomu światła niebieskiego i braku rozpraszających odblasków na matowej 15,6-calowej matrycy Full HD. Wzrok użytkownika cieszy za to piaskowana powierzchnia wokół klawiatury i wykończona szczotkowanym metalem smukła i lekka konstrukcja o zaledwie 21,7 milimetrach grubości i wadze wynoszącej około 2 kilogramy. Znajdzie się też coś dla tych, którzy od czasu do czasu lubią odstresować się, grający w gry PC. Dwurdzeniowy procesor Intel Core i7-5500U 2.4 GHz (3 GHz Turbo), 8 GB pamięci operacyjnej DDR3 i karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 950 zapewnią odpowiednią wydajność do tego nieco bardziej rozrywkowego zastosowania. Jeszcze cieńszy, lżejszy i elastyczniejszy jest konwertowalny ultrabook Lenovo Yoga 3-14. Jego 14-calowy, 10-punktowy ekran dotykowy można obracać o 360 stopni. Dzięki temu możemy korzystać z naszego konwertowalnego laptopa z podświetlaną klawiaturą na cztery różne sposoby – w standardowym trybie laptopa lub w trybie tabletu, podstawki i namiotu. Mając takie szerokie możliwości, a do tego głośniki stereo wspierane przez technologię Waves Audio i program Yoga Harmony, który optymalizuje ustawienia i rekomenduje aplikacje zgodnie z używanym trybem, podświetlane klawisze stają się mimo swoim niepodważalnym zaletom mało znaczącym dodatkiem.

lenovo yoga

Gadżet dla każdego

Laptop z podświetlaną klawiaturą to doskonały wybór nie tylko dla graczy, czy dziennikarzy. Każdy z nas musi czasami pracować do późna lub po prostu ma ochotę nieco dłużej posiedzieć przed ekranem przenośnego komputera. Podświetlane klawisze to nie tylko „bajer”, ale także użyteczny gadżet, który sprawi, że wszystkie przyciski będą doskonale widoczne w ciemności, umożliwiając nam szybkie i wygodne pisanie oraz komfortową rozrywkę o każdej porze dnia i nocy.

Aktualności Laptopy Poradniki