Laptop do użytku domowego – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Szukasz laptopa, z którego będziesz korzystał w domowym zaciszu? Sprawdź zatem, na jakie komponenty powinieneś zwrócić uwagę. Istnieje bowiem szereg pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, zanim wybierzesz urządzenie, które będzie pracowało w twoim domu.

Jeszcze do niedawna w większości domów znajdowały się komputery stacjonarne. Przeważały one nad laptopami, ponieważ sprzęt ten cechował się lepszym stosunkiem wydajności i jakości do ceny. Obecnie dystans, jaki dzielił laptopy i jednostki stacjonarne, uległ zmianie i komputery przenośne w niczym nie ustępują swoim mniej mobilnym odpowiednikom. Dodatkowo, kto chciałby tracić cenną przestrzeń w mieszkaniu na biurko z komputerem stacjonarnym? Zatem jeśli już wiesz, że w domowym użytku najlepiej sprawdzi się laptop, sprawdź jak wybrać najlepszy model.

Laptop domowy, czyli jaki?

Producenci komputerów przenośnych prześcigają się w ich coraz większej specjalizacji. Na rynku dostępnych jest wiele wydajnych laptopów gamingowych, czyli takich, które będą w stanie obsłużyć najnowsze edycje gier komputerowych. Wśród licznych zestawień porównujących komputery znajdziesz też laptopy biznesowe, które najlepiej sprawdzają się w pracy w różnych branżach. Istnieją też laptopy dedykowane dla dzieci czy uczniów. Czym są jednak laptopy domowe?

Najprościej mówiąc, są to urządzenia uniwersalne, które zapewnią możliwość swobodnego oglądania multimediów, przeglądania Internetu oraz pracy w mniej zaawansowanych programach. Oznacza to, że laptop do użytku domowego wcale nie musi składać się z najlepszych możliwych komponentów i podzespołów.

Zanim wybierzesz

Laptopy do użytku domowego bywają nazywane również multimedialnymi, ponieważ służą zazwyczaj do przeglądania multimediów właśnie. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup uniwersalnego laptopa, który spełni oczekiwania większości użytkowników, zastanów się czy też należysz do tej grupy. Jeśli lubisz od czasu do czasu grać, uniwersalne multimedialne urządzenie może nie spełnić twoich potrzeb. Dlatego lepszym rozwiązaniem może być laptop z wyższej półki, który wciąż pozostaje przystępny cenowo np. Sony Vaio.

Na co zwrócić uwagę?

Jak sama nazwa wskazuje, laptop do użytku domowego stosowany jest zazwyczaj we własnych czterech kątach. Przenosi się go jedynie pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i w związku z tym z powodzeniem możesz postawić na modele wyposażone w 15,6 – lub nawet 17-calowe ekrany. Ponadto w domu możesz wybrać model z błyszczącą matrycą, ponieważ będziesz mógł np. zasłonić okno roletami czy zasłonami i w ten sposób światło dzienne nie będzie ci przeszkadzało w pracy. Błyszczące matryce lepiej odwzorowują bowiem kolory, niż ich matowe odpowiedniki.

Jeśli na laptopie będziesz oglądał filmy, warto zdecydować się na rozdzielczość HD, która znacznie podniesie komfort twojej rozrywki. Pomimo tego, że laptop domowy nie musi cechować się najwyższej jakości podzespołami, przed zakupem warto sprawdzić jaki zamontowano w nim procesor oraz ilość pamięci ram. Procesor powinien być przynajmniej czterordzeniowy, a 4GB pamięci ram to minimum.

Aktualności Laptopy Poradniki