Laptop do nauki i pracy – jaki wybrać?

Laptop to obecnie podstawowe narzędzie nie tylko do pracy, ale i nauki. Szczególnie obecnie, kiedy to szkoły działają w trybie zdalnym, wybór laptopa odpowiedniego do takich zadań jest po prostu niezbędny. Na co zwrócić uwagę, by wybrać dobre urządzenie? 

Laptop do nauki i pracy

Internet to nieograniczona kopalnia wiedzy. Z tego też względu, korzystanie z niego podczas nauki, czy też odrabiania prac domowych stało się już zupełną normą u uczniów w każdym wieku. Nauczyciele obecnie niemal nieustannie zadają też wykonanie różnego rodzaju prezentacji, czy innych projektów wymagających użycia łącza oraz odpowiedniego sprzętu. Dzielenie się domowym komputerem jest często niewykonalne, gdyż przeważnie jest on niezbędny również do pracy. W związku z tym rodzice coraz częściej decydują się na zakup osobistego laptopa do nauki dla dziecka. Taki sprzęt jest jednak nie tylko pomocny w nauce, ale wręcz niezbędny przy zdalnym trybie odbywania się lekcji. Jaki laptop warto kupić dla dziecka? Czy laptopy do nauki powinny wyróżniać się szczególnymi parametrami? 

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy

Komfort i zdrowie dziecka to najważniejsza sprawa dla każdego rodzica. Warto więc o tym pamiętać także wtedy, gdy wybieramy laptopy do nauki. W końcu każde dziecko spędza przynajmniej dwie godziny na przyswajaniu wiedzy, czy też odrabianiu prac domowych. Do tego dochodzi oczywiście także przebywanie przed ekranem podczas lekcji zdalnych. Z tego wszystkiego może zrobić się więc nawet 7-9 godzin siedzenia przed laptopem. W związku z tym dobrze jest wybrać urządzenie z ekranem odpowiedniej wielkości. Warto też postawić na matową matrycę, dzięki której oczy nie będą się tak męczyć. 

Laptopy do nauki powinny zapewniać sprawną obsługę narzędzi, edytorów i programów, a także bezproblemowe korzystanie z internetu. W związku z tym urządzenie musi dysponować odpowiednimi parametrami technicznymi. Koniecznie zwróćmy uwagę przede wszystkim na kartę graficzną, procesor oraz pojemność dysku. Bardzo duży wybór wśród urządzeń idealnych do nauki zdalnej znajdziemy na https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html

Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?

Szybkość i jakość pracy, jaką zapewniają nam komputery laptopy i inne tego typu urządzenia zależna jest od kilku istotnych parametrów. Jednym z nich jest właśnie karta graficzna. Jest ona jednym z kluczowych elementów decydujących o wydajności. Z tego też powodu wybierając laptopy do pracy lub nauki, koniecznie zwróćmy na nią uwagę. Istnieją dwa rodzaje kart graficznych. Pierwszym z nich, jest zintegrowana z procesorem. Znajduje się ona w każdym laptopie. Mimo że nie zapewnia wyjątkowej wydajności, to jest jednak wystarczająca do podstawowych zadań. Jeśli więc laptop ma służyć do przeglądania internetu oraz obsługi programów biurowych, z pewnością się ona sprawdzi. Niektóre modele wyposażone są jednak w dodatkową, dedykowaną kartę graficzną. Taki sprzęt może okazać się niezbędny, jeśli dziecko uczy się tworzenia grafiki, czy obsługi zaawansowanych narzędzi.

Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?

Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek kupował komputery laptopy, czy inne podobne urządzenia, spotkał się z radą, aby wybrać takie o szybkim procesorze. Jednak dlaczego jest to aż tak istotne? Czym jest właściwie ten procesor? Rzeczywiście, dla laika brzmieć to może dość tajemniczo. Mówiąc więc prosto, procesor to nic innego jak mózg całego komputera. To właśnie od niego zależy szybkość pracy urządzenia, sprawność i płynność jego działania, a także to, z jaką liczbą jednocześnie prowadzonych zadań sobie poradzi.

Warto pamiętać, że im lepszy procesor, tym więcej będziemy musieli zapłacić za sprzęt. Na szczęście jednak, laptopy do nauki nie są w tej kwestii wyjątkowo wymagające. Szybką obsługę przy lekcjach zdalnych zapewni nam laptop z procesorem Intel Core i3, czy nawet Intel Celetron. Urządzenie takie będzie wydajne, a jednocześnie kupimy je w niskiej cenie. Jeśli chodzi natomiast o laptopy do pracy na programach do obróbki zdjęć, montażu, czy grafiki, to warto postawić na modele wyposażone w procesor Intel Core i5 lub i7, czy też AMD Ryzen 5. 

Jaka powinna być pojemność dysku?

Pojemność dysku twardego to parametr, do którego podejść należy w sposób bardzo indywidualny. Wszystko zależy tu bowiem od konkretnych potrzeb. Głównym zadaniem takiego dysku, jest po prostu przechowywanie danych. Im więc będzie bardziej pojemny, tym więcej programów, plików, filmów, czy też gier będzie mógł pomieścić laptop. Oczywiście warto pamiętać też, że na dysku musi znaleźć się także cały system operacyjny oraz wszystkie podstawowe programy. 

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dysków. Jest to dysk talerzowy HDD oraz SSD. Te drugie charakteryzują się szybkim i płynnym działaniem. Co więcej, są niebywale odporne. Dyski SSD są natomiast znacznie wolniejsze, natomiast ich dużą zaletą jest niższa cena i większa pojemność.  

Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?

Wielkość ekranu laptopa ma duży wpływ na komfort jego obsługi. W ofertach sklepów znajdziemy wybór wśród urządzeń z matrycą o przekątnej od około 11,6 cala, do 17 cali. Jakiego rozmiaru laptopy do nauki sprawdzą się najlepiej? W tym przypadku wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak optymalnym rozwiązaniem będzie ekran o przekątnej około 14 cali. To pozwoli dziecku dokładnie wszystko widzieć, a jednocześnie rozmiar taki nie będzie ograniczać mobilności sprzętu. Co do rozdzielczości, to standardem jest już obecnie Full HD, czyli przynajmniej 1920×1080 pikseli. 

Aktualności Hardware Laptopy Poradniki