Kto może skorzystać z VR?

Wirtualna rzeczywistość dla niektórych osób wydaje się być czymś bardzo odległym, skomplikowanym. Jednak okazuje się, że aby z niej korzystać naprawdę nie potrzeba nam wiele. Wystarczy smartfon, odpowiednia aplikacja i gogle, a możemy się nią cieszyć. Ma niesamowity potencjał i daje bardzo dużo możliwości. Postaram się pokrótce przedstawić gdzie możemy korzystać z VR i w jaki sposób.

vr

Nieruchomości:

Dzięki VR możemy zobaczyć jak będzie wyglądał nasz dom zanim jeszcze powstanie, możemy pochodzić po zaprojektowanym, ale jeszcze niewybudowanym mieszkaniu. Stwierdzić czy płytki będą nam odpowiadały, a kolor ścian do nich pasował. Również możemy zobaczyć ogród, oraz jak się prezentuje budynek z zewnątrz, co dotychczas było niemożliwe…. Myślę, że wszyscy chcieliby mieć możliwość zobaczenia jak będzie wyglądał ich wymarzony dom…. Zważywszy na to, że zazwyczaj buduje się go tylko raz.

Turystyka:

Każdy z nas uwielbia podróżować, aktualnie dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy się przenieść prawie w dowolne miejsce na świecie i cieszyć oczy. Świetnym przykładem jest aplikacja Google Street View, którą wystarczy ściągnąć na telefon, żeby zobaczyć dowolne zakątki na świecie. Jestem przekonany, że także biura podróży mogłyby korzystać z VR i w swojej ofercie pokazać w jakich warunkach będziemy mieszkać, czy zgadzają się z opisem i zdjęciami jakie były w ofercie. Uważam, że dzięki temu łatwiej będzie nam się zdecydować i pozwoli to uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień.

Edukacja:

Wyobraźmy sobie, że dzieci na lekcjach mogą się przenieść w dowolne miejsce na świecie, poznać specyfikę danego miejsca, pospacerować  między żyrafami,  pochodzić po murze chińskim, zobaczyć erupcję wulkanu, cofnąć się w czasie do ery dinozaurów, lub  zwiedzić  Antarktydę. Te z pozoru absurdalne pomysły są jak najbardziej realne dzięki  aplikacji VR. Wystarczy, że nauczyciel udostępni  uczniowi  gogle i wtedy  będzie miał okazję poznać świat w całkowicie nowy i jak najbardziej fajny sposób! Tradycyjne  lekcje po prostu nudzą, zdjęcia w podręcznikach nie są interesujące, a slajdy monotonne. Na pewno za pomocą wirtualnej rzeczywistości  można  łatwiej przyciągnąć uwagę uczniów, wzbudzić ich zainteresowanie i chęć poznania… Opisanie czym się charakteryzuje Antarktyda po takiej podróży nie będzie problemem dla ucznia, a czy jest jakieś  dziecko, które  nie chciałoby przenosić się w dowolne miejsce na ziemi?

Zobaczcie jak wygląda projekt Google Expedition, który pozwala wprowadzić naukę w świat wirtualny.

Gry:

Rok 2016 prawdopodobnie jest przełomowym jeśli chodzi o świat gier, dwie najbardziej popularne marki konsol, czyli PlayStation i Xbox zapowiedziały, że w drugiej połowie tego roku zostaną zaprezentowane najnowsze gogle, do nowych modeli konsol. Również PC nie odstaje, ponieważ HTC Vive i Oculus rozwijają się w niesamowitym tempie, a co chwilę pojawiają się nowe tytuły gier dostępne w VR, zarówno na konsole jak i PC, a niektóre stare doczekają się VR-owego wydania, dobrym przykładem jest kultowy Fallout 4. Jak widzimy w świecie gier VR się szybko rozwija, a nowa technologia zapewne przypadnie do gustu fanom gier komputerowych, ponieważ wirtualna rzeczywistość daje całkowicie inne doznania, a tryb gry się zmienia, moim zdanie na znacznie ciekawszy.

Marketing:

Rynek VR, który tak naprawdę dopiero powstaje daje pole do popisu przedsiębiorcą, którzy powoli zaczynają się interesować i inwestować. Czy warto? Myślę, że tak skoro Mark Zuckkerberg zainwestował miliardy w wykupienie i rozwój projektu Oculus, a duże marki robią podobnie. Coraz bardziej popularne stają się filmy i zdjęcia w 360, powstają nowe aplikacje na smartfony do VR, firmy projektują i sprzedają nowsze gogle.

Jak widzimy VR ma bardzo dużo zastosowań w wielu dziedzinach, a pewnie codziennie powstają nowe pomysł,  o których jest szansa, że usłyszymy w najbliższym czasie.  Możliwe, że niektóre tak jak gry przyjmą się bardzo pozytywnie i będą podbijać rynek w szybkim tempie. Mam przeczucie, że tak właśnie będzie. Osoby chcące się dowiedzieć czegoś więcej zapraszam na blog http://happyvr.pl/  na którym pojawiają się wszelkiego rodzaju nowinki związane z VR, również można przeczytać recenzje wielu gogli i dowiedzieć się czy są warte naszej uwagi.

Aktualności Hardware