Klienci PLAY bezpieczni z Play Guard

Ponad 70 proc. Polaków obawia się kradzieży lub zgubienia swojego telefonu i chciałoby go zablokować w takim przypadku. Od dziś taką możliwość mają abonenci sieci PLAY, która uruchomiła usługę Play Guard ? kompleksowy pakiet chroniący smart fony.

Antywirus, kontrola rodzicielska, ochrona antykradzieżowa, monitoring aplikacji i ochrona przeglądania ? wszystko to zawiera pakiet Play Guard, chroniący nowoczesne smartfony przed atakami z Internetu. Play to pierwszy polski operator komórkowy, który wprowadza do swojej oferty taką usługę.

Dla 53 proc. Polaków osobiste dane przechowywane w telefonie komórkowym mają większą wartość niż sam aparat ? wynika z badania TNS OBOP*. Z kolei 63 proc. uważa za ważną kwestię zabezpieczenie telefonu przed złośliwymi aplikacjami, a 71 proc. chciałoby zablokować swój telefon w wypadku kradzieży lub zgubienia.

Możliwości pakietu Play Guard są jeszcze większe. Dzięki ochronie antykradzieżowej, skradziony telefon można nie tylko zablokować, ale także zlokalizować czy zdalnie wyczyścić jego pamięć ? wystarczy jeden SMS! Można również włączyć głośny alarm, praktycznie niemożliwy do wyłączenia przez złodzieja. Nawet jeżeli przestępca wyjmie z telefonu kartę SIM abonenta i zastąpi ją swoją, program poinformuje o tym abonenta SMS-em na numer, z którego telefon został zablokowany.

Program monitoruje instalowane w telefonie aplikacje, eliminując te zainfekowane wirusami, trojanami i innego typu złośliwym oprogramowaniem. Blokuje także niebezpieczne strony podczas przeglądania Internetu, a także – dzięki modułowi kontroli rodzicielskiej ? witryny z treścią nieodpowiednią dla dzieci.

– Chcieliśmy zapewnić naszym abonentom komfortowe i swobodne korzystanie z szerokiego wachlarza możliwości, jakie dają nam smartfony, także mobilnego Internetu. W obecnych czasach nie jest to możliwe bez odpowiednich zabezpieczeń ? mówi Marcin Gruszka, rzecznik Play. ? Na szczęście obecnie nowoczesny telefon można zaszczepić równie dobrze, jak komputer osobisty ? dodaje.

Jest przed czym chronić

Zagrożeń na wielofunkcyjne, pełniące rolę telefonów, twardych dysków, odtwarzaczy multimedialnych i wirtualnych portfeli smartfony jest coraz więcej i są one coraz bardziej wyrafinowane. Liczba złośliwych aplikacji potroiła się w ciągu ostatnich dwóch lat, a najbardziej zagrożonymi systemami są Android i Symbian. Złośliwe aplikacje potrafią przechwytywać treść rozmów, maile, SMS-y, śledzić miejsce przebywania użytkownika telefonu, a także wykradać poufne dane jak loginy, hasła czy dokumenty. Mogą także łączyć się z drogimi numerami premium czy wysyłać kosztowne SMS-y.

Na szczęście w naszym kraju świadomość zagrożenia jest stosunkowo wysoka. ? Jeżeli około dwie trzecie Polaków ma potrzebę chronić zawartość swojego telefonu, to oznacza, że mamy świadomość bezpieczeństwa mobilnego ? mówi Marcin Gruszka. ? Dzięki Play Guard każdy za niewielką opłatą będzie mógł uniknąć takich zagrożeń, jak na przykład wykradające pieniądze trojany bankowe czy aplikacje szpiegowskie i w pełni cieszyć się szerokimi możliwościami smartfonów.

Pakiet Play Guard jest dostępny dla wszystkich użytkowników sieci Play. Jego miesięczny koszt to zaledwie 5 zł netto (6,15 z VAT). Rozwiązanie działa na telefonach z systemami Symbian i Android. Klienci Play mogą przetestować aplikację bezpłatnie przez 21 dni. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści PG na numer 321, by otrzymać link do pobrania aplikacji. .

Bezpieczeństwo dostarcza F-Secure

Usługa jest oparta na rozwiązaniach mobilnych F-Secure, fińskiego producenta oprogramowania antywirusowego. ? Play jest dla nas niezwykle cennym partnerem, pionierem w dziedzinie bezpieczeństwa smartfonów wśród sieci komórkowych w Polsce. Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie we wspólnych działaniach z operatorami, które na pewno zaprocentuje także podczas współpracy z Play ? zapewnia Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure Polska.

*Badanie TNS OBOP zostało przeprowadzone w sierpniu 2011 roku na zlecenie F-Secure Polska

Aktualności Bezpieczeństwo telekomunikacja