Kiedy stosuje się zasilacz UPS?

Zasilacz UPS (z ang. Uninterruptible Power Supply) nazywany jest również zasilaczem awaryjnym lub zasilaczem bezprzerwowym. Jest to system lub urządzenie, którego zadaniem jest podtrzymanie zasilania innych urządzeń elektrycznych czy też elektronicznych w przypadku zaniku energii w sieci elektrycznej, bądź jej nieprawidłowych parametrów.

zasilacz tracer highlander

Stosowany jest nie tylko w firmach, w których chwilowa utrata prądu mogłaby wiązać się ze sporymi stratami, ale i w domach, gdy chcemy uniknąć nagłego wyłączenia się posiadanych sprzętów.

UPS – do jakich urządzeń się przydaje?

Zasilacz UPS (https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/) dzięki nagromadzonej energii w akumulatorze pozwala bezpiecznie wyłączyć komputer, drukarkę czy inne urządzenie w przypadku zaniku prądu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich uszkodzenia. Trzeba mieć na uwadze, że wbudowane w UPS baterie są w stanie podtrzymać pracę sprzętów przez maksymalnie kilkanaście minut. Tyle wystarczy jednak, by zapisać dane czy zadania oraz bezpiecznie wyłączyć urządzenie.

Zasilacz UPS najczęściej stosowany jest do urządzeń takich jak:

  • komputery stacjonarne;
  • drukarki;
  • systemy monitoringu;
  • pompy centralnego ogrzewania;
  • serwery;
  • sprzęty medyczne.

Zastosowanie zasilaczy UPS – w jakich sytuacjach się przydają?

UPS są szczególnie przydatne, gdy dochodzi do zaników napięcia sieciowego, czyli dość popularnych awarii zasilania. Nawet kilkusekundowa przerwa powoduje wyłączenie się urządzenia, co może się wiązać np. z utratą danych. Zasilacz awaryjny jest także pomocny w przypadku zakłóceń w sieci energetycznej, które pojawiają się niemalże wszędzie.

Stosuje się go też, gdy dochodzi do przepięć, czyli znacznego wzrostu napięcia w sieci. Taka sytuacja grozi nie tylko utratą niezapisanych wcześniej plików, ale może też uszkodzić sprzęt.

Również w przypadku spadku napięcia warto mieć UPS. Ochroni on Twój sprzęt przed restartem, a nawet błędami, które mogą wówczas pojawić się na twardym dysku.

Zasilacz chroni także przed piorunami. Mało prawdopodobne jest, by grom uderzył w budynek, a jeszcze mniej, że w instalację elektryczną. Jeśli tak się zdarzy, to przy braku UPS uszkodzeniu ulegają wszystkie sprzęty, które są do niej podłączone.

Funkcje zasilacza UPS

Zasilacz UPS zapewnia awaryjne zasilanie w przypadku braku prądu. Przed kilkanaście minut podtrzyma działanie sprzętu, pozwalając wyłączyć go i zapisać potrzebne dane oraz pliki. Chroni także urządzenia w przypadku wahań napięcia. Reguluje oraz filtruje prąd i zapobiega uszkodzeniom sprzętu w wyniku przepięć pojawiających się podczas wyładowań atmosferycznych.

Jaki akumulator do zasilacza UPS?

W zasilaczach UPS najczęściej znajdują się akumulatory:

  • kwasowo-ołowiowe VRLA-AGM;
  • bezobsługowe, wykonane w technologii VRLA;
  • kwasowo-ołowiowe VRLA-żelowe.
  • kwasowo-ołowiowe z ciekłym elektrolitem OPzS;

Najczęściej używane tu są akumulatory kwasowo-ołowiowe, technologia opracowana około 1850 roku, ale  ciągle rozwijana i doskonale się sprawdzająca w wielu zastosowaniach. Ich działanie polega na wytwarzaniu siły elektromotorycznej (napięcia) dzięki elektrodom ołowiowym zanurzonym w elektrolicie kwasowym.

Lepszym rozwiązaniem do UPS są akumulatory bezobsługowe w wykonaniu AGM. Mogą pracować w każdej pozycji (niezalecane do góry nogami), a gdy dojdzie do uszkodzenia, to zagrożenie wyciekiem kwasu jest bliskie zeru – są one bardzo szczelne. Nie ma także potrzeby uzupełniania w nich wody. Są bezpieczne dla otoczenia, gdyż nie wydzielają trujących gazów. Zarówno akumulatory, jak i zasilacze UPS znajdziesz na stronie https://wamtechnik.pl/

Aktualności Hardware