Kiedy jest czas na pierwszy smartfon dla dziecka?

Zakup pierwszego w życiu telefonu to ważne wydarzenie w życiu dziecka. Zważywszy na możliwości, jakie oferują współczesne urządzenia mobilne, smartfon otwiera przed każdym młodym człowiekiem nowe perspektywy. Ważne jednak, żeby początkujący użytkownik był gotowy na ten krok.

smartfon dla dziecka

Smartfon to dla każdego dziecka atrakcyjne urządzenie. We współczesnych realiach nawet najmłodsze dzieci mają kontakt z technologią, która początkowo jest dla nich niezmiernie ciekawym narzędziem multimedialnym. Z czasem młodym użytkownikom zaczyna zależeć także na innych funkcjach, jak np. dostęp do aplikacji mediów społecznościowych. Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na zakup smartfona dla dziecka.

Smartfon dla ucznia – kiedy można dać dziecku telefon?

Trudnym momentem w życiu każdego rodzica jest moment, w którym jego dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. Wtedy syn bądź córka po raz pierwszy styka się z większą grupą rówieśniczą, a także ma okazję do podpatrywania starszych uczniów. Jednym z nieodzownych elementów tej sytuacji jest porównywanie tego, co mają koledzy i koleżanki. Wśród nich mogą się być dzieci, które od najmłodszych lat mają częsty kontakt ze smartfonem i może nawet posiadają własny. Obiektywnie jednak wręczanie dziecku w wieku 7-10 lat smartfonu nie jest zalecane przez psychologów. Tego typu narzędzie w rękach tak młodych osób może przynieść więcej złego niż korzyści. Dlatego pierwszy smartfon dla dziecka powinien pojawić się w wieku nastoletnim. Warto przy tym zauważyć, że aby posiadać konta w mediach społecznościowych należy mieć ukończone 13 lat lub pozwolenie ze strony rodziców. Najwięcej w kwestii smartfona dla dziecka zależy od tego, jak odpowiedzialny jest młody użytkownik. Warto przekonać się, czy kupując dziecku smartfon, zdaje sobie ono sprawę z możliwości, ale też zagrożeń wynikających z posiadania własnego telefonu.

Czy dziecko powinno mieć w szkole telefon?

Kolejny dylemat, z którym przychodzi zmierzyć się zarówno rodzicom, jak i pracownikom szkół, dotyczy tego, czy dziecko powinno mieć w szkole telefon. Smartfony mogą oczywiście być ważnym narzędziem do komunikacji między dzieckiem a rodzicami. Jednocześnie obecność urządzenia w kieszeni nie powinno wpływać na zachowania ucznia w czasie jego obecności w szkole. Zgodnie z literą prawa szkoła nie może zabronić uczniom wnoszenia telefonów na teren placówki, ale w wielu szkołach funkcjonuje przepis o zakazie korzystania ze smartfonów w czasie lekcji. Statuty zakładają też m.in. zakaz nagrywania zajęć dydaktycznych. Ponownie zatem najlepiej odwołać się do odpowiedzialności oraz dojrzałości dziecka. 

Aktualności Poradniki Smartfony