Jakie są skrypty w JavaScript?

Skrypty JavaScript towarzyszą nam bez przerwy podczas pracy na komputerze czy korzystając z telefonu komórkowego. Dzięki nim obcowanie ze stronami internetowymi jest przyjemne, a używanie aplikacji desktopowych i mobilnych pozwala na wygodniejszą pracę. Jakie są najpopularniejsze skrypty JavaScript i jak działają?

JavaScript jest językiem programowania, który współdziała z HTML i CSS. Oznacza to, że mamy z nim do czynienia niemalże wszędzie. Na stronach urzędów miast, lotnisk, w programach chmurowych typu Spotify czy Soundcloud oraz aplikacjach pogody.

Jak działają skrypty JavaScript?

Skrypty JavaScript mają jedno podstawowe zadanie: sprawić, by strona internetowa była bardziej żywa. Można to uczynić, dodając na przykład funkcję kontrastu przydatną osobom niedowidzącym. JavaScript pozwala także na podpięcie skryptów z Facebooka oraz Google Analytics. Ich obecność służy do zbierania danych o użytkownikach odwiedzających stronę i ich zachowaniach. Skrypty JavaScript wykorzystuje się także w testach stron A/B. Polegają one na tym, że części odwiedzających wyświetla się wersja strony A, drugiej części wersja B, a następnie porównuje się powstałą konwersję, czyli ile osób kupiło produkt, zostało dłużej na stronie, wykonało konkretną akcję.

Nie sposób wymienić wszystkie funkcje JavaScript. Język ten stosowany jest w wielu branżach. Wykorzystują go analitycy, którzy badają zachowania klientów, marketerzy, którzy chcą precyzyjniej trafiać w odbiorców reklam, programiści, których skrypty JavaScript informują o błędach na stronie bądź w aplikacji. W codziennej obsłudze komputera najwięcej ze skryptami JavaScript mają do czynienia zwykli użytkownicy. Słuchanie muzyki online przez serwisy streamingowe, zapisanie ulubionego koloru strony, wybranego miasta w aplikacji pogodowej czy dostosowanie wyglądu skrzynki pocztowej Gmail opiera się na skryptach JavaScript.

Korzystanie ze skryptów JavaScript

Będąc programistą, nie musisz sam pisać wszystkiego od podstaw. Prawdopodobnie ktoś już kiedyś napisał interesującą cię funkcję. Warto zatem przejrzeć dostępne biblioteki oraz repozytoria JS. Kurs programowania w Warszawie krok po kroku pokaże jak pisać własne skrypty, ale także nauczy korzystać z dostępnych już fragmentów kodu. Wdrożenie JavaScript na stronę jest proste. Polega na dodaniu tagu script w kodzie HTML danej strony/podstrony i wpisaniu bezpośrednio reszty skryptu. Plik z kodem JS nazywamy skrypt.js i umieszczamy w odpowiednim folderze.

Aktualności Programowanie