Jaki wybrać model laptopa?

Każdy ma inne potrzeby i wymagania, a przejawia się to też w zakresie dobierania takiego sprzętu jak laptop. Bardzo często uwarunkowane jest to tym, czym się zajmujemy, czasem jednak dobieramy konkretny sprzęt pod kątem zainteresowań. W jednej, jak i drugiej sytuacji ważne jest, aby wybrać najlepszy, najbardziej dopasowany model, bo tylko wtedy będziemy w 100% zadowoleni z tego, co kupiliśmy. Jakie więc mamy modele laptopów? Jaki wybrać?

Laptopy dla wszystkich

Pierwszą grupą są laptopy konsumenckie, czyli te wszystkie, najbardziej popularne modele, do zastosowań domowych. Mają wszystko, co trzeba, aby pooglądać film w dobrej jakości, posłuchać muzyki, poserfować po internecie czy pograć w proste gry. Dostępne w różnych rozmiarach można zabrać na wykłady czy spotkanie z klientem, są też dobre do pracy freelancerskiej, która jak wiadomo, świadczona jest z różnych miejsc. Nie są to specjalnie wydajne maszyny, ale nie takie jest ich przeznaczenie. To optymalny wariant dla osób pragnących dobrych, solidnych osiągów za rozsądną cenę. Polecaną propozycją jest tani Acer Aspire One w Euro.

A może hybryda?

Ciekawą alternatywą dla laptopów konsumenckich, są modele konwertowalne, częściej określane jako laptopy 2 w 1 lub laptopy hybrydowe. Tutaj jednak widoczne są pewne różnice, a podane określenia oznaczają trochę inny sprzęt. Konwertowalne wyposażone są w zawiasy, które pozwalają na obrót ekranu, w hybrydowych zaś można w ogóle odłączyć ekran od klawiatury. Jeden, jak i drugi rodzaj ma tę zaletę, że można ich używać do pracy, a także rozrywki. Mobilne, lekkie, doskonale wykonane – wybierane są coraz częściej.

 

Dla biznesu

Inną grupą są laptopy biznesowe, w których muszą być zastosowane rozwiązania chroniące dane. W takim sprzęcie spotkać się więc można z takimi ulepszeniami jak czytniki linii papilarnych, szyfrowanie danych TPM czy Smart Card. Wszystko to wpływa na ograniczenie ryzyka, że niepowołana osoba włamie się do komputera i zyska dostęp do tajnych informacji. Jednocześnie taki sprzęt musi być zabezpieczony przed niespodziewanymi sytuacjami, które mogą spowodować uszkodzenie laptopa. Z tego względu modele biznesowe wyposażone są w ochronę przed zalaniem czy czujniki przeciwprzeciążeniowe.

Dedykowane dla graczy

Całkowicie osobną grupą są laptop dla graczy. Muszą cechować się najlepszymi osiągami, szczególnie jeśli marzymy, by grać w nowe, wymagające sprzętowo produkcje. Nierzadko takie laptopy kosztują powyżej 10 000 złotych, a to wcale nie jest górna granica. Wiele osób decyduje się w tej sytuacji na złożenie laptopa, by dobrać dokładnie takie podzespoły, jakie zapewniają płynną, niezakłóconą rozgrywkę. Niezbędna jest tu na przykład mocna, dedykowana karta graficzna i niezawodny, wydajny procesor. Podobnie zresztą jak w przypadku laptopów do zastosowań profesjonalnych. Takich potrzebują graficy, analitycy czy osoby zajmujące się obróbką dźwięku i obrazu.

Niezależnie, w jakiej grupie jesteśmy i jakiego sprzętu potrzebujemy, zawsze pamiętajmy, że można znaleźć odpowiedni laptop. Rynek jest wręcz przesycony ciekawymi, doskonale dopasowanymi modelami, trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Mamy nadzieję, że ten podział trochę rozjaśnił tę problematykę.

Aktualności Laptopy Poradniki