Jak zabezpieczyć Windows 10 przed hakerami i cyberprzestępcami?

Każdy, kto korzysta z Internetu na komputerze lub smartfonie, powinien wiedzieć, z jakimi to wiąże się zagrożeniami i jak się przed nimi bronić. Cyberprzestępcy wykorzystują różne, coraz bardziej wymyślne sposoby, by np. wykraść nasze dane lub dostęp do naszych kont bankowych. Każdy może stać się ofiarą ataku, a najbardziej zagrożone są osoby, które nie posiadają wiedzy na temat tego, jak rozpoznać niebezpieczeństwo. Zobaczmy, jakie powinniśmy podjąć środki bezpieczeństwa, gdy korzystamy z urządzeń z systemem operacyjnym Windows 10.

Windows 10 ochrona

Zabezpieczaj wszystko hasłem

Na początek należy zaznaczyć, że zaatakowane mogą być różne urządzenia, z których korzystamy. O ile większość ludzi orientuje się już, że należy stosować środki bezpieczeństwa na komputerze, tak wciąż niewiele osób stosuje je również na urządzeniach mobilnych. Pamiętajmy więc, że poniższe sposoby należy wykorzystać na każdym sprzęcie z systemem Windows 10, który jest w naszym posiadaniu. Obojętnie, czy jest to komputer stacjonarny, laptop, tablet, czy też telefon komórkowy.

Pierwszą zaporę przed cyberprzestępcami lub też zwykłymi złodziejami stanowią hasła, które bronią dostępu zarówno do naszych urządzeń, jak i naszych kont na różnych serwisach internetowych. Hasła, by mogły spełniać swoje zadanie, muszą być mocne, a więc zawierać znaki specjalne, wielkie i małe litery oraz cyfry. Na pewno nie powinniśmy używać jako haseł imion lub dat z nami powiązanych, które bardzo prosto zdobyć, a także innych łatwych wyrazów. Najlepiej stosować ciągi znaków, które są najtrudniejsze do złamania, a nie konkretne słowa.

Nie można też ustawiać jednego hasła dla różnych urządzeń i portali, gdyż jego zdobycie daje od razu dostęp do wielu naszych danych. Warto też stosować zabezpieczenia dwupoziomowe, w których oprócz podania hasła, musimy też wpisać kod z aplikacji lub wiadomości SMS.

Korzystaj z programu antywirusowego

System operacyjny Windows 10 posiada już liczne zabezpieczenie i zapory, które chronią nasze urządzenia przed dostępem do nich nieuprawnionych osób. Ich ciągłą skuteczność zapewniają aktualizacje systemu uwzględniające nowe zagrożenia, dlatego ważne jest, byśmy pamiętali o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego. Należy więc sprawdzać, czy nasza wersja Windows 10 jest wciąż aktualna.

Oprócz tego warto korzystać również z innych zabezpieczeń pod postacią programów i aplikacji antywirusowych. Wybór spośród wielu dostępnych programów może być trudny, dlatego by sobie w tym pomóc, możemy zapoznać się z polecanymi przez profesjonalistów zabezpieczeniami. Skanujmy też regularnie nasze urządzenia, również te, które do nich przyłączamy, jak np. dyski zewnętrzne. Pomoże to nam znaleźć wszelkie wirusy lub trojany, które ułatwiają dostęp do naszych danych.

Konieczne jest też stosowanie ochrony w czasie rzeczywistym, a więc zapór sieciowych. Jest to bardzo ważne, gdy korzystamy z Internetu, gdyż sprawdza strony internetowe pod względem ewentualnych zagrożeń.

Używaj sieci VPN w miejscach publicznych

Korzystanie z Internetu zawsze jest związane z niebezpieczeństwem, ale jeśli łączymy się z publicznymi sieciami Wi-Fi, nasza ostrożność powinna być jeszcze większa. Jest to łatwy i często wykorzystywany sposób przez cyberprzestępców, którzy mogą dzięki temu odczytać dane wysyłane przez nas do Internetu. Jeśli więc zdarza się nam łączyć telefon, tablet lub komputer z Wi-Fi w centrum handlowym, na dworcu, w kawiarni lub jeszcze innym miejscu publicznym, wtedy najlepiej robić to za pomocą sieci VPN.

Dzięki temu informacje, które wysyłamy do Internetu, takie jak np. dane do logowania w banku albo na serwisy społecznościowe, są zaszyfrowane. Osoby, które chciałyby je zdobyć, nie są w stanie ich odczytać, a my i nasze pieniądze lub informacje o nas, jesteśmy bezpieczni.

Dzięki VPN bezpiecznie sprawdzimy, więc naszą pocztę e-mailową, dokonamy przelewu lub zalogujemy się na Facebook’a. VPN jest dostępny pod postacią aplikacji, którą należy uruchomić, by korzystać bezpiecznie z publicznej sieci Wi-Fi. Na rynku dostępne są różne aplikacje VPN, więc każdy na pewno znajdzie produkt dla siebie. Warto przed wyborem zerknąć na zestawienie najlepszych VPN dla Windowsa na TopVPN.pl.

Bądź czujny i naucz się rozpoznawać pierwsze oznaki zagrożenia

Oprócz stosowania różnych technologicznych zabezpieczeń, korzystanie z komputerów lub urządzeń mobilnych wymaga od nas bycia przede wszystkim czujnym. Gdy wchodzimy na skrzynkę mailową, to sprawdzajmy nadawców i nie otwierajmy podejrzanych maili i nie klikajmy podejrzanych linków. Pamiętajmy, że różnego rodzaju instytucje nie będą nas nigdy w ten sposób prosić o podanie wrażliwych informacji.

Nie powinnyśmy również podawać naszych danych na stronach, które nie posiadają aktualnego certyfikatu bezpieczeństwa, a na pewno nigdy nie dokonujmy na takich portalach płatności i nie wpisujmy danych kart płatniczych lub do konta w banku. To, czy strona posiada certyfikat jest widoczne w jej adresie, powinien on zaczynać się od https.

Jeśli w danym momencie nie będziemy już korzystać z jakiegoś serwisu, np. ze strony banku, to zawsze powinniśmy się wylogować. Warto również sprawdzać programy, które instalujemy na naszym komputerze lub aplikacje, które ściągamy na urządzenia mobilne.

Aktualności Bezpieczeństwo Systemy