Jak zabezpieczyć stronę internetową certyfikatem SSL

Zagwarantowanie bezpieczeństwa nieprzerwanie było jednym z celów jakiejkolwiek strony internetowej. Aktualnie jest to nie tyle wymóg co faktor, jaki przekłada się zdecydowanie na bezpieczeństwo użytkowników zaś w przypadku e-biznesu także na liczbę transakcji. W tym elemencie certyfikaty SSL stały się głównym zabezpieczeniem, jakiego żądają internauci.

Certyfikaty SSL stanowią najłatwiejszy oraz najpewniejszy sposób oceny konkretnej witryny. Wykorzystywane są one przez każde podmioty dbające o bezpieczeństwo klientów wszędzie tam, gdzie dochodzi do wymiany informacji, obojętnie czy jest to wyłącznie rejestracja na forum, czy logowanie do konta bankowego. Dodatkowo certyfikat SSL gwarantuje także wypełnienie wymagań Regulacji o ochronie danych personalnych polegających na zabezpieczeniu gromadzonych danych przed nieupoważnionym dostępem. Podstawą działania certyfikatów SSL jest wykorzystywanie kodowanego połączenia w komunikacji pomiędzy komputerami. Gdy łączymy się z witryną, jaka ma takie zabezpieczenie, w pasku przeglądarki zawsze zauważalny jest skrót HTTPS zamiast tradycyjnego HTTP. Dodatkowo w zależności od stosowanej przeglądarki i typu certyfikatu, w pasku adresu strony pojawia się ikonka kłódki a sam pasek potrafi zmieniać kolor – na zielony, żółty oraz niebieski.

  • Wedle badań TNS Research 72% internautów choć raz porzuciło stronę WWW, jaka wydała im się nie godna zaufania a 91% spośród nich potwierdziło, iż nie wyszłoby z tej witryny jeżeli miała by zaufany certyfikat.

Jak dobrać certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL są oferowane wprost przez centra certyfikacji (jakie spełniają funkcję wystawcy) bądź przez brokerów. W Polsce działa wyłącznie jedno centrum certyfikacji, wystawiające certyfikaty SSL. Jest nim CERTUM przylegające do marki Unizeto Technologies. Na rynku polskim da się jednakże odszukać mnóstwo propozycji pośredników oferujących zagraniczne certyfikaty SSL. Przed zrealizowaniem kupna samego certyfikatu istotne jest żeby zweryfikować klasę usług świadczonych przez instytut certyfikujący. Przede wszystkim powinno skierować się uwagę na jego autentyczność. Podstawowym wyznacznikiem stanu ochrony są np. pieczęcie rodzaju WebTrust, jakie sprawiają, iż firma jest dodawana na listy wiarygodnych partnerów certyfikatów realizowane przez producentów przeglądarek internetowych. Pewnym wyznacznikiem klasy jest również portfolio kontrahentów oraz uzyskane porady.

  • Posiadacze stron mają do wyboru trzy warianty certyfikatów: DV (Domain Validation),

OV (Organisation Validation) i EV (Extended Validation). Ponadto występują dwie możliwości: WildCard – chroniąca równocześnie domenę pierwszego rzędu z prefiksem WWW oraz bez WWW i opcjonalną ilość należących do niej subdomen i MultiDomain – chroniąca jednym dokumentem większą liczbę rozmaitych domen lub subdomen.

  • Dla niewielkiego serwisu internetowego najodpowiedniejszym wyjściem będzie certyfikat SSL modelu DV, dla większej witryny bardziej właściwy będzie OV, a największe korporacje, jakim zależy na prestiżu powinny sięgnąć po certyfikat wariantu EV. Certyfikat ten charakteryzuje się zielonym paskiem adresu w przeglądarkach internetowych. Dzięki temu wyjściu jest on jednym spośród powszechnie wybieranych certyfikatów pośród banków, towarzystw ubezpieczeniowych bądź również biur wycieczek. W czasie samego zakupu należy wybrać termin ważności certyfikatu (od 1 roku do paru lat). Decyzja o większym terminie ważności może się przełożyć na oszczędności w czasie zakupu. Generalnie standardowy certyfikat SSL to koszt ok. kilkunastu zł miesięcznie. Należałoby pamiętać, aby realizując zakup nie poszukiwać oszczędności na siłę, ponieważ może się to skończyć wyborem ryzykownego dostawcy.

Jak zabezpieczyć e-sklep certyfikatem SSL?

Po kupnie certyfikatu należy go jeszcze zainstalować, żeby to zrobić musimy mieć stały, publiczny adres IP, jaki zwykle towarzyszy większości kont hostingowych, a jeśli nie należy skontaktować się z dostarczycielem właściwej usługi. Naturalnie instalacja certyfikatu to praca dla managera witryny, przez to jeśli możemy sobie na to pozwolić zlecamy konieczną pracę, jeśli jednak sami prowadzimy stroną również nie ma się czego obawiać, nie jest to trudna czynność. Właściwa możliwość w panelu administrowania hostingiem, gdzie zwykle znajduje się dedykowana certyfikatom SSL zakładka zapewnia ich natychmiastową instalację i konfigurację. Pomocną rękę w instalacji certyfikatu możemy także uzyskać od administratora firmy hostingowej, a ponadto przez kontakt z infolinią techniczną firmy, w jakiej został kupiony certyfikat SSL.

Na koniec możemy wypróbować prawidłowe działanie certyfikatu weryfikując czy przeglądarka wyświetla właściwie skrót „https://” przed nazwą domeny. Jeżeli tak, świadczyć to będzie, iż przekazywane informacje są zabezpieczone.

Artykuł powstał we współpracy z Cal.pl – tanie serwery, hostingi, domeny

Aktualności Bezpieczeństwo Poradniki