Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy? Dlaczego warto je przejść?

Choć pewnie każdy z nas przechodził kurs pierwszej pomocy w szkole, to jednak często niewiele pamięta się z odbytych lekcji. Brak utrwalania nabytej wiedzy i umiejętności sprawia, że większość osób zwyczajnie zapomina, jak zachować się w przypadku zagrożenia życia. Jednak istnieje możliwość zapisania się na szkolenie z pierwszej pomocy. Na czym ono polega? Dlaczego warto to zrobić?

Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy

Nauka udzielania pierwszej pomocy –– na czym polega?

Kursy pierwszej pomocy nieco się między sobą różnią, jednak ich trzon zawsze jest taki sam. Podczas nauki udzielana pierwszej pomocy kursanci nabywają wiedzę, jak pomóc osobie, która straciła przytomność, doznała ataku padaczkowego czy też jakiegokolwiek urazu. Ponadto, podczas szkolenia z pierwszej pomocy kursanci odbywają również zajęcia praktyczne.

Początkiem szkolenia zwykle jest zapoznawanie się z podstawami anatomii człowieka. Później kursanci uczą się, jak rozpoznawać przytomność pacjenta. Kolejny etap stanowią czynności najczęściej kojarzone z pierwszą pomocą, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz  sztuczne oddychanie. Uczestnicy kursu uczą się, w jaki sposób wykonywać uciski na klatkę piersiową oraz wdechy powietrza do ust poszkodowanego. Jednocześnie kursanci powinni zostać poinformowani o wszelkich środkach ostrożności, jakie należy zachować podczas wykonywania tych czynności. Zagrożenie istnieje bowiem zarówno dla poszkodowanego, jak i dla osoby wykonującej reanimację.

Zaawansowane szkolenie z pierwszej pomocy

Jak już wspomnieliśmy, programy poszczególnych szkoleń z pierwszej pomocy nieco się między sobą różnią. Przeważnie im więcej godzin szkoleniowych i zajęć praktycznych, tym wyższe ceny kursów. Jednak w wielu przypadkach warto nieco dopłacić. Podczas bardziej zaawansowanych szkoleń kursanci nabywają większą wiedzę odnośnie rozpoznawania urazów. Dzięki temu w sytuacji alarmowej są w stanie udzielić bardziej efektywnej pomocy, jak również szczegółowo poinformować załogę karetki w czym problem, zanim specjaliści dotrą na miejsce.

Ponadto, podczas bardziej zaawansowanych kursów pierwszej pomocy, zajęcia dotyczą również tego, jak postępować w poszczególnych, konkretnych sytuacjach. Mowa tutaj na przykład o postępowaniu z ofiarami wypadków drogowych. Na niektórych szkoleniach nauka udzielana pierwszej pomocy obejmuje nawet wyciąganie poszkodowanych z rozbitych samochodów.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy?

Niewątpliwie posiadanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy jest bardzo przydatne. Nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach znajdziemy się w sytuacji, gdy ktoś będzie potrzebował pomocy. Być może w okolicy nie będzie nikogo innego, kto mógłby jej udzielić. Pamiętamy również, że wypadek może spotkać kogoś z naszych domowników czy innych najbliższych osób. Czasami możemy być dla nich jedynym ratunkiem.

Aktualności Poradniki