Jak wybrać najlepszy dla nas model laptopa?

Najlepszy laptop wcale nie oznacza najnowocześniejszego sprzętu na rynku. Ważne by przenośny komputer, który kupimy, był dostosowany do naszych potrzeb, i pozwolił nam wykorzystać pełnię jego możliwości. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Laptop skrojony na miarę

Decydując się na zakup sprzętu, warto przede wszystkim zastanowić się przez kogo i do jakich celów głównie będzie on używany. Inne bowiem aktywności będą na nim wykonywać miłośnicy Internetu, gracze czy graficy, a zupełnie inne – osoby starsze lub dzieci. To zakres działań, do których laptop ma być przeznaczony, determinuje wybór jego podstawowych parametrów.

Przed zakupem zastanówmy się więc, czy zależy nam na płynnej grafice w najnowszych grach, potężnej pamięci niezbędnej w pracy, łatwości obsługi, a może wytrzymałości samego laptopa, którego mamy zamiar zabierać w częste podróże. Ważną kwestią jest również obecność systemu operacyjnego lub jego brak. Komputery wyposażone w system są od razu gotowe do pracy i łatwe w użytkowaniu, ale mogą być droższe. Brak oprogramowania obniża cenę laptopa, nie pozwala jednak pracować na nim do czasu kupna wybranego pakietu.

Dla każdego odpowiedni sprzęt?

Gdy już odpowiemy sobie na pytanie, do czego chcemy przeznaczyć nasz notebook, łatwiej będzie zadecydować o jego parametrach. Do najważniejszych z nich należą: procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk i bateria oraz elementy wizualne, takie jak przekątna ekranu i obudowa. Jeśli jesteśmy zapalonymi graczami, z pewnością przyda nam się wydajny procesor, dobra karta graficzna, szybki dysk SSD i duża liczba pamięci RAM.

Wybierając odpowiedniego laptopa gamingowego, warto pamiętać również o odpowiednim chłodzeniu – duże otwory wentylacyjne odprowadzą nadmiar ciepła, jaki gromadzi się przy dużym obciążeniu. Pamiętajmy, że sprzęty tego typu nie należą do najtańszych, dlatego powinniśmy przygotować się na znaczny wydatek. Polecane modele dla graczy to np. Lenovo Ideapad 320-15 lub Asus R558UA-DM966D.

A co dla dzieci?

Wybierając najlepszy laptop dla dzieci, powinniśmy pamiętać o pojemnej baterii i o tym, aby miał niewielką masę. To sprawi, że wytrzyma długą zabawę i będzie mógł być bez problemu przenoszony przez młodszych użytkowników z miejsca na miejsce. Sprzęt tego typu z reguły nie jest drogi (może mieścić się w przedziale 1200 do 2500 zł) i posiada standardowy, łatwy w obsłudze system operacyjny. Notebooki dla dzieci posiadają wiele kolorowych modeli, mogą też być we wzory z ulubionymi bohaterami najmłodszych. Polecane modele w tej kategorii to np. Acer Aspire V3-372-33JV lub Dell Inspiron 5370.

Jeśli szukamy laptopa przeznaczonego do wszelkich multimediów, to warto zwrócić uwagę na matrycę o wysokiej rozdzielczości (od 15 do 17 cali) z dobrym odwzorowaniem kolorów i wysoką jasnością ekranu. Przydatny będzie tu również lepszy procesor i karta graficzna z najwyższej półki. Duże znaczenie będzie miała też pamięć RAM (co najmniej 4GB) i dysk twardy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na porty – HDMI umożliwiający podłączenie do telewizora oraz porty szybkich złącz do kopiowania danych. Tutaj przodują laptopy Apple Macbook Pro lub Dell Inspiron 5378.

Aktualności Laptopy Poradniki