Jak wybrać drukarkę ?

Sama drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne z reguły nie należy do urządzeń, które podlegają częstym wymianom na nowszy model. Mimo to nawet ją od czasu do czasu trzeba wymienić. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę, tak aby zakup sprzętu możliwie najwierniej odzwierciedlał nasze potrzeby?

Koszty eksploatacji

Zakup urządzenia drukującego (np. Brother MFC-J5910DW) to nie jedyny wydatek, jaki nas czeka. Innym może jeszcze ważniejszym kryterium niż cena samego urządzenia są koszty eksploatacji, czyli przede wszystkim cena tuszu (drukarka atramentowa) lub proszku (drukarka laserowa). Ich ceny zależą przede wszystkim od producenta i wydajności tonerów lub zasobników. Na koszty eksploatacji niebagatelny wpływ ma także intensywność użytkowania. Dłuższe przestoje w drukowania na ?atramentówce? mogą bowiem  spowodować zaschnięcie tuszu w dyszach jej głowicy. Tego problemu na pewno mieć nie będziemy z drukarką laserową, którą możemy użytkować od przypadku do przypadku bez konsekwencji w postaci pogorszenia jakości wydruków.

Jakość wydruku

Niekwestionowanym liderem w zakresie jakości wydruków tekstu czy linii jest drukarka laserowa. W przypadku wydruków zdjęć sytuacja jest odwrotna ? tu lepiej spisuje się drukarka atramentowa. Aby jednak móc cieszyć się dobrą jakością zdjęć, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni papier oraz specjalny tusz ?fotograficzny?.

Szybkość

Regułą jest, jeżeli chodzi o sprzęt z tej samej, niewysokiej cenowo półki, że drukarka laserowa góruje nad atramentową szybkością wydruków. Jest tylko jeden warunek ? drukujemy na raz i w czerni.

 

Ogólnie rzecz biorąc wybór urządzenia drukującego zawsze powinniśmy uzależnić od planowanego zastosowania. Jeżeli zamierzamy drukować różne rzeczy w stosunkowo niewielkich ilościach i zależy nam niewielkich gabarytach, cichej pracy i niskim poborze energii, najlepszym wyborem będzie na pewno ?atramentówka?. W przeciwnym wypadku, gdy w planach jest drukowanie na czas sporej ilości dokumentów, głównie w czerni, lepsza będzie niedroga drukarka laserowa.

Aktualności Hardware Poradniki