Jak wybrać dobrą kamerę sportową?

Kamera do zadań specjalnych różni się z założenia od zwykłej kamery cyfrowej, której użytkowanie ogranicza się zwykle do filmowania w sprzyjających warunkach. Ruch, szybkość, ekstremalne wysokości, a może filmowanie pod wodą?

fotolia.com, 164688089 | Autor: Parilov

W obecnych czasach to możliwe, jednak wybór dobrej kamery sportowej bywa co najmniej tak trudny jak wybór wygodnych butów do biegania. Czujemy się osaczeni ilością modeli i nie wiemy nawet na co zwrócić uwagę. Dlatego podpowiadamy – bo nawet najlepszy sportowiec potrzebuje czasem wsparcia.

Obudowa

Choć zwykle obudowa schodzi na dalszy plan, w przypadku kamery sportowej ma ona znaczenie zasadnicze. Powinna być ona wykonana z trwałych materiałów, które zniosą naprawdę ekstremalne warunki: wilgoć, zmiany temperatury, upadek – można by wymieniać naprawdę długo. Na rynku dostępne są także sprzęty wodoodporne takie jak kamera sportowa Xblitz umożliwiająca nagrywanie filmów pod wodą, a nie tylko chroniąca przed wilgocią czy zachlapaniem.

fot.xblitz.pl

fot.xblitz.pl

Łatwość obsługi

Kupując jakikolwiek sprzęt chcemy, by był on łatwy w obsłudze i jest to zrozumiałe. Jeśli chodzi o kamerę sportową to dostępność głównych przycisków takich jak nagrywanie jest wręcz niezbędna. Wyobraźmy sobie sytuację w której chcemy uruchomić nagrywanie w ułamku sekundy, a do tego mamy na sobie na przykład… grube rękawice. Dobra kamera zapewni nam komfort nagrywania w sytuacjach wcześniej nieprzewidzianych – bądźmy więc możliwie przewidujący.

Sposób mocowania

Kamery sportowe posiadają różne sposoby mocowania – mocuje się je np. do kasku, gogli bądź do karoserii samochodu. Należy więc przemyśleć, jaki rodzaj mocowania sprawdzi się w naszej dyscyplinie najlepiej. A może po prostu… wybierzmy kamerę, która posiada mocowanie uniwersalne, wówczas nie zaskoczy nas żadna sytuacja, a sprzęt okaże się bardziej uniwersalny.

Jakość obrazu oraz obiektyw

Nie trzeba przekonywać, że im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Ważna jest także ilość klatek na sekundę (kamera Xblitz 4K zapewnia aż do 240). Wszystko po to, by maksymalnie oddać dynamikę i piękno sportu. Zwróćmy uwagę także na obiektyw kamery i możliwość nagrywania filmów pod różnym kątem.

Wielofunkcyjność

Gdy uprawiamy sport, zwykle nie możemy sobie pozwolić na zabranie dodatkowych sprzętów takich jak aparat fotograficzny czy dyktafon. Dobra informacja jest taka, że nowoczesne kamery sportowe łączą w sobie te funkcje. Wystarczy więc zabrać kamerę, by cieszyć się także pięknymi zdjęciami. Dobre kamery oferują aktualnie satysfakcjonującą jakość nie tylko filmów, ale także fotografii.

Aktualności Hardware Poradniki