Jak uruchomić własną witrynę internetową?

Dziś coraz popularniejsze staje się powiedzenie, że jeśli nie ma cię w Internecie, to nie istniejesz. Obecność online jest ważna ze względów biznesowych, ale także pozwala się dzielić własnymi pasjami. Podpowiadamy początkującym, jak uruchomić własną stronę i dobrać do niej hosting www.

Oczywiście wszystko zaczyna się od pomysłu, to on jest fundamentem i punktem wyjścia do uruchomienia własnej strony internetowej. Oczywiście nieco inny budżet przeznacza się na wdrożenie komercyjnego serwisu www, a inny – na witrynę hobbystyczną. W jednym i drugim przypadku warto jednak zadbać od początku, żeby mieć całkowitą kontrolę nad stroną internetową. Najlepiej zatem uruchomić ją na własnej domenie i wynająć do tego miejsce na serwerze, czyli skorzystać z takiej usługi jak hosting www.

1. Wykupienie domeny

Gdy już koncepcja serwisu została opracowana, wiemy, jaka będzie jego tematyka, wielkość, forma, należy wykupić domenę. Nie powinna to być jednak przypadkowa nazwa. Niestety, zadanie nie będzie łatwe, ponieważ większość atrakcyjnych domen jest już zajętych. Trzeba zatem poświęcić niemało czasu na znalezienie tej właściwej. Powinna w jakiś sposób nawiązywać do tematyki serwisu, ale nie może być zbyt skomplikowana i długa. W przypadku witryn firmowych bywa łatwiej, ponieważ często domena jest taka sama, jak nazwa przedsiębiorstwa.

2. Hosting www

Domenę i pliki strony internetowej trzeba jeszcze gdzieś umieścić, aby mogli z niej korzystać internauci. Nie zawsze trzeba inwestować we własną infrastrukturę IT, najłatwiej po prostu wykupić hosting www. Oferuje go każdy dostawca usług internetowych, ale najlepsi mają wiele pakietów hostingowych, które dostosowane są do różnych potrzeb i do tego proponują dodatkowe usługi jak hosting + domena + certyfikat SSL (np. Domeny.pl).

3. Ubieramy stronę internetową w „szaty”

Gdy mamy już domenę i hosting www, kolejnym krokiem jest nadanie naszej witrynie internetowej strony wizualnej. Tutaj mamy różne opcje. Możemy wynająć specjalistę IT, który zaprojektuje dla nas stronę www i ją wykona od podstaw. Popularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie gotowego CMS-u (np. WordPress). Wystarczy go zainstalować, dobrać odpowiedni motyw i wypełnić treścią. Jednak jest jeszcze inne rozwiązanie.

4. A może kreator strony www?

W początkowym okresie funkcjonowania serwisu www można ułatwić sobie cały proces wdrażania i uruchamiania witryny internetowej. Można zrezygnować z usług zewnętrznych specjalistów IT czy z instalowania CMS-u, co także jest czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy przy konfiguracji oraz budowania witryny. Szybką i wygodną opcją może być korzystanie z kreatora stron www (proponuje go między innymi wspomniana już firma Domeny.pl i do tego w pakiecie z hostingiem www oraz domeną). Dzięki takiemu kreatorowi zbudujemy witrynę internetową bez żadnych umiejętności programistycznych i do tego błyskawicznie. Wystarczy wybrać szablon, kolorystykę, przeciągnąć odpowiednie elementy i serwis www już działa.

Uruchomienie własnej strony internetowej nie jest skomplikowanym procesem. Warto jednak korzystać przy tym z usług renomowanych dostawców usług (np. hosting www), aby mieć pewność, że serwis będzie funkcjonował bez awarii i problemów.

Aktualności Internet Poradniki