Jak pozbyć się starych laptopów z firmy

Stare i jednocześnie wysłużone laptopy nie nadają się do zastosowania w firmie. Niektóre z nich nie mogą być nawet wykorzystane do prywatnego użytku. Wówczas przedsiębiorcy zastanawiają się, co z nimi zrobić. Wyrzucić, a może oddać i w ten sposób pozbyć się problemu? Pomysłów może być sporo, ale tylko niektóre są warte realizacji.

Czym charakteryzuje się stary laptop?

Zwykle mówi się, że stary laptop jest urządzeniem nienadającym się do dalszego użytku. W rzeczywistości w ten sam sposób określa się sprzęt, który nie nadaje się do konkretnych prac, na przykład w ciągle rozwijającej się firmie. Jednak można go jeszcze wykorzystać do przeglądania stron internetowych albo tworzenia dokumentów tekstowych. Niektórzy mają zapotrzebowanie na takie laptopy. Dlatego warto na spokojnie zastanowić się, co zrobić ze starymi laptopami w firmie.

Jak by postąpił rozsądny przedsiębiorca?

Rozsądny przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że taki laptop wykorzystywany do pracy, przez długi czas gromadził na swoim dysku rozmaite dane, zarówno te firmowe, jak i klientów. Dlatego oddając go komukolwiek, te mogłyby trafić w niewłaściwe ręce i zostać jeszcze wykorzystane. Także oddanie laptopa i jego sprzedaż przynajmniej na ten moment odpada. Rozsądny przedsiębiorca z pewnością skorzysta z usług firmy, która zajmuje się skupowaniem starych laptopów np www.skupit.pl W ten sposób jeszcze na tym zarobi. Najważniejsze jest jednak to, że przy okazji będzie mógł poprosić o profesjonalne usunięcie wszystkich danych. To zagwarantuje, że już w żaden sposób nie zostaną odzyskane. Solidnie wyczyszczony laptop może oddać do danego skupu albo zabrać i sprzedać. Co ciekawe, dziś firmy zajmujące się skupem komputerów i czyszczeniem dysków oferują też samodzielny transport. Wystarczy jeden telefon, aby przedstawiciel danej firmy zgłosił się do klienta i odebrał niepotrzebne urządzenia.

To przedsiębiorca decyduje, co zrobi z laptopami

Nikt nie broni przedsiębiorcy dalszego magazynowania danego sprzętu. W końcu, laptopy ze względu na płaską konstrukcję, można ustawiać piętrowo jeden na drugi. Nie zajmują zbyt dużo miejsca. Tylko pytanie – czy jest sens, skoro można jeszcze na nich zarobić? Laptopy, których pozbywają się przedsiębiorcy, są w różnym stanie. Czasem taki sprzęt nadaje się do ponownego użytku, ale w zakresie mniej wymagających prac. Oddając go do skupu, można na nim dobrze zarobić i pozyskane pieniądze przeznaczyć na zakup nowego. Warto podkreślić, że duże przedsiębiorstwa czasem wymieniają cały sprzęt. Dlatego nie chodzi tu o jeden laptop, ale na przykład o dziesięć lub więcej. Ogólnie decyzja należy do przedsiębiorcy. Jednak eksperci radzą, aby w takich sytuacjach pozbywać się sprzętu legalnie i profesjonalnie, zyskując w ten sposób gwarancję bezpiecznego usunięcia danych, a często nawet niemałego zysku.

Stary laptop to nie zawsze urządzenie, które nadaje się jedynie do zniszczenia. Czasem można go ponownie wykorzystać. Pozbyć się firmowego sprzętu można na różne sposoby. Oddać, sprzedać lub skorzystać z usług profesjonalnego skupu. Ostatnia z opcji jest najlepszym rozwiązaniem. Rozsądny przedsiębiorca powinien skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia dysku, a następnie oddać ten sprzęt do skupu. Może też zabrać go ze sobą, a następnie sprzedać dowolnej osobie. Jednak z tym będzie dużo więcej zamieszania. Dlatego lepiej wszystko załatwić w jednym punkcie. Usługi nie są zbyt kosztowne, a firma samodzielnie odbiera laptopy od klienta. Tak najczęściej postępują przedsiębiorcy. Prywatni użytkownicy laptopów nie przywiązują tak dużej uwagi do powagi sytuacji.

Aktualności Poradniki