Jak chronić się przed śledzeniem w sieci?

Większość z nas każdego dnia korzysta z internetu. Poszukujemy informacji, nawiązujemy kontakty, pracujemy, robimy zakupy i płacimy rachunki.

Słowem, przesyłamy setki informacji o sobie, swojej lokalizacji, preferencjach i zainteresowania. Firmy z branży reklamowej oraz portale społecznościowe świetnie to wykorzystują śledząc nasze poczynania. Po co? To bardzo proste – by zarabiać więcej np. na dopasowywaniu reklam do naszych preferencji. Tego typu reklamy są o wiele bardziej skuteczne od tradycyjnych, więc firmy robią wszystko żeby jak najwięcej o nas wiedzieć.

Wielu internautom się to oczywiście bardzo nie podoba. Często jednak nie wiemy w jaki sposób możemy chronić się przed śledzeniem w sieci, a nie chcemy rezygnować z korzystania z niej. Tymczasem istnieją skuteczne rozwiązania, dzięki którym można chronić się przed śledzeniem w sieci. Poznajmy je.

Nie daj się namierzyć

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że bardzo wiele reklam i treści promocyjnych dociera do ciebie ponieważ znajdujesz się w danym regionie, który objęty został kampanią reklamową. Skąd reklamodawcy wiedzą gdzie jesteś? Zdradza cię adres IP, na podstawie którego można w przybliżeniu określić lokalizację użytkownika w sieci. Jeśli nie chcesz ujawniać gdzie jesteś możesz skorzystać z VPN lub proxy. Dzięki nim twój adres IP może przedstawiać cię jako użytkownika z innego miejsca w Polsce, ale również z całego świata. 

Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się korzystać z wi-fi dostępnego za darmo w hotelu, na lotnisku czy w kawiarni. Warto jednak mieć świadomość, że otwarte sieci wi-fi mogą być poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i prywatności. Nie tylko nie zabezpieczają nas w żaden sposób przed tradycyjnym monitoringiem sieci stosowanym przez dostawcę internetu, ale również ułatwiają przechwycenie i podsłuch naszych danych cyberprzestępcom. Jak sama nazwa wskazuje są bowiem otwarte.

Co więc warto zrobić? Unikać korzystania z takich sieci lub postawić na połączenie VPN, gdy będziemy z nich korzystać. Wirtualna sieć prywatna sprawia, że cała transmisja danych za pomocą internetu jest szyfrowana. Dzięki temu można nieco bardziej skutecznie chronić aktywność w internecie.

Korzystaj z wtyczek do przeglądarki blokujących skrypty śledzące

Niemal na każdej stronie internetowej znajdują się różne skrypty śledzące, które zapisują dane o użytkowniku i tworzą profile jego zachowania. Na tej podstawie firmy dostarczające reklamy, w oparciu o dane z ogromnych baz, są w stanie wyświetlać reklamy dopasowane do zainteresowań użytkownika. Nasze zwyczaje, zainteresowania i upodobania są analizowane i na ich podstawie podsuwane są nam różne produkty.

Chronić przed tym można się instalując odpowiednie wtyczki do przeglądarki, które blokują skrypty śledzące. Dzięki temu ograniczymy ilość danych i informacji jakie są zbierane na nasz temat w sieci. Wtyczki blokujące bez problemu uruchomimy w najpopularniejszych przeglądarkach jak np. Firefox, Chrome i innych.

Przejrzyj ustawienia przeglądarki

Często sami nieświadomie narażamy się na śledzenie naszej aktywności w sieci na każdym kroku. Zdarza się, że mamy zainstalowane różnego rodzaju śledzące wtyczki i dodatki, które zainstalowały się razem z oprogramowaniem. One również śledzą naszą aktywność w sieci i zbierają o nas informacje. Co więcej, robią to w pełni legalnie, ponieważ sami wyraziliśmy na to zgodę. To właśnie dlatego warto czytać regulaminy aplikacji i programów – tam właśnie znajdują się informacje na temat uprawnień jakie przyznajemy programom, z których korzystamy.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim warto od czasu do czasu wyczyścić wszystkie pliki cookies. Następnie wejść w ustawienia naszej przeglądarki i powyłączać wszystkie rozszerzenia, których nazwa nic nam nie mówi lub wyglądają podejrzanie. 

To tylko kilka z podstawowych sposobów na zwiększenie swojej prywatności w sieci. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze zapewnią nam całkowitą ochronę.

Artykuł przygotowany przez dobryvpn.pl, serwis poświęcony zagadnieniom związanym z prywatnością i bezpieczeństwem w sieci.

Aktualności Bezpieczeństwo