Idealny smartfon dla seniora… czyli jaki?

Wybierając nowoczesny telefon dla rodzica lub dziadka, nie warto sugerować się modą ani promocyjną ceną. Zamiast tego należy wziąć pod uwagę szereg parametrów, które sprawią, że seniorowi będzie korzystało się ze smarftona dobrze i nie odłoży go po tygodniu na półkę. Sprawdź, o jakie parametry chodzi!

Wygodny smartfon dla seniora to taki, który jest łatwy w obsłudze, intuicyjny i wytrzymały, a treści na nim są dobrze widoczne. Przeglądając oferty sklepów, nie wolno zapomnieć, że starsi ludzie mają swoje przyzwyczajenia, od których wcale nie jest łatwo im odejść, a czasem wręcz nie chcą. Warto wówczas wybierać sprzęt tej samej marki, z tej samej serii lub podobny do tego, który znajduje się w domu.

Zadbaj o odpowiednią budowę smartfona

Nie każda starsza osoba ma problemy zdrowotne związane z oczami, ale każdej względem lat młodości pogorszył się wzrok. Należy zatem zadbać, by ekran wybranego smartfona był duży i wyraźnie ukazywał treści, co zniweluje problem zbędnego przemęczania się oczu.

Innym aspektem budowy smartfona jest jakość obudowy. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie model nie ulegnie zniszczeniu po pierwszym upadku na ziemię lub zalaniu wodą. Najlepiej, by ekran pokrywało hartowane szkło – zapobiegnie to rysowaniu się ekranu. Ponadto dobrym pomysłem jest postawienie na model wodoodporny.

Dodatkowym zabezpieczeniem obudowy smartfona jest miękkie etui, do którego telefon wsuwa się na czas transportowania go, bądź też trwała nakładka, np. z sylikonu.

Wydajność – ważny parametr w codziennym użytkowaniu smartfona

Tu pod uwagę trzeba wziąć aż dwa aspekty: pojemność baterii oraz sposób ładowania.

Im większa wartość mAh w baterii, tym lepiej. Warto sprawdzić, jaki czas działania bez ponownego ładowania deklaruje producent. Przed zakupem poświęć czas na przejrzenie internetowych recenzji, z których dowiesz się, czy deklaracje pokrywają się z rzeczywistością.

Podłączanie smartfonów do ładowania to z pozoru błaha sprawa, ale nie dla każdego. Współczesne telefony posiadają bardzo małe wyjścia, przez co z wycelowaniem za pierwszym razem miewają problemy nawet młodzi użytkownicy. Wyobraź sobie w podobnej sytuacji swojego najbliższego seniora – czy po podjęciu kilku prób nie zniechęciłby się i nie pozwolił, by smartfon się rozładował? Prawdopodobnie tak by było.

Rozwiązaniem problemu trudności ładowania są ładowarki bezprzewodowe, w które – na podobieństwo bazy telefonu stacjonarnego – wystarczy włożyć smartfon, i gotowe! Tego typu ładowarkę, jak i sam dopasowany i tani smartfon dla seniora, zakupisz zarówno w internecie, jak i w sklepie z elektroniką.

Dodatkowe funkcje i możliwości

Jeśli masz do wyboru kilka podobnych modeli smartfonów i nie wiesz, na który się zdecydować, pomyśl o tym, co lubi Twój bliski senior. Być może uwielbia robić zdjęcia wnukom, kotom lub kwiatom – wówczas wybierz dla niego telefon z lepszym aparatem. A może mieszkasz daleko i zależy Ci na możliwości prowadzenia wideorozmów? Zwróć uwagę, który telefon ma wbudowaną przednią kamerę i umożliwia takie działanie. Sprawdź również, jaką głośność ma wybrany model smartfona. Dla większości starszych osób lepsze będą te głośniejsze.

Aktualności Poradniki Smartfony