HTC HD2 z Android

Na Allegro znajdziemy sporo ofert używanych HTC HD2 z zainstalowanym systemem Android. Czy jest to dobra alternatywa dla nowych telefonów z tym systemem, ale o wyraźnie gorszych parametrach? Markowy smartfon z górnej półki z dużym ekranem, atrakcyjnym wyglądem, szybkim procesorem i Androidem na pokładzie, który można kupić już od 500 zł. Brzmi dosyć atrakcyjnie, ale jak zwykle jest w tym jakiś kruczek.

test htc sensation

Jeszcze dwa lata temu HTC HD2 z systemem Windows Mobile 6.5 był jedną z najciekawszych propozycji na rynku. Jednak dwa lata w błyskawicznie rozwijającym się świecie smartfonów to bardzo dużo czasu. To, czym od początku wyróżniał się ten telefon, to ekran o przekątnej 4,3 cala, który do dzisiaj sprawia dobre wrażenie. Mimo, że nie jest to Super AMOLED Samsunga i w słoneczne dni widać na nim więcej odblasków, niż treści, jakość wyświetlanego obrazu trzeba ocenić pozytywnie.  Wysoka rozdzielczość ekranu – 480 x 800 pikseli doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów, czy przeglądaniu stron internetowych. Pojemnościowy panel dotykowy działa bardzo precyzyjnie. Jak przystało na nowoczesny smartfon, wystarczy lekkie muśnięcie, by sprzęt wykrył nasze intencje.

HTC HD2 ma zainstalowany procesor Qualkom Snapdragon 1Ghz. Dwa lata temu był to demon szybkości, dzisiaj w topowych smartfonach instaluje się procesory dwurdzeniowe, a powoli nadciąga czas na czterordzeniowe. Nie bardzo jeszcze jednak wiadomo, gdzie przeciętny użytkownik miałby wykorzystać taki zapas mocy obliczeniowej. HD2 radzi sobie bardzo sprawnie z obsługą Androida i wszystkich dostępnych na niego programów. Sam system działa bardzo płynnie, możemy także bez spowolnień grać nawet w bardziej wymagające gry, czy też sprawnie przeglądać projekty wnętrz w programie Autocad WS.

Omawiane urządzenie było sprzedawane z systemem Windows Mobile 6.5. Skąd więc na Allegro aż tyle ofert urządzenia z zainstalowanym Androidem? Otóż HTC HD2 zyskał sobie wyjątkową przychylność programistów i deweloperów tworzących modyfikacje Androida na różne wersje telefonów. Dlatego powstało na niego wyjątkowo dużo portów alternatywnych systemów operacyjnych, a dostępne modyfikacje Androida liczyć trzeba w setkach.

Niestety nie wszystko wygląda tak różowo. HTC HD2 nominalnie nie był przeznaczony do współpracy z Androidem. Dlatego warto pamiętać, że niektóre funkcje nie zadziałają tak, jak byśmy się spodziewali. Na przykład ustawiony w systemie alarm po wyłączeniu telefonu nas nie obudzi. Warto także wspomnieć, że jakość wbudowanego aparatu fotograficznego i kamery wyraźnie odstaje od tego, co znajdziemy w najnowszych telefonach. Zdjęcia i filmy zrobione za pomocą tego smartfona są niestety bardzo przeciętnej jakości.

Ilość dostępnych modyfikacji Androida na ten telefon może być również jego wadą. Wśród możliwych do zainstalowania wersji systemu występują spore rozbieżności w szybkości działania oraz jakości obsługi wszystkich funkcji telefonu. Zmiana wersji zainstalowanego Androida nie jest trudna, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem dla telefonu i może być nie do przeskoczenia dla osób które boją się nawet zajrzeć do podstawowych ustawień telefonu.

Czy używany HTC HD2 to dobra propozycja?

Dla osób, które interesuje sprzęt o wysokich parametrach za niewygórowaną cenę i które nie boją się grzebać w bardziej zaawansowanych ustawieniach to na pewno dobry wybór. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że dzięki trwałej konstrukcji i odpornej na zarysowania szybce ekranu, dostępne na Allegro telefony są na ogół w bardzo dobrym stanie. Jednak osoby, które chcą, żeby ich telefon sprawnie działał bez zbytniego zagłębiania się w szczegóły zainstalowanego systemu, powinny trzymać się od HD2 z daleka.

Aktualności Android Smartfony Testy Testy smartfonów