Gangi uliczne przenoszą się do cyberprzestrzeni

W swojej działalności przestępczej gangi uliczne w USA stają się coraz bardziej wyrafinowane i zaczynają operować również w cyberprzestrzeni. Po zakrojonym na szeroką skalę trzyletnim dochodzeniu, Departament Sprawiedliwości Stanu Kalifornia oskarżył i wydał nakaz aresztowania dla 32 osób, spośród 240 podejrzanych – m.in. –o kradzież tożsamości, oszustwa i hakerstwo. Jak ogłosił w tym tygodniu Prokurator Generalny Stanu Kalifornia, Xavier Becerra, osoby te powiązane są z gangami ulicznymi BullyBoys i CoCo Boys.

 

Jak wynika z komunikatu prasowego, przestępcy podejrzani są w sumie o „63 przypadki spiskowania w celu dokonania poważnych kradzieży; 54 przypadki oszustw poprzedzonych włamaniami hakerskimi, 56 przypadków udanych poważnych kradzieży; 59 przypadków pospolitych włamań i 8 przypadków kradzieży tożsamości”.

Działalność swoją przestępcy kierowali przeciw firmom medycznym i stomatologicznym z 13 hrabstw północnej Kalifornii. Kradziono tutaj terminale kart płatniczych, wyrządzając straty szacowane na milion dolarów. Głównym celem przestępców były firmy zlokalizowane w Antioch, Bay Point i Pitsburgu. Udało im się także uzyskać dostęp do numerów ubezpieczenia społecznego i danych bankowych, co wykorzystywali przeprowadzając wiele nielegalnych operacji. Organom ścigania udało się odzyskać 40 skradzionych terminali i wykryć szereg nieuczciwych transakcji.

Prokurator Generalny, Xavier Becerra, powiedział: „Przestępcza działalność gangów ulicznych skierowana jest przeciw naszemu biznesowi i naszym rodzinom. Jesteśmy zastraszani przez złoczyńców, którzy motywowani są stałą chęcią uzyskania nielegalnych dochodów”. I dalej:  „Likwidacja gangów wymaga współpracy wszystkich organów ścigania. Musimy wytrwale pracować, jeżeli chcemy wyplenić z naszego otoczenia działalność kryminalną”.

„Oświadczenie Prokuratora Generalnego  powinno uświadomić wszystkim właścicielom firm o konieczności podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności i ochrony, które zapobiegną dalszym oszustwom” komentuje Błażej Pilecki, Bitdefender Product Manager z firmy Marken.

Chcesz otrzymywać aktualizacje ? Zapisz się.

Aktualności Bezpieczeństwo Internet