Facebook będzie wykorzystywał Twoje dane i wizerunek w reklamach!

Wczoraj Facebook poinformował o wprowadzaniu zmian w najważniejszych dokumentach dotyczących jego funkcjonowania. Są to Zasady wykorzystania danych oraz Oświadczenie dotyczące praw i obowiązków. Przedstawiono propozycję zmian, jednak my jako użytkownicy możemy je tylko skomentować. Nie możemy, natomiast głosować nad nimi, jak to bywało wcześniej. Jednym słowem zmiany zostaną wprowadzone czy nam się to podoba czy nie.

Ale w zasadzie czego one dotyczą? Najbardziej kontrowersyjna mówi o możliwości wykorzystania danych użytkowników i ich wizerunku w połączeniu z treściami sponsorowanymi, czyli reklamami.

– Dajesz nam pozwolenie na wykorzystywanie Twojej nazwy, obrazka profilowego treści i informacji w połączeniu z reklamą, sponsorowanymi lub podobnymi treściami (…) To oznacza, przykładowo, że pozwalasz firmie lub innemu podmiotowi by płacił nam za wyświetlanie twojego imienia i/lub obrazka profilowego (…) bez żadnej rekompensaty dla Ciebie – jest napisane w projekcie Oświadczenia dotyczącego praw i obowiązków.

Kolejne zmiany dotyczą Zasad wykorzystania danych. Jest tam mowa o propozycji wprowadzenia zdjęć profilowych do bazy rozpoznawania twarzy. Dzięki temu Facebook będzie mógł łatwiej wykrywać i sugerować oznaczenie nas na zdjęciach.

Jednak serwis daje jasną odpowiedź jeśli ktoś się nie zgadza ze zmianami: albo je zaakceptujesz, albo usuń konto.

Czy podobają wam się te zmiany? Mi nie. Facebook chyba poszedł za daleko. Będzie mógł nas niejako sprzedać, a my nie tylko nie dostaniemy za to wynagrodzenia, ale często nawet nie będziemy o tym wiedzieli. Piszcie w komentarzach co o tym sądzicie.

Aktualności Bezpieczeństwo Internet