Do czego służy karta graficzna? Prosty przewodnik dla początkujących

Nowinki technologiczne wchodzą na rynek już niemal każdego dnia. Nic więc dziwnego, że dużej części z nas trudno jest być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w świecie technologii. Aby jednak sprawnie poruszać się w tej sferze, niezbędne są podstawy. Dziś zajmiemy się jedną z nich, czyli kartą graficzną. Do czego służy i czym się kierować, jeśli potrzebujemy ją zakupić?

karta graficzna

Czym jest karta graficzna?

Karta graficzna to element komputera, odpowiadający za generowanie i wyświetlanie obrazu. Wpływa ona również na wydajność sprzętu. Jej rodzajem interesują się przede wszystkim miłośnicy gier komputerowych – im wydajniejsza karta, tym sprawniej poradzi sobie z wyświetlaniem skomplikowanych animacji, których w nowoczesnych grach nie brakuje.

Co więcej, dobra karta graficzna jest niezbędna w profesjonalnych zastosowaniach, takich jak obróbka zdjęć czy konwertowanie plików wideo. I ostatecznie – ten element odpowiada również za wydajność komputera, przyspieszając wykonywanie powierzonych mu zadań.

Karty graficzne: zintegrowana a dedykowana

Jeśli stoisz przed wyborem nowego laptopa, będziesz musiał wybrać jedną z opcji karty graficznej: zintegrowaną lub dedykowaną. Czym się od siebie różnią i która będzie lepsza?

Karta zintegrowana

Graficzna karta zintegrowana będzie wystarczającym wyborem, jeśli laptop ma Ci służyć do podstawowych zadań, takich jak pisanie, wykonywanie innych prac biurowych czy oglądania filmów i seriali. Jeżeli natomiast komputer ma posłużyć zapalonemu graczowi, zintegrowana karta najczęściej nie będzie dobrym pomysłem. Warto jednak wspomnieć o plusach tego rozwiązania. Bez wątpienia jest to niższa cena urządzenia, a także niższy pobór energii, co wpływa na wytrzymałość baterii. Zaletą jest też mniejsze prawdopodobieństwo przegrzania laptopa.

Karta dedykowana

Karty graficzne dedykowane sprawdzą się natomiast do użytku gamerów, a także specjalistów wymagających dużej wydajności komputera. Wiele współczesnych dedykowanych kart w laptopach dorównuje tym, które znajdziemy w komputerach stacjonarnych. Z tego powodu laptop może posłużyć również jako narzędzie pracy dla fotografów czy grafików. Minusem jest tu większe zużycie energii.

Co wziąć pod uwagę przed wyborem karty graficznej?

Na jakie elementy karty graficznej należy zwrócić uwagę przed zakupem komputera? Do najważniejszych kwestii należą:

  • pamięć karty – zależy od niej wydajność komputera. Do podstawowych zastosowań wystarczy karta z 2 GB pamięci RAM. Przy zaawansowanych zastosowaniach konieczna będzie większa pamięć, co najmniej 4, a najlepiej 6 lub 8 GB,
  • pobór mocy – warto sprawdzić go zwłaszcza przy zakupie laptopa. Jeśli zależy nam na długim działaniu baterii, należy szukać karty z energooszczędną kartą graficzną,
  • chłodzenie – to bardzo ważny punkt szczególnie w przypadku wydajnych kart. Przed wyborem konkretnej karty warto chociażby przejrzeć jej testy i sprawdzić, jak wypadła. Ważne, by karta nie osiągała zbyt wysokich temperatur.

Aktualności Hardware Poradniki