Dlaczego SSD wychodzi taniej niż HDD?

Rynek dysków twardych przeżywa ogromny kryzys. Powodzie w Tajlandii obniżyły produkcję, a tym samym obniżyły produkcję. Na szczęście coraz częściej do głosu dochodzą dyski SSD, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznych dysków talerzowych. Jednak czy jest coś co rekompensuje wysoką cenę?

Dyski SSD niewątpliwie są dużo droższe od dysków talerzowych. Dodatkowo oferują dużo mniejszą pojemność w tej samej cenie (przykładowo za dysk twardy 500gb ciężko kupić nawet najtańszy dysk SSD 60GB). A mimo to śmiem twierdzić, że dyski SSD wychodzą taniej.

Wszystko zależy od sposobu w jaki liczymy cenę dysku. Weźmy pewien sklep X, w którym za 250zł dostajemy dysk twardy 3,5 cala o pojemności  500GB. Jak nietrudno policzyć jeden gigabajt pojemności kosztuje w tym przypadku 50groszy. W tym samym sklepie za 250zł możemy kupić dysk SSD 60GB. Gdy podzielimy 250zł/60GB to wyjdzie, że 1GB kosztuje 4,16zł. Więc gdzie logika w twierdzeniu, że taniej wychodzi dysk SSD? Otóż doliczmy do ceny wydajność.

 

Przeciętny dysk twardy jest wolniejszy od dysku SSD około 10 razy (liczymy wydajność w benchmarkach). Jeśli pomnożymy cenę dysku talerzowego przez wielokrotność wydajności jaką oferuje SSD otrzymamy ciekawe wyniki.

500GB/250zł * 10 = 5zł

Co zatem bardziej się opłaca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Albo wydajność nie ma dla nas znaczenia, albo liczy się każda sekunda przy ładowaniu systemu czy gry. Osobiście jestem w tej drugiej grupie, dlatego tytuł artykułu jest taki a nie inny.

Przy okazji chciałbym się powitać z wszystkimi czytelnikami Web-News.pl, ponieważ nie zrobiłem tego przy pierwszym wpisie.  Mam na imię Łukasz i aktualnie chodzę do liceum. Komputerami interesuje się od dziecka (pierwszy kontakt miałem z nimi w wieku 3 lat), a sprzętem interesuje się od pięciu lat. Prowadzę również własny serwis internetowy HighLab.pl, na który serdecznie zapraszam. Mam nadzieję, że przygotuję jeszcze dla Was wiele wpisów 😉

Aktualności Hardware