Dlaczego czasem lepiej wybrać zestaw komputerowy zamiast laptopa?

Komputery przenośne, czyli laptopy, zadomowiły się już na rynku tak dobrze, że zdecydowana większość osób wybiera do użytku prywatnego rozwiązania tego typu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w firmach, gdzie nie zawsze kryterium decydującym jest mobilność. Wtedy często okazuje się, że lepszym rozwiązaniem są zestawy komputerowe. Zobaczmy, w jakich przypadkach okażą się lepsze.

Dlaczego czasem lepiej wybrać zestaw komputerowy zamiast laptopa

Lepsza wydajność

Komputery stacjonarne to urządzenia zdecydowanie bardziej wydajne niż komputery przenośne. Mają one większe gabaryty, a co za tym idzie można zamontować w nich większe podzespoły oraz lepsze wentylatory zapewniające ich chłodzenie. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy komputer ma służyć nie tylko jako inteligentna maszyna do pisania czy przeglądarka Internetu, ale przede wszystkim jako urządzenie do obróbki grafiki, video czy użytkowania innych programów wymagających dużych mocy obliczeniowych. Choć współczesne laptopy są już bardzo zaawansowane technologicznie, to jednak nadal graficy, projektanci, programiści czy inżynierowie chętniej wybierają do pracy zestawy komputerowe, które nie „zamulają” podczas intensywniejszej pracy nad projektem.

Możliwość dostosowania do potrzeb

Zestawy komputerowe mają tę przewagę nad laptopami, że można nieco zmienić ich konfigurację. Wymiana poszczególnych elementów, takich jak karta graficzna i twardy dysk czy dołożenie dodatkowej pamięci jest dużo łatwiejsze. W niektórych modelach skrzynka z komputerem jest zaprojektowana w taki sposób, że bez problemu można nie tylko wymienić jej poszczególne elementy, ale również dodać coś nadprogramowego, np. dodatkowe porty USB czy napęd. Nie wymaga to specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, co pozwala zrobić taką zmianę we własnym zakresie.

Większy monitor

Kolejną zaletą zestawów komputerowych jest możliwość dodania do nich większego monitora. W laptopach mamy zwykle monitory o przekątnej 12-17 cali, co dla wielu profesjonalistów oznacza zdecydowanie zbyt małą powierzchnię do pracy. Do zestawu komputerowego można wybrać dużo większy monitor, np. o przekątnej 27 cali, a nawet jeszcze większej, co zdecydowanie podnosi komfort pracy. Oczywiście taki monitor można również podłączyć do laptopa, ale są to dodatkowe koszty, które nie każdy chce ponosić.

Aktualności Hardware Poradniki