Database Developer o danych wie wszystko. Co robi i ile zarabia?

Różnego rodzaju dane to w dzisiejszych czasach podstawa w pracy dziennikarskiej, urzędniczej, a równie często – informatycznej. Jednak to, co wpływa na ich właściwe wykorzystanie, to odpowiednie procesowanie oraz zarządzanie tymi danymi. Muszą być nie tylko uporządkowane i usystematyzowane, ale również zabezpieczone. To właśnie one mogą posłużyć później do tworzenia zestawień i raportów, a także analiz. Bazami zajmuje się Database Developer – ale co tak właściwie robi? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

database developer

Oto, co czeka Cię w pracy jako Database Developer

Dane, niezależnie od gałęzi biznesu, muszą być odpowiednio zestawione. Zebranie i skatalogowanie danych umożliwiają właściwie skonstruowane bazy. Tworzeniem – a z czasem również udoskonalaniem – takich baz danych zajmuje się Database Developer. To właśnie od takiego specjalisty zależy, w jaki sposób dane będzie widział docelowy odbiorca.

Jednak efekty pracy Database Developera nie są zależne od jego własnego widzimisię. W swoich codziennych zadaniach bazuje on na konkretnych specyfikacjach. Ma jednak wpływ na wybór technologii, w jakiej będzie tworzona baza, a co za tym idzie, od niego zależy proces implementacji wybranego rozwiązania oraz dbałość o utrzymanie go we właściwych, najbardziej aktualnych standardach.

Bazy danych tworzone są w określonych językach programowania. Najpopularniejszym jest MySQL, ale nie jest jedyny: istnieją również m.in. Java, Ruby, C++ czy PHP. W przypadku danych z kategorii BigData specjaliści wykorzystują często język Python. Od Database Developera często zależy również wizualizacja danych, dlatego warto, by znał narzędzia oraz systemy niezbędne dla tych celów.

Chcesz programować bazy danych? Czekają wysokie zarobki

W database developingu, podobnie jak w przypadku innych gałęzi IT, ścieżka kariery wskazuje na konieczność nieustannego rozwoju. Ten z kolei przekłada się na wysokie zarobki – blisko 5 tys. złotych na początku kariery, za to na stanowisku specjalisty mid/regular, w zależności od firmy, może to być między 8 a 11 tys. złotych. Specjalista na pozycji seniorskiej zarabia co miesiąc blisko 15 tys. złotych.

Jeżeli interesuje Cię kariera jako Database Developer, wejdź na https://edge1s.com/pl/kariera/database-developer-w-edge1s/ i zobacz, jak niewiele dzieli Cię od podjęcia tej drogi zawodowej. 

Aktualności Poradniki Programowanie