Czym jest ewidencja czasu pracy?

Ewidencja czasu pracy to obowiązek pracodawcy wynikający z przepisów prawa. Jeśli zostanie przeprowadzona w sposób sprawny, stanowi duże ułatwienie w prowadzeniu działalności i może być źródłem satysfakcji zarówno dla zatrudniającego, jak i jego podwładnych. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie ewidencji czasu pracy w formie elektronicznej, co pozwala na prawie całkowitą automatyzację tego procesu i czyni go transparentnym zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

ewidencja czasu pracy

W jaki sposób przeprowadzić ewidencję czasu pracy?

Dzięki specjalnemu systemowi Rejestracji Czasu Pracy, który został przygotowany przez BioSys, możesz zautomatyzować proces ewidencji obecności pracowników. W ten sposób spełnisz swój obowiązek, a jednocześnie zyskasz pełen wgląd w to, czy Twoi podwładni wywiązują się ze swoich zadań zgodnie z założeniami. W ten sposób możesz oszczędzić pieniądze i czas, które zostałyby zagospodarowane na kontrolowanie zachowania poszczególnych osób oraz skupić się na głównych założeniach swojej działalności biznesowej.

Przed instalacją RCP należy sporządzić listę pracowników i ustalić ich grafik. Pracownicy potwierdzają swoją obecność za pomocą specjalnej karty, kodu PIN lub danych biometrycznych takich, jak odcisk palca, czy identyfikacja twarzy. Za kontrolę czasu pracy odpowiadają operatorzy systemu, którzy dzięki specjalnej aplikacji, uzyskują dostęp do szczegółowych danych na temat czasu pracy określonych osób. Rejestracja czasu pracy pozwala na precyzyjne ustalenie, jak długo konkretny pracownik pozostawał na stanowisku, ale również znacznie ułatwia ewidencję spóźnień, przerw i nadgodzin. Dzięki temu dokładne wyliczenie należności jest dziecinnie proste.

Dlaczego warto zdecydować się na system RCP?

System RCP ułatwia życie zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. To tylko pozornie dodatkowe utrudnienie. Owszem, do momentu, kiedy trzeba było przygotowywać papierową dokumentację, mogło to być uciążliwe, ale automatyzacja tego procesu sprawia, że można znacznie wydajniej prowadzić firmę.

Zatrudniający ma wgląd w zestawienia dotyczące produktywności pracowników i może szybko generować raporty, na przykład w Excelu, co jest szczególnie dużym ułatwieniem w firmach, które współpracują z wieloma osobami. Pracownik zaś zyskuje dodatkową motywację, aby rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, ale również ma gwarancję, że jego prawa będą przestrzegane, a otrzymane wynagrodzenie zgodne z umową. Wpływa to pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy i pomiędzy obiema stronami stosunku pracy.

Aktualności Poradniki