Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Kiedyś znany był głównie druk wielkoformatowy lub offsetowy, zaś druk cyfrowy dopiero wchodził na rynek. Dziś specjalizuje się w nim większość szanujących się firm poligraficznych ze względu na swoje zalety. Postarajmy się przyjrzeć, dlaczego jego rozpowszechnienie pozwala budować firmom poligraficznym trwałe i korzystne relacje biznesowe.

W największym skrócie druk cyfrowy polega tym, że materiały przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenia w postaci cyfrowych danych komputerowych. Drukowany obraz powstaje bezpośrednio w urządzeniu cyfrowym połączonym interfejsem do komputera, co pozwala na druk bez konieczności użycia matryc drukarskich. Zaletą tego rozwiązania jest znaczące przyspieszenie realizacji zamówień. Możliwa jest również realizacji zamówień tzw. “Od ręki” gdyż faza przygotowawcza może odbywać się podczas drukowania innych zleceń.

Brak konieczności przygotowywania formy drukowej znacząco obniża koszty druku, szczególnie przy nakładach małych i bardzo małych, oraz daje bardzo krótki czas uzyskania pierwszej odbitki.

Coraz chętniej korzysta się w poligrafii z technologii cyfrowej ze względu na jej niemalże nieograniczone możliwości. W szerokim asortymencie usług z maszyn cyfrowych korzysta drukarniakolumb.pl. Podstawową zaletą tej techniki jest brak konieczności używania skomplikowanych matryc, co jest szczególnie komfortowe przy realizacjach szybkich i małonakładowych.

Wydruki wykonywane techniką cyfrową charakteryzują się o wiele większą jakością niż te pochodzące ze zwykłej drukarki bądź plotera pod warunkiem, że drukarnia posiada bardzo dobry park maszynowy do druku cyfrowego tak jak np. Drukarnia Kolumb. Drukowanie odbywa się w błyskawicznym tempie w porównaniu do klasycznych drukarek komputerowych, a nowoczesne maszyny pozwalają uzyskać jakość niemalże dorównującą wydrukowi offsetowemu. Druk cyfrowy można kłaść na różnych powierzchniach o różnej fakturze i szerokim przedziale gramatur. Technologia cyfrowa pozwala drukować mniejsze partie zamówionego materiału, dzięki czemu nie będziemy mieli kłopotu z zagospodarowaniem przestrzeni magazynowej. Nakład zamówienia może zostać podzielony na mniejsze transze, co również eliminuje konieczność jednorazowego wydania dużej sumy pieniężnej. Podstawowym walorem druku cyfrowego jest opcja łatwego wprowadzania modyfikacji “na gorąco”, już w trakcie drukowania. Pozwala to na personalizację pojedynczych sztuk artykułu (np. adresowanie, nadawanie numeru seryjnego). Druk cyfrowy daje właściwie nieograniczony wachlarz możliwości w zakresie graficznej obróbki obrazu i zarządzania paletą kolorów. Jedyną barierą są tutaj parametry sprzętowe używanych w zakładzie urządzeń. Już w gotowej fazie wydruki cyfrowe nadają się do dalszej obróbki introligatorskiej. Może to być np. dodatkowe tłoczenie folii na gorąco, sztancowanie, pokrywanie lakierem UV oraz laminowanie folią błyszczącą bądź matową.

Portal  drukarniakolumb.pl oferuje bardzo atrakcyjne ceny na realizacje niskonakładowe w ekspresowym tempie, a także przyjazny oraz sprawny system składania zamówienia. Firmy poligraficzne wyposażone w park maszynowy przeznaczony do druku cyfrowego są przeważnie w stanie realizować kilka zamówień jednocześnie, gdyż technika cyfrowa nie wymaga skomplikowanej obsługi i sam proces drukowania jest maksymalnie uproszczony.

Aktualności